From ZieloneBrygady

(Różnice między wersjami)

Aktualna wersja

Wangari Maathai (ur. 1 kwietnia 1940 w Nyeri w Kenii) - działaczka ekologiczna, założycielka Partii Zielonych Kenii – Mazingira, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2004.

W 1977 założyła w Kenii kobiecy Ruch Zielonego Pasa (Green Belt Movement), który z czasem rozprzestrzenił się na sąsiednie kraje Afryki. W "Zielonym Pasie" zasadzono ponad 30 milionów drzew. Przyczyniła się także do stworzenia wielu nowych miejsc pracy (w szkółkach leśnych zatrudnienie znalazło kilkadziesiąt tysięcy Kenijek). Jednocześnie "Zielony Pas" stanowił próbę przeciwdziałania postępującemu pustynnieniu kontynentu i związanych z nim biedy i głodu. W 2003 roku założyła Partię Zielonych Kenii (ang. Mazingira Green Party of Kenya – słowo Mazingira w Swahili oznacza środowisko).

Wangari Maathai sprzeciwia się wykupywaniu lasów przez osoby prywatne. Aktualnie sprawuje w kenijskim rządzie funkcję sekretarza stanu do spraw środowiska i zasobów naturalnych.

W roku 2004 została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla za pracę na rzecz ochrony środowiska, rozwoju, demokracji i pokoju. Wcześniej Wangari Maathai zdobyła też szereg innych nagród oraz wyróżnień (m.in. nagrodę przyznawaną przez Fundację Goldmana).

Linki zewnętrzne


Źródło: Wikipedia