Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Ziemia z Nieba – Portret planety u progu XXI wieku

Ludzi pogrążonych w swoich codziennych troskach nie jest łatwo przekonywać do ratowania planety. Każdy zajmuje się bowiem w pierwszej kolejności wycinkiem rzeczywistości, który ma w swoim zasięgu. To jasne, że postulaty walki z globalnymi problemami niełatwo przemawiają do wyobraźni. Dlatego warto odwiedzić wystawę fotograficzną „Ziemia z Nieba”, która daje wyjątkową możliwość spojrzenia na świat z pewnego dystansu. Lotnicze zdjęcia w niesamowity sposób ukazują jego piękno, a jednocześnie wszystko, co mu zagraża. Można powiedzieć, że Yann Arthus-Bertrand sportretował Ziemię, aby mogła przemówić w swoim imieniu.


Współczesność stawia nas przed ekologicznymi wyzwaniami na każdym kroku. Groźba wisi w powietrzu, nad oceanami i lądami, lasami i miastami. Uchronić może je tylko zrównoważony rozwój. Jego idea przejawia się na wszystkich płaszczyznach ludzkiej działalności, zarówno jeśli chodzi o rolnictwo, przemysł, międzynarodowy handel, jak i całe kultury społeczeństw. Ponieważ fotografie zaopatrzone są we wnikliwe opisy, jest to dobra okazja, by poszerzyć swoją wiedzę z zakresu tych dziedzin. Ogromną zaletą wystawy jest bowiem jej uniwersalność. Z lotu ptaka ukazane są zakątki globu niezmienione przez ludzką cywilizację, ale także obrazy ukazujące skutki naszej działalności – zarówno straszne, będące swoistym memento (np. opuszczone po awarii reaktora jądrowego miasto w pobliżu Czarnobyla), jak i olśniewające swą urodą, odkrywające zmysł piękna i drzemiące w człowieku poczucie harmonii. Zestawienie wszystkich obrazów obok siebie daje szeroką panoramę problemów, z którymi planeta musi się zmierzyć w nadchodzącym stuleciu. Jest to poruszający widok, który – jak każde spojrzenie z wysokości w dół – jednocześnie urzeka i budzi lęk.

Wielką rolę odegrał tutaj kunszt autora, Yanna Arthusa-Bertranda. Ten francuski przyrodnik i podróżnik jest najbardziej znanym fotografem specjalizującym się w ujęciach z powietrza. Oblatując świat we własnym helikopterze zrealizował swój ambitny projekt: udokumentował stan Ziemi na początku nowego milenium. Jednocześnie stworzył zbiór wspaniałych obrazów, z których wiele odbieranych jest raczej jako desenie graficzne, niespotykane wzory w oryginalnych barwach. Sam twórca woli podkreślać autentyczność swoich zdjęć, a siebie postrzega jako dziennikarza, pedagoga i naukowca. Kiedy myślę o autorach instalacji plastycznych, coraz bardziej wymyślnych, konceptualnych, ogarnia mnie zniechęcenie. Cóż to znaczy w porównaniu ze zwykłym drzewem? Jaki obraz może dać silniejsze przeżycie, niż zmiana pór roku? Przyroda daje mi więcej przeżyć, niż sztuka – mówi. W 2005 r. założył organizację Goodplanet, której celem jest promowanie idei zrównoważonego rozwoju.

Wystawa: „ZIEMIA Z NIEBA – Portret planety u progu XXI wieku”
10.5 - 15.7.2007 r., czynna całą dobę, wstęp wolny
Park Staromiejski 10
Łódź

Organizator:
ŚWIATOWID Sp. z o.o.
ul. Przasnyska 6
01-756 Warszawa
tel. 022 897 00 53
e-mail: biuro@swiatowid.pl
Justyna Szambelan