ZIEMIA Z NIEBAPORTRET PLANETY U PROGU XXI WIEKU YANN ARTHUS-BERTRAND – WYSTAWA FOTOGRAFII
ZIEMIA Z NIEBAPORTRET PLANETY U PROGU XXI WIEKU
YANN ARTHUS-BERTRAND – WYSTAWA FOTOGRAFII
Wystawa pod patronatem UNESCO i pani Jolanty Kwaśniewskiej – małżonki Prezydenta RP. Polska 2002 – 2003. Patronat na edycją krakowską wystawy: prof. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa. YANN ARTHUS-BERTRAND – WYSTAWA FOTOGRAFII
Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi.
Jan Paweł II*)
Ponieważ wszyscy dzielimy tę małą planetę, każdy z nas musi nauczyć się żyć w harmonii i pokoju z innymi ludźmi i całą przyrodą. To nie jest tylko marzeniem, lecz koniecznością.XIV Dalajlama*)
Od 11.7. do 3.11.2003 na Plantach w Krakowie prezentowana będzie pierwsza tak prestiżowa i oryginalna wystawa plenerowa wielkoformatowych fotografii pt. „ZIEMIA Z NIEBA. Portret planety u progu XXI wieku” autorstwa Yanna Arthus-Bertranda. Słynny francuski fotografik na 123 zdjęciach wykonanych z lotu ptaka pokazuje zupełnie nową wizję naszej planety. Wyjątkowość Wystawy polega nie tylko na mistrzowskim warsztacie autora zdjęcia Arthus-Bertranda, choć przedstawiają prawdziwe zakątki Ziemi, wyglądają często jak abstrakcyjne formy malarskie. Zaskakuje również sama forma ekspozycji oraz jej rozmiary. Dotychczas Wystawa pokazywana była w 30 metropoliach świata z ogromnym sukcesem. Obejrzało ją ponad 10 milionów widzów, a wydany w 19 językach album fotograficzny pt. Ziemia z nieba stał się światowym bestsellerem.W Polsce można już było oglądać Wystawę w Warszawie na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego i Ogrodu Botanicznego UW od 7.6. do 5.11.2002. Obejrzało ją tam ponad 500 tys. osób, co stanowi bezprecedensowy rekord frekwencji w Polsce, a ponad 200 szkół brało aktywny udział w programie edukacyjnym, który towarzyszył Wystawie.
Honorowy patronat nad przebiegiem Wystawy w Polsce objęła Pani Jolanta Kwaśniewska oraz Polski Komitet ds. UNESCO. W Komitecie Honorowym Wystawy zasiada wielu wybitnych artystów, naukowców i podróżników.
W Krakowie Wystawa usytuowana jest na Plantach, na odcinku od Filharmonii do Wawelu. Oświetlona w nocy, dostępna bezpłatnie przez całą dobę, tworzy w sąsiedztwie Muzeum Archeologicznego i Akademii Papieskiej najdłuższą do tej pory plenerową fotograficzną ekspozycję w Krakowie. Przy wystawie obok pomnika Boya-Żeleńskiego położona jest wielka Mapa Świata (20x10 m), po której można chodzić.
Oficjalna inauguracja Wystawy w Krakowie odbyła się w piątek, 11.7. o godz. 18 na Plantach przy Mapie Świata. Wzięli w niej udział: autor Yann Arthus-Bertrand, organizatorzy Sylvie i Krzysztof Derdaccy, przedstawiciel Polskiego Komitetu UNESCO pan Łukasz Willmann, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa pan Zbigniew Zuziak, Przedstawiciel Marszałka Miasta Krakowa pan Maciej Obara – Kierownik Zespołu ds. Współpracy Międzynarodowej, Przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pan Wiesław Bury, przedstawiciel TP S.A./Neostrada pan Andrzej Knapik, Członkini Komitetu Honorowego pani Jadwiga Łopata oraz Partnerzy Wystawy, Sponsorzy i Patroni Medialni. Po oficjalnej części inauguracji na Plantach, w której udział wzięli bardzo licznie przybyli mieszkańcy Krakowa i regionu – ponad 500 osób – odbyło się garden party we wspaniałym ogrodzie Muzeum Archeologicznego.
