Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

“Zielone Brygady. Pismo ekologów”

“Zielone Brygady. Pismo ekologów”:


N-ry: 151 – 180 (68 s. A5 + kolorowa okładka, 87 g, w sprzedaży tylko wybrane numery) po 1 zł + koszty wysyłki oraz od 181 do bieżącego (40 s. A5 + kolorowa okładka, 120 g) po 5 zł + koszty wysyłki. Cena w prenumeracie 5 zł/egz., w tym koszt wysyłki na terenie kraju. ZB zapewnią Ci dostęp do wiadomości o tym, co dzieje się w polskim ruchu ekologicznym (zapowiedzi i sprawozdania z działań, recenzje książek, prezentacje inicjatyw i organizacji, dyskusje i polemiki).

Numery tegoroczne:
181: Absurd; ABWera straszy; Adwokaci przyrody z księgi drugiej; Alert: Puszcza Białowieska; Aniołowie Izabeli Bilskiej – z wystawy małych form rzeźbiarskich; Benefit na meksykańskich Indian; Dzielnicowi wizytują – Polska krajem policyjnym; Edukacja ekologiczna to podstawa– rozmowa z laureatką polskiego Pulitzera – Krystyną Bonenberg; Ekologiczne aspekty konwersji energii w Koszalinie; Ekwador – bez komentarza; Francuscy dziennikarze zatrzymani przez FSB za odkrycie śmietnika jądrowego; Gruntowy wymiennik ciepła; Izrael grabi zasoby wodne Palestyny; Kopalnie – zło konieczne?; Manifesta; Memento dla samolubów i “olewaczy”; Miejsce człowieka w hierarchii współczesnych “wartości ekologicznych”; Nie damy się zasypać kopalni w Małej Kamienicy!;
O regionalnym programie gospodarki odpadami w Koszalinie; O samorządności; Obszary NATURA 2000 w dolinie Odry; OGŁOSZENIA; Pieniądze utopione w zaporach; Plan Puebla Panama; Polityka ekologiczna; Powycieczkowe refleksje; PREZENTACJE; Puszcza Białowieska – dziedzictwo Polski i Europy zagrożone; Rada; Raport z Pucka; RECENZJE; Recykling osobisty; W poszukiwaniu człowieka; Wabiki na Bagnach Biebrzańskich; Wielmożne plugastwo; Zagrożenia dla środowiska przyrodniczego i ludności gminy Stara Kamienica wynikające z planowanego założenia kopalni odkrywkowej; ZAPOWIEDZI; Żak.
182: Aleksandra Ziółkowska-Boehm, Podróże z moją kotką; Apel w sprawie zasad prowadzenia gospodarki leśnej w Karpatach w zakresie zapobiegania powodziom; Apel w sprawie wilka Canis lupus w krajach karpackich; Centrum Ochrony Terenów Górskich; Co zrobić z bobrami?; Dzikimi rzekami litewskimi; Ekologiczna Grupa Interwencyjna; Feliks Koneczny, postać bardzo niewygodna; Hierarchia; Karkonosze i media; Kontekst historyczny obecnego ekologizmu; OGŁOSZENIA; Pilsko rezerwatem przyrody! Nie lunaparkiem!; Pokochajcie czwartą władzę; Pozwolono im zabijać; PREZENTACJE; Ratujmy niedźwiedzie!!!; Szczyty ekologiczne, bardzo pobożne; Uszanujmy dziedzictwo Karkonoszy; W obliczu zagłady; W obronie przyrody Popradzkiego Parku Krajobrazowego!; Wegetarianom, przeciwnikom ogrodów zoologicznych i kotofilom pod rozwagę; Wieczna Treblinka; Z życia zwierząt i ludzi; ZAPOWIEDZI; “Zielony paradygmat”; Zwierzęta mówią; Żyj i pozwól żyć innym.
183: Centrum Ekologicznych Technologii “Sunflower Farm”; Chemia i ekologia; Chris Maser – Nowa wizja lasu; Czym jest w swej istocie eko-kosmologia…?; Ekologiczne wartości; Europejczycy chcą więcej lasów pod ochroną; Jak wychować przyszłych ekologów?; Jest wojna; Jesteśmy w stanie wojny?; Leśnictwo przyszłości; Młodzi ekolodzy; NLP – edukacja bardziej ekologiczna; Nowatorskie kierunki w ochronie przyrody a mądrość starożytna; OGŁOSZENIA; Urzędas; Wojny o energię; ZAPOWIEDZI.
184: Bez jaskółki dymówki (Hirundo Rustica L.) do Unii nie wchodzę; Eko-filozofia w koncepcji prof. Henryka Skolimowskiego; Europejscy rolnicy popierają rolników z Polski; “Głosować na jakość – TAK DLA POLSKIch rolników”; Jakie zagrożenie dla przyrody niesie powiększanie gospodarstw rolnych i intensyfikacja produkcji roślinnej, czyli przyjmowanie wzorców z UE; Kto zatrzyma Smithfielda?; OGŁOSZENIA; Podstawy koncepcji filozoficznej prof. Henryka Skolimowskiego – próby określenia osobowości; RECENZJE; Refleksje w obliczu kapitaklizmu; Rolnictwo ekologiczne – szansa dla wsi w kontekście akcesji do UE; Smithfield atakuje; Stanowisko: Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC) a Unia Europejska; Szanse i zagrożenia nie tylko polskiej wsi Rozmowa z Lesławem Michnowskim, prezesem Klubu Twórców Ekorozwoju; Środowisko i poszerzenie UE: fortuna i wyzwanie dla UE; Trzecie doroczne spotkanie Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi Londyn, 7.2.2003; W Londynie mieszkają nie tylko Polacy; Walka o przetrwanie rolników; Wsiąść do pociągu…?; Wytłaczarka olejowa pana Karola; ZAPOWIEDZI; Zmienianie Unii Europejskiej od środka – błędne przekonanie czy prawda?
