Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

ZWARIOWANE ZAKOPANE

Właśnie ukazał się Pępek świata Rafała Malczewskiego – moja ulubiona książka, opisująca Zakopane. Kronika wydarzeń dziwnych i śmiesznych, zbiór najpiękniejszych anegdot, których bohaterami byli ekscentrycy, wariaci, ceprzy, gruźlicy, taternicy i wszyscy, którzy odwiedzali Zakopane w latach 1917 – 1939.

Zdanie pierwsze z brzegu: Znowu udały sezon był szczytem marzeń, a spaskudzenie Tatr aktem cywilizacji – Rafał Malczewski nie miał złudzeń co do mieszkańców Zakopanego, takich zdań jest wiele, aktualnych do dziś i tę książkę powinien przeczytać każdy ekolog – gdyż jest to najlepszy, najbardziej trafny opis wszystkiego, co istotne pod Giewontem.

Ponieważ ekolodzy propagują oszczędzanie kopert – więc zacytuję z Pępka świata opis zwyczajów Witkacego:

Były okresy kiedy pisał listy, korzystając z otrzymanej kiedyś korespondencji. Brał list, jaki doszedł jego rąk, skreślał co niepotrzebne, dodawał kilkanaście swoich słów i wysyłał do zupełnie innego człowieka. Były to piękne wyskoki humoru, zwłaszcza gdy operacja odbywała się na tekście, odrębnym zupełnie co do sensu od tego, jaki pragnął napisać. Jeżeli celowi służyła widokówka, szaleństwo było tym wspanialsze. Trzeba było też wykreślić części zbyteczne z adresu z tym, że tylko to, co się nadawało, zostawało zużyte.

Zachęcam więc gorąco Czytelników ZB do praktykowania tego bardzo ekologicznego sposobu oszczędzania papieru, kopert, pocztówek.

Paweł Zawadzki

Rafał Malczewski, Pępek świata. Wspomnienia z Zakopanego. Wyd. LTW, Warszawa, 1999.

PS
Oszczędzanie kopert proponuję uzupełnić takim pomysłem – na kopercie raz użytej, którą adresujemy ponownie – zaznaczyć za każdym razem – od kogo ją otrzymaliśmy, komu ją wysyłamy znowu. Będzie to niejako historia życia tej koperty, co może być ciekawe i zachęcać do zwyczaju ponownego używania kopert.
Paweł Zawadzki