"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 10 (100), Pa1/4dziernik '97


CZEKAM NA POMOC

Mam na imię Andrzej i mam 31 lat. Przebywam obecnie w Zakładzie Karnym w Kłodzku, gdzie odbywam 6-letni wyrok. Tak wysoki wyrok otrzymałem za czynną napaść na policjantów i straż miejską (nie lubię tych panów). Jestem tu 3 lata. Mimo tego, że jestem w więzieniu, nie jestem złym człowiekiem.

Nie należałem do żadnej grupy osób. Ale to nie znaczy, że jestem zimny. Kocham przyrodę, naturę, chociaż teraz jestem pozbawiony słuchania leśnego wiatru, kołyszących się gałązek i zapachu kwiatów, trawy, powietrza. Nienawidzę tych, którzy dla wzbogacenia się i hobby zabijają zwierzęta, niszczą naszą planetę, skażają morza i rzeki.

Odkryłem, że pociągają mnie idee młodzieży punkowej, sprawy walki o ekologię itp. Bardzo polubiłem muzykę punkową, a zwłaszcza piosenki o "ostrych" tekstach, o niesprawiedliwości, o łamaniu praw człowieka (sam tego doświadczyłem). Pokochałem muzykę Boba Marley'a.

Chciałbym nawiązać korespondencję z różnymi lud1/4mi z ruchu ekologicznego, z młodzieżą punkową, niezależną, z subkulturową. Pragnę bardzo mieć takich przyjaciół, z którymi mógłbym utrzymywać korespondencję.

Mam też prośbę do Czytelników. Może ktoś zechce ofiarować mi używany radiomagnetofon, używane kasety magnetofonowe z muzyką reggae, ostrym punk-rockiem. Muzyka to moja wolność, daje mi siłę przetrwania. Można mi to wysłać pocztą (również ziny i inne wydania). Bardzo proszę Czytelników o pomoc.

Pragnę być i żyć, bo wierzę, że kiedyś i dla mnie zaświeci słońce i poczuję w nozdrzach zapach zielonej łąki.

Pozdrawiam Redakcję i wszystkich Czytelników. Kto zechce do mnie napisać, niech wyśle mi zwrotną kopertę + znaczek na list.

Andrzej Balas, syn Jana
Zakład Karny
Bohaterów Getta 16
57-300 Kłodzko

SINGIEL DLA WILKÓW

ATMAN przekazał bezpłatnie Pracowni na rzecz Wszystkich Istot w Bielsku-Białej pewną ilość winylowych singli (EP) wydanych w USA. Single zawierają 2 nie publikowane dotąd nagrania z trasy koncertowej grupy z muzykami z Guinei Bissau i Niemiec. Singiel dedykowany jest ochronie wilka w Polsce. Płytka posiada kolorową okładkę z unikalnym zdjęciem strażnika Dharmy (mądrości i wiedzy buddyjskiej) z trudno dostępnego klasztoru w Himalajach oraz fotografią uciekających wilków (znaną już z kartek wydanych przez PnrWI). Okładka płytki wykonana jest na papierze z odzysku.

Prosimy wszystkich zainteresowanych muzyką i działalnością grupy Atman, a także sympatyków wilka i PnrWI o wykupienie unikalnych singli na rzecz kampanii ochrony wilka w Polsce prowadzonej przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot w Bielsku-Białej. W USA singiel kosztuje 4 $, spodziewamy się wielokrotności tej sumy. Zyski ze sprzedaży zostaną przeznaczone na kampanię w obronie wilka i działalność Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Pomóżcie wilkowi, zyskując kolekcjonerską perełkę!

Kontakt:

Stowarzyszenie
"Pracownia na rzecz Wszystkich Istot"
skr. 40, 43-304 Bielsko-Biała
0-33/183-153

POSZUKUJĘ ...

...wszelkich materiałów na temat: "Możliwości wykorzystania energii geotermalnej w Polsce" (do wykorzystania w pracy magisterskiej).

Szymon Szewrański
Kościuszki 26, 58-260 Bielawa PODZIĘKOWANIE

"Fauna" z Mysłowic gorąco dziękuje "Famie" z Sosnowca za pomoc w przeprowadzeniu pikiety pod cyrkiem "Arena" w Mysłowicach 23.7.97. Rozdano co najmniej 500 ulotek antycyrkowych. Akcji towarzyszyło oczywiście plakatowanie miasta. Kilka osób zrezygnowało z przekroczenia gościnnych progów cyrku "Arena" - czy z powodu naszych ulotek? Możliwe!