„ZIEMIA Z NIEBA” to efekt dziesięciu lat pracy francuskiego fotografa Yanna Arthus-Bertranda. Autor spędził w helikopterze 3000 godzin i pokonał 400 000 km. Podczas najdłuższej sesji fotograficznej świata wykonał 100 000 zdjęć. Niektóre opublikował w „Geo” i „National Geographic”.
Polacy obejrzą najlepsze fotografie z tej sesji, w formacie 180x120 cm, podczas niekonwencjonalnej, plenerowej, bezpłatnej wystawy, czynnej przez całą dobę. Ekspozycji tej towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjno-artystyczny: gigantyczna Mapa Świata (10x20 m), pawilon multimedialny w kształcie indiańskiego tipi z programem internetowym i projekcjami filmowymi oraz sprzedaż różnych produktów wydawniczych związanych z Wystawą (album i katalog Ziemia z Nieba, pocztówki, plakaty, kalendarze itd.), a także aktywna, ciągła, ogólnopolska kampania medialna (m.in. w „Dzienniku Polskim”, „VIVA!”, radiu RMF FM i w TVP2 oraz TVP3). Duża kampania ma także miejsce w pociągach PKP InterCity, a także na dworcach w całej Polsce.
Ważnym celem ekspozycji jest promocja zachowań proekologicznych i otwartości kulturowej. Przede wszystkim jednak Ziemia widziana z lotu ptaka to przekaz dużej dawki pozytywnej energii wynikającej z obcowania z pięknem i różnorodnością naszej planety.
W ramach Wystawy Organizatorzy przygotowują szereg imprez towarzyszących, m.in. weekendy tematyczne (daty do potwierdzenia):
• Dni UNESCO – zorganizowany z okazji 25. jubileuszu wpisania Krakowa na listę zabytków UNESCO (27 – 28.9.),
• Dni Ziemi (11 – 12.10.),
• Dni Tolerancji „Dialog kultur”. Gośćmi będą przedstawiciele różnych wyznań i postaci ze świata kultury (25 – 26.10.).
YANN ARTHUS-BERTRAND – BIOGRAFIA
„Ziemia jest dziełem sztuki, a fotograf daje temu świadectwo”
Yann Arthus-Bertrand (ur. 1946 r.) zaliczany jest do grona największych współczesnych fotografików. Ten światowej sławy specjalista w dziedzinie fotografii lotniczej ma na swoim koncie ponad 60 albumów.
Od wczesnej młodości jego pasją jest przyroda i bezkresne przestrzenie. W wieku 30 lat wyjechał razem z żoną do Kenii, gdzie obserwował zachowanie lwów w rezerwacie Massai Mara. Tam właśnie odkrył zaskakujące efekty zdjęć robionych podczas lotów balonem. W Afryce powstała także jego pierwsza książka Lions (Lwy), wydana w 1983 r.
Po powrocie do Francji Arthus-Bertrand zaczął realizować wielkie reportaże fotograficzne. Dziesięciokrotnie towarzyszył rajdowi Paryż-Dakar, wydał książkę poświęconą turniejowi tenisowemu Rolanda Garrosa.
Yann Arthus-Bertrand współpracuje z wieloma prestiżowymi czasopismami, takimi jak „National Geographic”, „Life”, „Geo”, „Paris Match”. Najbardziej znaczące miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia lotnicza. W 1991 r. założył w Paryżu Agencję Fotograficzną „Altitude”. W następnych latach opublikował wiele książek, wśród nich m.in. La Grece vue d'en haut (Grecja widziana z góry, 1997) La Turquie vue d'en haut (Turcja widziana z góry, 1998), New York vu d'en haut (Nowy Jork widziany z góry, 1998) oraz Des bętes et des Hommes (Zwierzęta i Ludzie, 1999).