185: Bomba ekologiczna w Kołbaczu; Fotograficzny apel; II Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej; w Słońsku 5. 7. 2003; Jaką masz rodzinę, panie bocianie? ; Jedność jedynego Boga; Jeszcze raz “SS-System”; Kasztanowce i ich wrogowie; Kwiaty w ściekach, ; czyli informacji parę o oczyszczalni ogrodowej; Mała globalizacja; O “społeczną” kampanię ekoedukacyjną TVP; O międzynarodową budowę; informacyjnych podstaw trwałego rozwoju; Ochrona przyrody zbyt skomplikowana dla Ministerstwa?; OGŁOSZENIA; Ponad chciwością i niedostatkiem; Poszukujemy wolontariuszy!; Prestiżowy tytuł “Dobroczyńcy przyrody” przyznany!; Reklama w ZB – dlaczego TAK? !?; Ruch ekologiczny z dobrej strony…; Sprzątamy Mazury; Starożytność a ekologia; Światowy dzień działań; przeciwko spalaniu odpadów, 14. 7. 2003; Votum nieufności – apel organizacji ekologicznych; o odwołanie prof. Ewy Symonides; ze stanowiska Głównego Konserwatora Przyrody; W świetle prawa niewinni; Wykorzystanie roślin do ochrony upraw rolniczych; i sadowniczych przed chorobami i szkodnikami; ZAPOWIEDZI; Zatrują największy w Europie rezerwat żurawi; Ziemia z nieba. Portret planety u progu XXI wieku; Yann Arthus-Bertrand – wystawa fotografii; Zmiany w prawie ekologicznym.
186: Czy dziecko też człowiek? W obronie antypedagogiki; Czy region środkowej Wisły będzie się rozwijać dzięki przyrodzie?; Delfiny w Navy; Dolina Noteci zagrożona; Ekosystem leśny wartością człowieka; Energia genetycznie modyfikowana – ziarno zniszczenia dla polskiej wsi; Jak to się robi w Kalifornii…; Ken Balcomb, Navy i wieloryby; Konflikt sieci; Książka o Naturze 2000; Lasy północnej Kalifornii; Motyle i chwasty; Nie dla kolejnego kamieniołomu w Rybnicy Leśnej k. Wałbrzycha czyli ile można pomieścić kamieniołomów w pobliżu Parku Krajobrazowego Sudety Wałbrzyskie?!; Niespokojna Bezmiechowa; Nowość: Film Dzikie Karpaty; Nowy pomysł Busha; O przebiegu Via Baltica przesądzi strategiczna ocena oddziaływania na środowisko?; OGŁOSZENIA; Organizacje pozarządowe w procesie “Środowisko dla Europy” po V Konferencji Ministrów w Kijowie; POLEMIKI; Polska bez pastwisk?; PREZENTACJE; Przed wojną; Słowacko-polskie góry; Stanowisko TNZ ws. budowy drogi ekspresowej S-1; Transport reaktora atomowego; Wielka Racza (chwilowo) uratowana!; WWF doradza rolnikom gospodarującym w dolinie Odry jak użytkować grunty na obszarach zalewowych; Z ziemi Indian (i nie tylko); ZAPOWIEDZI; ZWIERZĘTA.
187: Pieniędzy wystarczy dla wszystkich– czy Orwell pomylił daty?; Mechanizm Mandrake’a; Staw kąpielowy – czysta przyjemność pływania bez chloru; Testy kosmetyków na zwierzętach; Sprzeciw wobec uchwały sejmiku Woj. Wielkopolskiego o przywrócenie tuczu gęsi i kaczek na stłuszczone wątroby; W Polsce kwitnie nielegalny handel ginącymi gatunkami zwierząt; O rakach i ich życiu – także erotycznym opowieść ; Apel w sprawie zwierząt; Budząc się w obliczu suszy. Susza a rodzaj rolnictwa; Jesień w sierpniu; Konflikt wokół Karkonoskiego Parku Krajobrazowego; Afera w Słowińskim Parku Narodowym; Wielkoprzemysłowe farmy ekologiczną bombą; Dziecko w świecie przyrody; Renfe czyli mańana; Nowe finansowanie autostrad; Refleksje pourlopowe; Z punktu widzenia bandyty;
188: Rajd po Parku Krajobrazowym odwołany; Banki czasu - Klucz do uruchamiania ludzkiej aktywności nakierowanej na pomoc innym; Polityka ekologiczna a zatrudnienie; Entropia Rifkina – wydawca poszukiwany; Powtarzająca się historia; Szambowozem do Unii; Program edukacyjny “Bocian”; Chrońmy ostatnie puszcze Europy; Petycja przedstawicieli środowisk naukowych w sprawie ochrony lasów w Europie; Czy uda się przywrócić lasom Polski Zachodniej nadrzewnego gryzonia - popielicę?; Ewangelia dla mięsożerców; Czas odlotu; Listy do społeczeństwa Nowej Ery (25) - Ewolucja Zielonych; Jak żyć zdrowo i ekologicznie – czy wiesz co jesz?...
189: Kopalnia zatrzymana?; Tanie kredyty i społeczna rola systemu bankowego ; XXI wiek – czas na humanitarną rozrywkę; Petycja w sprawie zwierząt wykorzystywanych przez człowieka dla celów rozrywki; Dla trwałego rozwoju; Zasypują jezioro koło Gryfina; Jak dbać o zasoby wodne w Europie?; Święto wody w Koszalinie; Co nowego z zatrutym jeziorem; Rzeki zamordowane; Czy polska przyroda skorzysta na wejściu do Unii?; Szwedzcy rolnicy spoglądają w stronę Polski; Michael Moore – lewicowy atak śmiechu; Ambasador Kosmosu; Krajobrazy; Listy do społeczeństwa Nowej Ery (26) Antyglobalizm.


