Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

WROCŁAW MIASTEM ROWERÓW (TAKŻE ZIMĄ!)

Do Wrocławia św. Mikołaj w 2001 r. przybył później niż zwykle – 8 grudnia. Zachęcał on do jazdy na rowerze zimą. Grzecznym „dzieciom”, czyli rowerzystom, dawał prezenty, a dla złych (kierowców) miał rózgi. Świętego wspierało Stowarzyszenie „Zielona Kultura”.


Rower to doskonały środek transportu, który sprawdza się przez cały rok. Jest tani, ekologiczny i zdrowy. Mimo to, gdy kończy się lato pojazdy te znikają z ulic naszych miast, lądując na parę miesięcy w piwnicach. Sekcja Rowerowa „Zielonej Kultury” w ramach kampanii Wrocław miastem rowerów zrobiła happening – uroczyste Otwarcie Zimowego Sezonu Rowerowego.

8.12 na Rynek przybył – wieziony przez rączego renifera – Mikołaj. Miał dla ok. 40 zgromadzonych cyklistów moc prezentów. Od jabłek, przez książki, po solidne zapięcia. Gość z Laponii podzielił się też z zebranymi radosną informacją o miejskim serwisie internetowym: www.rowery.uni.wroc.pl, zawierającym przydatne informacje. Następnie na czele peletonu ruszył on uliczkami Starego Miasta, wznosząc bojowe hasła: „Wrocław miastem rowerów”, „Rower zimą jest najlepszy” czy „Rower dobry także zimą”. Niestety, nie udało się wręczyć żadnemu kierowcy rózgi. Rowerzyści wrócili potem na Rynek – Mikołaj podziękował im za przybycie. Happening został ukoronowany wygłoszonym przy dźwięku alpejskiego dzwonu Orędziem Inauguracyjnym.

Otwarcie Zimowego Sezonu Rowerowego we Wrocławiu było udane. Co ważne, sami organizatorzy dobrze się bawili. W lokalnych mediach był spory odzew, m.in. ukazała się relacja w wiadomościach Telewizji Dolnośląskiej. Miejmy nadzieję, że za rok znów Mikołaj będzie zachęcał do jeżdżenia rowerem.

Sławomir Czapnik

PS
Inspiracją dla rowerowych mikołajek były działania Warszawskiej Federacji Zielonych. Spotkania sekcji rowerowej „Zielonej Kultury” odbywają się w każdą środę w siedzibie stowarzyszenia. Serdecznie zapraszamy!

Stowarzyszenie „Zielona Kultura”
ul. Kuźnicza 49/55, 50-138 Wrocław
tel./fax 0-71/341-96-19
e-mail: biuro@zielona.uni.wroc.pL
Sławomir Czapnik