W 1995 r. artysta rozpoczął realizację swojego największego przedsięwzięcia: „ZIEMIA Z NIEBA. Portret planety u progu XXI wieku”.
Sens swego ogromnego wysiłku ujął Arthus-Bertrand w słowach: Możemy dobrze chronić tylko to, co dobrze sami poznaliśmy. W zamierzeniu twórcy wystawa „ZIEMIA Z NIEBA” jest nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale przede wszystkim apelem wzywającym ludzi do ochrony kruchego piękna naszej planety.
KOMITET HONOROWY:
1. Magdalena Abakanowicz – światowej sławy rzeźbiarka, artystka czerpiąca inspirację z przyrody.
2. Leszek Cichy – himalaista, pierwszy Polak, który zdobył Koronę Ziemi i pierwszy człowiek, który dokonał zimowego wejścia na Mount Everest.
3. Adela Dankowska – utytułowana szybowniczka, wielokrotna mistrzyni Polski.
4. Agnieszka Holland – twórczyni wielu wybitnych filmów apelujących o tolerancję, reżyser pracujący na czterech kontynentach.
5. Marek Kamiński – podróżnik, zdobywca obu biegunów.
6. Ryszard Kapuściński – reportażysta, podróżnik, znawca globu, autor wielu książek i albumów.
7. Kinga Choszcz i Radosław Siuda – globtroterzy podróżujący od czterech lat autostopem dookoła Ziemi znani jako Kinga i Chopin.
8. Jerzy Kłoczowski – historyk, profesor KUL, przewodniczący komitetu UNESCO-Polska.
9. Piotr Kłoda – autor i koordynator Programu ICAPWA na rzecz zachowania drewnianej architektury sakralnej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
10. Jacek i Danuta Kuroniowie – założyciele Fundacji „Pomoc Społeczna SOS” i Uniwersytetu Ludowego w Teremiskach w Puszczy Białowieskiej.
11. Stanisław Lem – pisarz science fiction, wizjoner cywilizacji.
12. Jadwiga Łopata – propagatorka rolnictwa ekologicznego, koordynatorka prac ECEAT-Polska.
13. Lama Rinczen – przewodniczący Rady Polskiej Unii Buddyjskiej pracujący na rzecz dialogu między religiami.
14. Jan Rzymełka – poseł Ziemi Śląskiej, geolog i ekodoradca, uczestniczył w Szczytach Ziemi (Rio de Janeiro 1992, Kioto 1997, Johannesburg 2002.
15. Henryk Skolimowski – profesor filozofii, twórca pierwszej na świecie Katedry Ekofilozofii na Politechnice Łódzkiej.
16. Andrzej Strumiłło – artysta plastyk zainspirowany relacjami pomiędzy kulturą i przyrodą, podróżnik, organizator corocznych spotkań „Kultura i Środowisko” w Wigrach.
17. Ewa Symonides – profesor nauk przyrodniczych, Główny Konserwator Przyrody.
18. Piotr Trzcionka – trzynastoletni sportowiec – utytułowany pływak, kilkakrotny mistrz Polski.
19. Bożena i Jan Walencikowie – filmowcy-przyrodnicy, autorzy kilkudziesięciu filmów, m.in. o wilkach w Europie Wschodniej.
FILM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE
Tytuł: „Ziemia z nieba”
Długość: 15’
Rok produkcji: 2000
Reżyseria: Christophe Acker, Baptiste Rouget-Luchaire
Producent: Altitude, Francja
Nośnik: Betacam SP lub DVD (z wersją lektorską w języku polskim)
Treść: Krótkometrażowy dokument Christophe’a Ackera ukazuje kulisy pracy mistrza fotografii lotniczej Yanna Artus-Bertranda. W efekcie dziesięciu lat podniebnych wypraw artysta ten stworzył cykl fotografii „Ziemia z nieba”. Kamera filmowa podpatruje tajniki warsztatu fotografa, gdy utrwala on na kliszy zaskakujące i wspaniałe obrazy Ziemi. Szczególnym walorem filmu jest komentarz samego Arthus-Bertranda, który dzieli się swoimi wrażeniami i refleksjami na temat pracy fotografa lotniczego, opowiada o znaczeniu artystycznym, a także poznawczym swoich fotografii, i o swojej miłości do naszej pięknej planety.