książki:

F Małgorzata Grodzińska-Jurczak, Agata Bartosiewicz, Co każdy przedszkolak o śmieciach wiedzieć powinien?, Wyd. I, Kraków 2002, ISBN 83-87331-40-6, 32 kolorowe s. A4 w kształcie kosza na śmieci, kolorowa, foliowana okładka, ilustracje, 10 zł. Jest to zestaw oryginalnych, bardzo bogato ilustrowanych ćwiczeń opisujący zagadnienia odpadów komunalnych, od wytworzenia śmieci w domu przez ich segregację, recykling, kompostowanie aż po inne metody utylizacji. Adresowany jest do sześciolatków i zerówkowiczów szkolnych. Oprócz prześledzenia informacji o odpadach przedstawianych przez przyjazną postać “Śmiecioludka”, każde z ćwiczeń wymaga samodzielnej pracy przedszkolaka (kolorowanie koszy do segregacji, wycinanie przykładowych śmieci i umieszczanie ich
w odpowiednim koszu, przechodzenie labiryntu itp.). Dodatkową atrakcją jest gra planszowa i sticker (samoprzylepny znaczek) do przyklejania np. na lodówce, przypominające o praktycznych a zarazem proekologicznych metodach zagospodarowywania odpadów w domu i przedszkolu.

