From ZieloneBrygady

(Różnice między wersjami)
Wersja z dnia 22:33, 10 kwi 2007 (edytuj)
Askorek (Dyskusja | wkład)

← Poprzednia edycja
Aktualna wersja (12:40, 27 gru 2007) (edytuj)
STACHM (Dyskusja | wkład)

 
Linia 5: Linia 5:
## p. wtórne, będące wynikiem promieniowania pierwotnego na jądra atomów znajdujących się w atmosferze, wskutek czego tworzą się tzw. cząstki wtórne a także promieniowanie elektromagnetyczne, które to w znacznym stopniu stanowi dawkę otrzymywanego przez ludność naturalnego promieniowania. ## p. wtórne, będące wynikiem promieniowania pierwotnego na jądra atomów znajdujących się w atmosferze, wskutek czego tworzą się tzw. cząstki wtórne a także promieniowanie elektromagnetyczne, które to w znacznym stopniu stanowi dawkę otrzymywanego przez ludność naturalnego promieniowania.
# promieniowanie znajdujące się w środowisku i organizmie człowieka naturalnych izotopów promieniotwórczych # promieniowanie znajdujące się w środowisku i organizmie człowieka naturalnych izotopów promieniotwórczych
 +
 +źródło: Krystyna Bonenberg (red.), ''Młodzieżowy leksykon ekologiczny'', PKE, Kraków 1994
[[kategoria:ekosłownik]] [[kategoria:ekosłownik]]
[[kategoria:energetyka_jądrowa]] [[kategoria:energetyka_jądrowa]]

Aktualna wersja

Naturalne źródła promieniowania jonizującego (naturalne tło promieniowania) – źródło, które emituje w sposób samorzutny promieniowanie α, β i γ. Składa się na nie:

  1. promieniowanie kosmiczne, które z kolei umownie dzieli się na:
    1. p. pierwotne, czyli to które pochodzi z przestrzeni kosmicznej. Do Ziemi dociera ono w postaci strumienia cząsteczek o wysokiej energii;
    2. p. wtórne, będące wynikiem promieniowania pierwotnego na jądra atomów znajdujących się w atmosferze, wskutek czego tworzą się tzw. cząstki wtórne a także promieniowanie elektromagnetyczne, które to w znacznym stopniu stanowi dawkę otrzymywanego przez ludność naturalnego promieniowania.
  2. promieniowanie znajdujące się w środowisku i organizmie człowieka naturalnych izotopów promieniotwórczych

źródło: Krystyna Bonenberg (red.), Młodzieżowy leksykon ekologiczny, PKE, Kraków 1994