From ZieloneBrygady

(Różnice między wersjami)
Wersja z dnia 15:47, 21 gru 2007 (edytuj)
Admin (Dyskusja | wkład)

← Poprzednia edycja
Wersja z dnia 15:57, 21 gru 2007 (edytuj)
Admin (Dyskusja | wkład)

Następna edycja →
Linia 1: Linia 1:
-'''Absorbcja''' albo '''wchłanianie''' w biologii przechodzenie substancji przez nabłonek poszczególnych części przewodu pokarmowego do płynów pokarmowych i do krwi. Dotyczy to także przechodzenia gazów przez płuca do krwi.+'''Absorbcja''' albo '''wchłanianie'''
- +- w biologii przechodzenie substancji przez nabłonek poszczególnych części przewodu pokarmowego do płynów pokarmowych i do krwi. Dotyczy to także przechodzenia gazów przez płuca do krwi.
-W pojęciu fizycznym jest to całkowite lub częściowe pochłanianie energii [[Promieniowanie elektromagnetyczne|fal elektromagnetycznych]], promieniowania lub drgań sprężystych przez ciała stałe, ciekłe, gazowe lub atomy. W pojęciu chemicznym jest to wchłanianie głównie gazu (absorbatu) przez ciecz lub ciało stałe (absorbent) i równomierne rozpuszczenie go w całej masie absorbentu (np. rozpuszczanie tlenu w wodzie). Absorpcji często towarzyszą reakcje chemiczne.+- w pojęciu fizycznym jest to całkowite lub częściowe pochłanianie energii [[Promieniowanie elektromagnetyczne|fal elektromagnetycznych]], promieniowania lub drgań sprężystych przez ciała stałe, ciekłe, gazowe lub atomy.
 +- w pojęciu chemicznym jest to wchłanianie głównie gazu (absorbatu) przez ciecz lub ciało stałe (absorbent) i równomierne rozpuszczenie go w całej masie absorbentu (np. rozpuszczanie tlenu w wodzie). Absorbcji często towarzyszą reakcje chemiczne.
źródło: Krystyna Bonenberg (red.), ''Młodzieżowy leksykon ekologiczny'', PKE, Kraków 1994 źródło: Krystyna Bonenberg (red.), ''Młodzieżowy leksykon ekologiczny'', PKE, Kraków 1994
- 
[[kategoria:ekosłownik]] [[kategoria:ekosłownik]]
[[kategoria:energetyka_jądrowa]] [[kategoria:energetyka_jądrowa]]

Wersja z dnia 15:57, 21 gru 2007

Absorbcja albo wchłanianie - w biologii przechodzenie substancji przez nabłonek poszczególnych części przewodu pokarmowego do płynów pokarmowych i do krwi. Dotyczy to także przechodzenia gazów przez płuca do krwi. - w pojęciu fizycznym jest to całkowite lub częściowe pochłanianie energii fal elektromagnetycznych, promieniowania lub drgań sprężystych przez ciała stałe, ciekłe, gazowe lub atomy. - w pojęciu chemicznym jest to wchłanianie głównie gazu (absorbatu) przez ciecz lub ciało stałe (absorbent) i równomierne rozpuszczenie go w całej masie absorbentu (np. rozpuszczanie tlenu w wodzie). Absorbcji często towarzyszą reakcje chemiczne.

źródło: Krystyna Bonenberg (red.), Młodzieżowy leksykon ekologiczny, PKE, Kraków 1994