Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

W harmoni z przyrodą

Po raz piąty już odbył się w tym roku Konkurs Ekologiczny Hewlett-Packard „W harmonii z przyrodą”. Na konkurs wpłynęło prawie 600 projektów. Rozstrzygnięcie nastąpiło 5 czerwca 2005, z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.

Główną nagrodę w wysokości 15 000 zł otrzymały ex aequo dwa projekty. Pierwszy z nich, autorstwa Stowarzyszenia „Eko-Inicjatywa” w Kwidzynie, polegający na aktywizacji młodych ludzi, ozdabiających swe miasto rzeźbami i płotami z wikliny, ma na celu promowanie użytkowania tego naturalnego surowca zamiast jego sztucznych ekwiwalentów. Drugi zaś to „Program ekologiczny Środowisko Wspólnym Domem” Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Kadłubie koło Strzelc Opolskich. Biorące w nim udział osoby niepełnosprawne zajmują się segregacją i pakowaniem odpadów przeznaczonych do recyklingu. Odpady te dostarczane im są nieodpłatnie z całej okolicy. Drugie miejsce zajął „Program ochrony trzmieli w Polsce środkowej” Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach.

Z kolei po raz trzeci zorganizowano oddzielną edycję konkursu dla szkół, które jako nagrody otrzymały zestawy komputerowe wraz z drukarkami. Pierwsze miejsce przyznano Szkole Podstawowej nr 3 w Wąbrzeźnie za „Projekt edukacji ekologicznej W harmonii z przyrodą”. Drugie miejsce zaś zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu za projekt „Ostróg to nasza zielona wyspa”.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13.6.2005 w Warszawie w Belwederze. Galę uświetniła obecność wielu dostojnych gości. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Środowiska oraz Liga Ochrony Przyrody – Europejskie Centrum Ekologiczne, zaś patronat prasowy „Aura”, „Przegląd Komunalny”, „Przyroda Polska” i „Środowisko”.
Melania Żalińska