Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

ZASYPUJĄ JEZIORO KOŁO GRYFINA

ZASYPUJĄ JEZIORO KOŁO GRYFINA

Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie samochody ciężarowe dowożące piach nad Jezioro Binowskie, tuż koło Domu Dziecka.
W BINOWIE ZASYPUJĄ JEZIORO?

Okazuje się, że gmina Stare Czarnowo w latach ubiegłych, sprzedała działki prywatnym inwestorom nad samym Jeziorem Binowskim (bardzo blisko Domu Dziecka). Należy dodać, że jezioro, zgodnie z prawem wodnym, jest własnością skarbu państwa łącznie z linią brzegu.. Jako linię brzegową rozumie się linię stałego porostu traw i wszystko to, co znajduje się pod wodą, zatem będzie jeziorem. Skoro tak mają się rzeczy, to fragmenty zakupionych działek leżących na wodzie, są własnością skarbu państwa i jednocześnie własnością prywatną. A to dlatego, że działki te położone są tak, że ich jedna część znajduje się na stromej skarpie, która musi być zachowana zgodnie z obowiązującym prawem, druga natomiast część wchodzi bezpośrednio na jezioro. Dokonano więc podziału geodezyjnego, z którego wynika, że ktoś podzielił te grunty wyłącznie na papierze, nie widząc w ogóle terenu.
Teraz właściciele owych działek nawożą sukcesywnie tony ziemi w celu zagospodarowania terenu, nawet tego będącego w wodzie – dokładnie w Jeziorze Binowskim.
Sprawą zajęły się już odpowiednie instytucje, m.in. Dyrekcja Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Odry z Gryfina – o czym poinformowano mnie w urzędzie gminy Stare Czarnowo. Jak na razie pozostawiam problem otwarty, wierząc, że tak prężna i znana ze swojej drobiazgowości instytucja, jak Dyrekcja Parków Krajobrazowych z Gryfina, z pewnością dojdzie, kto zawinił i kto ponosi za to odpowiedzialność.
Urząd Gminy w Starym Czarnowie nie przyjął jeszcze oficjalnego stanowiska, co do tej sprawy. Wiadomo jednak, że nie zamierza być przeciwko inwestorom, ale też nie zamierza sprawy bagatelizować i przymykać swoich “urzędowych” oczu na to, co dzieje się nad Jeziorem Binowskim. Teraz – mówi wójt Marek Woś – poczekamy na decyzję Parków Krajobrazowych z Gryfina i zgodnie z ich decyzją podejmiemy stosowne działania w tej sprawie.
tekst i foto Janusz Dąbrowski
Słoneczna 18
74-106 Stare Czarnowo
tel. 091 3124672, 4310001
e-mail: Janusz@dabrowski.lh.pl
@podpisy do zdjęć z katalogu jezioro@
1 - ziemia nawieziona przez właścicieli
2 - zwały nawiezionej ziemi z bliska
3 - widok zniszczonej plaży i roślinności
Janusz Dąbrowski