Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

„Wesołe bakterie”, czyli lekcja ekologii praktycznej

Małe dzieci mówią to, co myślą. Po pierwszym pytaniu: Co robią bakterie na ziemi? – rączkę podniosła Natalka i powiedziała: Bakterie chcą zniszczyć naszą planetę.

Po tym wstępie i po następnych wypowiedziach dzieci wiedzieliśmy, że bakterie kojarzą im się z czymś złym. Upewniliśmy się więc, że praca naszego stowarzyszenia polegająca na przekazywaniu wiedzy o działaniu pożytecznych mikroorganizmów w przyrodzie, ich nieocenionym wpływie na nasze zdrowie i życie jest bardzo potrzebna, gdyż w świadomości większości społeczeństwa nadal przeważa opinia o szkodliwości wszystkich bakterii.

Warsztaty

Miejskie Przedszkole nr 2 w Będzinie od początku było chętne do współpracy.

Dzięki chęci i otwartości dyrekcji i pracowników od pomysłu do wykonania wiodła krótka droga.

Po części teoretycznej, zapoznającej dzieci z różnorodnością świata mikroorganizmów, ich obecnością w naszym otoczeniu i dobroczynnym działaniem, dzieci przystąpiły do lepienia glinianych kul z bokashi czyli otrębów pszennych zaszczepionych pożytecznymi kulturami mikroorganicznymi EM.

Nie wszystkim przedszkolakom pomysł przypadł do gustu ze względu na „brudną glinę”, ale argument, że kula zostanie wrzucona do rzeki, dzięki czemu będzie się ona oczyszczała, ostatecznie przekonał je do pracy.

Wspólnie z paniami z Referatu Ochrony Środowiska i Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Będzinie oraz wychowawczyniami, dzieci ulepiły ponad sto kul i na pamiątkę akcji odcisnęły swoje „gliniane dłonie” na specjalnych arkuszach.

Każda grupa zajęła się swoimi kulami, zanosząc je do swoich sal i sprawdzając, czy dojrzewają. Po jakimś czasie dzieci poinformowały, iż kulom urosły „brody”, co było oznaką tego, że proces namnażania mikroorganizmów w glinie przebiega pomyślnie.

Konkurs

W konkursie plastycznym pt. Wesołe bakterie wzięło udział 17 przedszkoli. Wytypowani reprezentanci zasiedli przy stoliczkach wyposażonych w specjalne pomoce plastyczne. Grupy „Bajkowe Ludki” oraz „Krasnoludki” z Przedszkola nr 2, pod opieką pań: Jagody i Anetki, przygotowały na tę okazję inscenizację pt. „Przygoda w krainie czystości”, która oprócz warsztatów lepienia kul stała się inspiracją dla prac konkursowych.

Nie wyłoniliśmy jednego zwycięzcy – wygrali wszyscy; prace są piękne.

Akcja nad rzeką

10 dni po konkursie spotkaliśmy się z dziećmi nad Przemszą.

Kulom urosły piękne „brody”, wiosna i rzeka czekały na nas. Z okrzykiem dzieci Czyść się rzeko! kule powędrowały do Przemszy.

Co da to rzece? Na tę symboliczną skalę oczywiście niewiele, ale gdyby Wesołe bakterie zorganizować jako Wielką akcję czyszczenia rzeki, to efekt na pewno byłby zauważalny. Póki co, dzięki dzieciom, miliony pożytecznych mikroorganizmów trafiły do wody i oczyszczają rzekę.

Podsumowanie

Ulepiliśmy kule bokashi; pokłosiem konkursu stały się świetne prace, pokazujące działanie bakterii; dzieci „oswoiły się” z bakteriami; zasygnalizowaliśmy im, że swoimi działaniami mają wpływ na ratowanie środowiska i wreszcie – była to po prostu dobra zabawa.

Przyszłość

Nasz pomysł spotkał się z oddźwiękiem – zainteresowanie wyraziły placówki edukacyjne, sponsorzy i pojedyncze osoby. Planujemy, aby projekt WESOŁE BAKTERIE wszedł na stałe do programów edukacyjnych, jako pomocniczy program ekologiczny o mikroorganizmach.

Podziękowania

Składamy serdeczne podziękowania patronom i sponsorom tego wydarzenia:

Pracownikom Przedszkola Miejskiego nr 2 – za gościnność i wielką pracę, jaką wykonali, Urzędowi Miejskiemu w Będzinie – za współorganizację akcji, firmie Greenland – fundatorowi nagród, Bankowi PEKAO SA – za upominki dla dzieci, OSM Krasnystaw – za deserki serowo-dżemowe, piekarni Vini – za pyszne lukrowane pączki, firmie Geberit – za wkład w fundowanie nagród, firmie IKEA – za papierowe, ekologiczne torebki, w które zapakowaliśmy nagrody.

Największe podziękowania składamy jednak DZIECIOM – to one sprawiają, że warto cokolwiek robić.

Stowarzyszenie

EMEKO działa od roku. Zrzeszamy kilkunastu członków i wolontariuszy. Mamy w swym dorobku wiele akcji i warsztatów ekologii praktycznej z dziećmi. Każda taka impreza to namacalny wkład w ochronę przyrody. Prowadzimy szkolenia z dziedziny upraw i hodowli z wykorzystaniem pożytecznych kultur bakteryjnych. Pomagamy schroniskom dla zwierząt, ogrodom zoologicznym, zaopatrując je w mikroorganiczne preparaty do pielęgnacji i utrzymywania czystości w pomieszczeniach. Upowszechniamy stosowanie EM czyli Efektywnych Mikroorganizmów, pożytecznych bakterii, zawartych w formule aktywnych biologicznie produktów wynalezionej przez japońskich naukowców i praktyków.

Dzięki temu można zregenerować zmęczone intensywnymi uprawami gleby, zlikwidować przykre zapachy organiczne w hodowlach zwierząt, wysypiskach i kompostowniach, uskutecznić praktyczny recykling odpadów organicznych.

EM jest sympatycznym narzędziem ekologicznym dla każdego, co staramy się jak tylko potrafimy najlepiej przekazywać.

W lipcu zapraszamy do Cieszyna, gdzie z dziećmi z domów dziecka będziemy lepili kule bokashi podczas festiwalu filmowego Wakacyjne Kadry.

tekst: Jarosław Jaglarz
EMEKO – Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Środowiska Naturalnego
www.emeko.pl

Powyższy artykuł w pliku PDF: pdf
Jarosław Jaglarz