From ZieloneBrygady

Wersja z dnia 12:43, 3 kwi 2007; Admin (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja | Następna wersja → (różn)

Mieszkańcy wsi są chętni do pracy poza rolnictwem. To wynika z pierwszego w Polsce raportu badającego problem bezrobocia na wsi w województwie mazowieckim.


Fot. Rafał Michałowski / AG Mieszkańcy wsi są chętni do pracy poza rolnictwem. To wynika z pierwszego w Polsce raportu badającego problem bezrobocia na wsi w województwie mazowieckim. ZOBACZ TAKŻE Jakie wymagania na typowe stanowiska (15-03-04, 00:00) CV: 6 krótkich rad (07-12-00, 18:05) SERWISY Kariera Praca za granicą Z raportu przedstawionego przez Instytutu Badawczy ARC "Rynek i Opinia" wynika, że ponad połowa badanych osób jest trwale niepracująca. W rodzinie, w której nikt nie ma stałej pracy dochód na jedną osobę wynosi niekiedy 150-200 złotych. Aż 60 procent ankietowanych jest zainteresowana podjęciem stałej pracy.

Przeprowadzenie badań zlecił Zakład Opakowań i Produkcji Mechanicznej w Mławie. Zakład w ciągu dwóch lat przeszkolił 660 bezrobotnych mieszkańców wsi do pracy przy linii produkcyjnej. Jak poinformował Mariusz Krawczak przedstawiciel tej firmy 460 osób z tej grupy pracuje i jest dobrymi pracownikami.

Dzięki zleconemu badaniu mławska firma chciała mieć lepszą orientację co do potencjalnych pracowników - powiedział Mariusz Krawczak. Jego zdaniem wiedza na ten temat jest prawie żadna.

Z przedstawionego dziś raportu wynika, że w województwie mazowieckim jest 290 tysięcy bezrobotnych, ale aż 600 tysięcy mieszkańców wsi nie może utrzymać się z rolnictwa i poszukuje pracy.

Mariusz Krawczak zwrócił uwagę, że w sytuacji coraz większego problemu rąk do pracy jednym z rozwiązań może być poszukiwanie ich na wsi.

Marta Niemczewska z firmy ARC "Rynek i Opinie" powiedziała, że chętnym do podjęcia pracy mieszkańcom wsi potrzebne są szkolenia i zorganizowanie im dojazdów. Na zmianę miejsca zamieszkania w związku z pracą są najczęściej gotowi młodzi mieszkańcy wsi.

Marta Niemczewska uważa, że coraz częściej niższe koszty skłaniać będą do lokowania inwestycji poza dużymi miastami, w okolicach terenów wiejskich. To szansa dla ich mieszkańców - dodała.