WIELKA RACZA (CHWILOWO) URATOWANA!
WIELKA RACZA (CHWILOWO) URATOWANA!
Wojewódzka Komisja Ochrony Przyrody woj. śląskiego negatywnie zaopiniowała projekt budowy kolejki linowej na Wielką Raczę. Na spotkaniu WKOP z samorządem lokalnym gminy Rajcza, po zapoznaniu się z za i przeciw tego projektu Komisja, składająca się z naukowców, urbanistów i ekspertów przyrodniczych negatywnie oceniła całe przedsięwzięcie.
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” od początku sprzeciwiały się temu pomysłowi uważając, że projekt godzi w najcenniejszą ostoję przyrody na Żywiecczyźnie, proponowaną, ze względu na jej międzynarodową rangę, do objęcia ochroną w ramach Ekologicznej Sieci NATURA 2000. Poniżej opinia WKOP.
Wojewódzka Komisja Ochrony Przyrody w Katowicach na posiedzeniu 9.6.2003, po zapoznaniu się z projektem zmiany przeznaczenia 11,2 ha gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa, będących w zarządzie Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Ujsoły oraz 1,9 ha gruntów leśnych, stanowiących własność prywatną – na cele nieleśne pod budowę wyciągu krzesełkowego wraz z narciarską trasą zjazdową na Wielkiej Raczy, podjęła następującą uchwałę:
Wojewódzka Komisja Ochrony Przyrody, w oparciu o przedstawione argumenty oraz oględziny terenu, opiniuje negatywnie zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne pod budowę wyciągu krzesełkowego wraz z narciarską trasą zjazdową na Wielkiej Raczy, w uzasadnieniu podając:
1. Proponowany do wylesienia teren reprezentuje potwierdzone wysokie walory przyrodnicze, ze względu na cenne siedliska i ostoje zwierząt o znaczeniu europejskim. Jest to teren włączony do międzynarodowego obszaru węzłowego sieci ECONET oraz ostoi Ekologicznej Sieci NATURA 2000. Obecnie przedmiotowy teren znajduje się w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego.
2. Zaplanowana inwestycja w 85,5% będzie położona na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa będących w zarządzie Lasów Państwowych, co spowoduje negatywne skutki ekonomiczne dla Skarbu Państwa.
3. Realizacja przedsięwzięcia będzie negatywne oddziaływać na środowisko przyrodnicze poprzez:
a) niekontrolowany proces poszerzania się strefy wylesionej wynikający z nasilonego wpływu czynników abiotycznych na odsłonięte drzewostany,
b) zwiększenie erozji i uruchomienie się stref osuwiskowych,
c) zaburzenie gospodarki wodnej,
d) wymuszenie konieczności poszerzenia istniejącej drogi do 20 m w liniach rozgraniczających, co może spowodować konieczność wyburzenia zabudowy po jednej stronie drogi.
Ponadto realizacja inwestycji w konsekwencji spowoduje zmianę obecnie dominującej w tym terenie funkcji turystycznej (domki letniskowe – strefa ciszy).
4. Bardzo duża odległość planowanej inwestycji od obszarów z istniejącą infrastrukturą nie zapewnia prawidłowego funkcjonowania wyciągu i stawia pod znakiem zapytania wybraną przez Gminę lokalizację.
5. Stanowisko Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody jest zbieżne z opinią zawartą w prognozie oddziaływania na środowisko miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Rajcza wykonaną przez Zakład Ochrony Środowiska Sp. z o.o. „DUDEK” z Gliwic (nr archiwalny 02-34).
Wojewódzka Komisja Ochrony Przyrody apeluje, aby wszelkie działania dotyczące inwestycji turystycznych były planowane w oparciu o konstytucyjną zasadę zrównoważonego rozwoju i ładu przestrzennego.
Dodatkowe informacje:
Dariusz MatusiakPracownia na rzecz Wszystkich Istot
tel. 0-33/817-14-68, 818-31-53