F Małgorzata Grodzińska-Jurczak, Marta Tarabuła, Co każdy uczeń o śmieciach wiedzieć powinien? Zestaw ćwiczeń dotyczących problematyki odpadów komunalnych dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, wyd. 3, Kraków 2003, ISBN 83-87331-45-7, 44 s. B5, kolorowa, foliowana okładka, 10 zł. Zestaw ćwiczeń dotyczących problematyki odpadów komunalnych pogrupowanych tematycznie w czterech rozdziałach obejmujących problematykę ilości wytwarzanych odpadów komunalnych, metod ich unieszkodliwiania, gospodarowania odpadami w miastach i gminach oraz wpływu mieszkańców na nią. Obok celu, wykazu potrzebnych pomocy, czasu trwania, miejsca i metod realizacji zajęć oraz ich proponowanego przebiegu, w opisie każdego ćwiczenia zamieszczone są również aktualne dane dotyczące odpadów wraz z adresami stron internetowych instytucji zajmujących się tematyką odpadów. Książka adresowana do uczniów klas V i VI klas szkół podstawowych oraz I i II gimnazjów. Proponujemy po 1 egz. dla każdego ucznia
i nauczyciela.

F Małgorzata Grodzińska-Jurczak, Marta Tarabuła, Co każdy uczeń o śmieciach wiedzieć powinien? Zestaw ćwiczeń dotyczących problematyki odpadów komunalnych – poradnik dla nauczyciela, wyd. 3, Kraków 2003, ISBN 83-87331-46-5, 60 s. B5, kolorowa, foliowana okładka, 10 zł. Materiał zawarty w zestawie zawiera podstawowe definicje i metody postępowania z odpadami komunalnymi oraz ciekawe rozwiązania praktyczne prowadzenia lekcji, głównie przy użyciu aktywnych metod nauczania. Podane w prosty i przystępny sposób, do realizacji głównie w ramach lekcji przedmiotów przyrodniczych, ścieżek międzyprzedmiotowych oraz godzin wychowawczych. Proponujemy po 1 egz. dla każdego nauczyciela.
Od grudnia 2001 do dziś zestaw ten osiągnął już w 4 kolejnych wydaniach nakład ponad 5 tys. egz.!
F Kazimierz Liana Wiosenna fala. Opowiadania, Kraków 2003, ISBN 83-87331-38-4, 116 s.
A5, 3 zł. Wiosenna fala to zbiór dwóch opowiadań Kazimierza Liany: “Stalowe uczucia czyli siedemset szesnaście dni szeregowego Roberta Janasa” oraz “Brudniejsza strona księżyca”.
Obydwa napisane zostały w pierwszej osobie, potocznym, gawędziarskim językiem, obydwa eksplorują mniej przyjemne sfery rzeczywistości. Bohater pierwszego to młody człowiek powołany do wojska w stanie wojennym a drugiego dwudziestosześcioletni Polak pracujący na czarno w Paryżu na początku lat dziewięćdziesiątych.
Można odnieść wrażenie, że chodzi o jedną osobę, nawet nazywają się prawie identycznie: Robert Janas i Robert Sanaj, pozwolę sobie więc pisać o nich jako o jednym bohaterze. Jest on nie tylko bohaterem głównym, ale właściwie jedynym, cała reszta postaci, a jest ich bardzo wiele, to tylko statyści, którzy Roberta niewiele interesują, bardzo rzadko dowiadujemy się o jakichkolwiek wydarzeniach w których Robert nie brał bezpośredniego udziału, sprawy które nie dotyczą go osobiście nie mają dla niego większego znaczenia. W pierwszym, wojskowym opowiadaniu, zresztą znacznie dłuższym od następnego, jest właściwie tylko jeden znaczący wyjątek od tej reguły – dezercja kolegi który zabrał ze sobą broń i został zastrzelony po kilkudniowym pościgu.
W drugim jest kilka uwag o życiu kolegów i pracodawców, jednak nie zmienia to faktu iż stanowią oni jedynie tło.
A jednak, choć Robert jest egocentrykiem a do tego człowiekiem skłonnym do refleksji (lubi samotne warty bo daje to okazję do rozmyślań i dywagacji), nie wprowadza czytelnika w swój wewnętrzny świat myśli i uczuć. Poznajemy go wyłącznie poprzez działanie. A w obydwu opowiadaniach dzieje się bardzo wiele; wojskowy dryl, drugie życie koszar, czyli tzw. fala, bójki, poligony, wykorzystywanie wojska do działań przeciwko opozycji, przelotne kontakty seksualne, ciężka, fizyczna praca, urągające godności ludzkiej warunki bytowe, alkoholowe libacje. Dzięki temu, mimo braku introspekcji, poznajemy Roberta dość dobrze. Jest on zaradnym człowiekiem, który potrafi się przystosować do trudnej sytuacji a jednocześnie pozostaje sobie wierny, nie traci z oczu pewnych ideałów czy wyższych aspiracji, których czytelnik może się domyślać, choć nie zostaje o nich wprost poinformowany. Jako żołnierz doskonale radzi sobie w koszarach i na poligonie, ale odmawia wstąpienia do ZSMP i udziału w rozpędzaniu demonstracji, za co ląduje na dwa miesiące w batalionie karnym. Dowiadujemy się zresztą, że w cywilu miał związki z opozycją – jego brat jest więźniem politycznym, a on sam dostał kolegium za działalność. Przynajmniej w części odrzuca patologię fali. Jako turysta zarobkowy dobrze pracuje i sporo zarabia, ale też, w odróżnieniu od wielu innych tego typu turystów, stabilizuje a raczej po prostu cywilizuje swoje warunki bytowe – przestaje jeździć na gapę i kraść w sklepach, mieszka stopniowo w coraz lepszych warunkach a nawet idzie na kurs językowy. […]
Podsumowując, w Wiosennej fali mamy do czynienia z postacią, która jest herosem na miarę szarej, prozaicznej rzeczywistości. Daje sobie radę w bardzo trudnych okolicznościach, przyjmuje reguły gry patologicznych środowisk w których przyszło mu funkcjonować a jednocześnie nie pozwala by te środowiska zmieniły go wbrew jego woli.