INICJATOR I ORGANIZATOR WYSTAWY W POLSCE:
ŚWIATOWID Sp. z o.o. – Spółka prowadząca działalność w zakresie produkcji, dystrybucji i promocji filmu autorskiego i dokumentalnego, sztuki multimedialnej jak również organizacji i promocji wydarzeń artystycznych.
Szczególną wagę przywiązuje do budowania mostu kulturalnego pomiędzy Polską, Francją i Niemcami.
Ważnymi pozycjami w dorobku firmy są m.in.:
• Filmy dokumentalne promujące polską kulturę i polskich artystów w Europie, zrealizowane we współpracy z ARTE, WDR, TVP2, Canal+: „Melancholia” – portret Andrzeja Żuławskiego, „W cieniu żelaznej kurtyny”, „Polska w poszukiwaniu utraconego raju”.
• Wystawy promujące twórczość artystów francuskich w Polsce: „Raymond Depardon. Photos – Cinema: szczęśliwa samotność podróżnika” – wielka retrospektywa twórczości R. Depardona pod patronatem małżonki Prezydenta Francji pani Bernadette Chirac oraz Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz (Kraków, Kazimierz Dolny, Grodzisk Mazowiecki, Łódź, maj – grudzień 2000), „Ziemia z Nieba. Portret planety u progu XXI wieku” autorstwa Yanna Arthus-Bertranda pod patronatem Jolanty Kwaśniewskiej i Polskiego Komitetu ds. UNESCO (Warszawa, 7.6. – 5.11., Kraków, 11.7. – 3.11., Śląsk, Zima 2003, Polska 2002/2004)
Zespół: Sylvie Derdacki – prezes, Krzysztof Derdacki – dyrektor artystyczny, Anna Marć, Dominika Chirowska, Daniel Musioł – specjalista ds. pr, Joanna Bembenek – asystentka ds. organizacyjnych, Martyna Janoska, Kama Bella, Roman Sikoń, Małgorzata Cichoń, Zofia Kotańska, Kacper Barylski, Daniel Musioł, Piotr Olędzki – specjaliści ds. edukacji, Dominika Chirowska – specjalista ds. ekologii, Ewa Stanisławska-Balicka – grafik, Karim Achi – webmaster, Jakub Balicki, Mariusz Wolański – specjaliści ds. animacji komputerowej, Dariusz Głowacki, Magda Szlufarska, Krzysztof Michałowski – specjaliści ds. scenografii, Agnieszka Bereza-Trzeszkowska, Sylwia Raczyńska – redaktorzy, Małgorzata Mysłowska – tłumacz.
Biuro Wystawy w Krakowie:
ŚWIATOWID Sp. z o.o.
Muzeum Archeologiczne,
ul. Senacka 3, 31-002 Kraków
tel./faks 0-12/422 80 57
e-mail: biuro@swiatowid.pl, pr@swiatowid.pl
Sylvie i Krzysztof Derdaccy –
organizatorzy, kom. 0-603/52 80 21
Anna Marć, Dominika Chirowska, Daniel Musioł – pr
www.ziemiaznieba.pl, www.yannarthusbertrand.org
*) Ojciec Święty Jan Paweł II oraz Jego Świątobliwość XIV Dalajlama Tenzin Gyatso wyrazili łaskawie zgodę na umieszczenie w kontekście Wystawy powyższych cytatów, udzielając polskiej edycji wystawy „ZIEMIA Z NIEBA” swojego błogosławieństwa.