F Piotr Szkudlarek, Ustawa o dostępie do informacji publicznej. Komentarz, Kraków 2002, ISBN 83-87331-35-X, 28 s.A5, foliowana okładka, 48 g, 2 zł. Nadzorowanie przez obywateli organów państwa ma strategiczne znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego. Aby nadzór był możliwy, należy informować na bieżąco o działalności tych organów. Zbieraniu tego rodzaju informacji służą przepisy prawa ochrony środowiska. Jednak przepisy te ściśle reglamentują dostęp do informacji, tak pod względem organów zobowiązanych do udzielania informacji jak również tematyki informacji jakie mają być udostępniane. Od wad tych wolna jest ustawa o dostępie do informacji publicznej. Jej przepisy można stosować w kontaktach ze wszystkimi organami władzy państwowej oraz samorządu terytorialnego jak również i w kontaktach ze związkami zawodowymi oraz partiami politycznymi. Tematyka informacji jaka ma być udostępniana nie jest ograniczona. Można więc domagać się informacji tak od administracji jak i od władzy ustawodawczej i sądowniczej. Ustawa o dostępie do informacji publicznej pozwala więc na pozyskiwanie informacji, np.: o pracach legislacyjnych nad ustawodawstwem prawa ochrony środowiska, o sprawach pogwałcenia przepisów karnych o ochronie środowiska (np. z Rozdziału XXII Kodeksu karnego) albo o sprawach z powództwa cywilnego za szkody wyrządzone w środowisku naturalnym. Nadto ustawa o dostępie do informacji publicznej jest w praktyce wygodniejsza dla obywateli (terminy realizacji wniosków, opłaty, procedura sądowa) niż przepisy prawa ochrony środowiska. Ustawa o dostępie do informacji publicznej nie narusza wcześniejszych przepisów prawa ochrony środowiska, ale też nie ma przepisu, który by zakazywał stosowania ustawy o dostępie do informacji publicznej w sprawach normowanych przez prawo ochrony środowiska albo inne ustawy zawierające przepisy o jawności. Pozyskując informacje, obywatel może sobie wybrać jaką chce stosować ustawę, ale ustawa o dostępie do informacji publicznej jest korzystniejsza.
F Per Herngren, Podstawy obywatelskiego nieposłuszeństwa, Kraków 1997, ISBN 83-87331-00-7, 184 s. A5, foliowana okładka, 239 g, 5 zł. Czym jest obywatelskie nieposłuszeństwo? Czy jest możliwe kontynuowanie stawiania oporu podczas pobytu w więzieniu? Czy konsens jest efektywną formą demokracji? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć autor, który przez wiele lat korzystał z obywatelskiego nieposłuszeństwa jako formy stawiania oporu bez użycia przemocy. Piętnaście miesięcy spędził w więzieniu w Stanach Zjednoczonych po przeprowadzeniu akcji rozbrojenia pocisku jądrowego. Prowadził kursy obywatelskiego nieposłuszeństwa w Chile, Stanach Zjednoczonych, północnej Europie.
Zwolnienie z opłaty za przesyłkę przysługuje przy zakupie od 50 zł. Zachęcamy szkoły, biblioteki, czytelnie i in. instytucje do składania wniosków o dofinansowanie zakupu naszych publikacji do gminnych, powiatowych bądź wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Prosimy nie wpłacać na wyżej wymienione publikacje z góry, gdyż nakład części z nich jest na wyczerpaniu. Zamówienia należy składać pod adresem ZB lub na stronie internetowej : zb.eco.pl/ksiegarn (księgarnia wirtualna). Można też kupować na miejscu w wydawnictwie (otwarte co najmniej: poniedziałek – piątek 8 – 20) i w punktach sprzedaży wymienionych na 3 s. okładki. Na życzenie wystawiamy faktury VAT (pow. 7 zł). Do podanych cen należy doliczyć koszty przesyłki. Dodatkowo nasi czytelnicy mogą otrzymać bezpłatnie:
F Małopolski Informator Ekologiczny, Kraków 2003, ISBN 83-87331-53-8, 150 s. A5, kolorowa okładka, 201 g. Zawiera porady i informacje (liczne adresy!) w następujących działach: ekokontakty, agroturystyka, czystsza produkcja, edukacja, ekoturystyka, energia, finanse, ekogminy, inicjatywy, kalendarium, media, odpady, ekoorganizacje, prawo, przyroda, ekorolnictwo, ekotargi, transport, woda, reklamy. Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie www.wfos-krakow.eco.pl
F Rafał Rafalski, Brytyjski ruch Road Protesters. Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, Kraków 2003, ISBN 83-87331-37-6, 150 s. A5, kolorowa okładka, 206 g.
Książka omawia początki i rozwój brytyjskiego ruchu Road Protesters. Ruch pojawił się w Wielkiej Brytanii na początku lat dziewięćdziesiątych, jako odpowiedź na zmiany
w polityce transportowej państwa. Wraz z redukcją i prywatyzacją publicznego transportu kolejowego społeczeństwo wyspiarskie stanęło przed widmem kryzysu transportowego. Rozwianiem problemu miało być według koncepcji rządu pani premier Margaret Thatcher budowa nowych dróg i autostrad. I tu dochodzimy do sedna społeczno-ekologicznego konfliktu. Ekolodzy związani z ruchem Road Protesters postulują inne rozwiązania. Zamiast inwestycji w sektor drogowy (niezwykle w Anglii rozbudowany) postulują powrót do transportu zorganizowanego, czyli koleji oraz transportu autobusowego. Wskazują na bardziej przyjazne środowisku naturalnemu aspekty transportu zorganizowanego, jakimi są: zmniejszenie emisji spalin, zachowanie miejsc przyrodniczo cennych, ochrona społeczności lokalnych. Publikacja przedstawia szerszą genezę zjawiska, nie ogranicza się jedynie do przedstawienia racji jednej z stron konfliktu społecznego. Jednocześnie przedstawia ruch Road Protesters w całej jego okazałości (bardzo bogata dokumentacja fotograficzna) począwszy od jego narodzin, a skończywszy na efektach działań ekologów. Książka jest także zapisem zmian w podejściu do ekologii zarówno polityków, jak i tzw. przeciętnych obywateli w krajach Zachodu. Historia tych zmian jest prawie nieznana w Polsce, chociaż wiele wskazuje, iż nasz kraj będzie podążał bardzo podobną ścieżką. Poprzez ten pryzmat książka omawia najważniejsze problemy ekologiczne współczesnego świata. Ze względu na temat (polityka transportowa) wzbudzający duże zainteresowanie jak i liczne kontrowersje, niniejsza publikacja ma szansę dotarcia do licznego grona czytelników, a tym samym rozbudzenia ich wrażliwości ekologicznej. Może ona mieć także duże znaczenie dla ruchu ekologicznego, pomagając mu w jego samokreśleniu się, a tym samym pomagając w budowie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.


W tym celu należy przesłać pod adresem ZB kopertę B5 ze znaczkami na 1,6 zł w przypadku 1 z ww. pozycji i za 2 zł w przypadku zamówieniu obu pozycji, wraz z wypełnionym następującym kuponem:


Adres: Wydawnictwo “Zielone Brygady” Sławkowska 12 III p., 31-014 Kraków
tel./fax 48/12/4222264, 4222147, tel. 0/603/363-721
zb@eco.pl http://zb.eco.pl gg 210891
Konto: Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Bank Ochrony rodowiska S.A. o/Kraków nr 18 1540 1115 2001 6010 5428 0002,