Anna Maria Dziedzic
FWZ/TOZ "Fauna"
skr. 66, 41-400 MysłowiceWYKONUJĘ...

... strony WWW dla osób, organizacji działających w ramach ruchu ekologicznego, feministycznego, animalistycznego. Płatność w naturze - książka, zin, poczęstunek, ciepłe słowo (to też natura!), gościna etc. Kontakt:

0-12/423-82-16
jackiwa@polbox.com

Jacek IwańskiPOSZUKUJĘ - OFERUJĘ

Kazimiera Traczyk
os. Zachód B5/C13
73-110 Stargard Szczeciński
0-92/73-06-03ELEKTRONICZNY INFORMATOR EKOLOGICZNY

Jeśli przyślesz pod adresem "Misji" 10 zł, otrzymasz dyskietki z programikiem w formacie HELP dla Windows, w którym znajdują się adresy organizacji, trochę prawa, wiadomości o wiwisekcji i kosmetykach, numery naszego biuletynu i masę innych rzeczy.

Mission Human
Brzęczkowicka 5b/36
41-412 Mysłowice
0-602-299-532
missionhuman@geocities.com
http://www.cto.us.edu.pl/~surma

,
VIN

Wyniki rozesłanych przez nas ankiet wykazały, że jedną z głównych przeszkód w powiązaniu wegetarianizmu z życiem codziennym są kłopoty finansowe aktywistów. Z tego powodu została powołana do życia VIN (Vegetarian Independence Network), czyli wegetariańska sieć dystrybutorów cruelty-free. Głównym członem naszej działalności będzie dystrybucja kosmetyków "Fleur de Santé", ale nie tylko (w zasadzie będzie to dystrybucja wszystkich akcesoriów wegetarianina). Upowszechniając wegetarianizm, można jednocześnie zarobić parę groszy na swoje codzienne potrzeby. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami, napisz!

VIN
Brzęczkowicka 5b/36
41-412 Mysłowice
0-602-299-532
missionhuman@geocities.com
http://www.cto.us.edu.pl/~surma/fdes.html

POŚREDNICTWO PRACY DLA WEGETARIAN

Przychodzi taki okres w życiu aktywisty, że już nie wypada być na utrzymaniu mamusi, trzeba znale1/4ć pracę. Jeśli zakładasz firmę, to zatrudniasz pracowników, być może mięsożerców. Ale po co dawać im wynagrodzenie, za które kupią oni mięso i wspomogą przemysł mięsny? Nie lepiej zatrudnić wegetarianina i wspomóc w ten sposób cały nasz ruch? I w ogóle przyjemniej jest z takimi lud1/4mi pracować. Wielu z nich bezskutecznie szuka pracy. Jeśli więc masz pracę do zaoferowania lub szukasz pracy, wyślij szczegóły pod adresem naszej "Misji" wraz z dokładnymi danymi i informacją, do kiedy oferta jest aktualna; być może uda się skojarzyć pracodawcę z osobą poszukującą pracy (załącz znaczek za 1zł).

Mission Human
Brzęczkowicka 5b/36
41-412 Mysłowice
0-602-299-532
missionhuman@geocities.com
http://www.cto.us.edu.pl/~surma

KUPIĘ MIESZKANIE

Kupię tanio M2 na obrzeżach Krakowa lub w pobliskich miejscowościach. Może też być jakaś tania chatka.

Robert Surma
Brzęczkowicka 5b/36
41-412 Mysłowice 0-602-299-532
surma@usctoux1.cto.us.edu.pl ZMIANA ADRESU

Nowy adres ECEATu:

European Centre for
Eco Agro Tourism - Poland
34-146 Stryszów 156 0-33/79-74-23
richard@ekosol.most.org.pl

WYDAWNICTWO ZB
ZAPRASZA WOLONTARIUSZY

(społeczników) … chętnych pomóc w pracach łatwych, lekkich i przyjemnych. W zamian oferujemy przyjemną atmosferę, herbatę ziołową lub smaczną wodę 1/4ródlaną oraz poczucie głębokiej satysfakcji wewnętrznej.

Prosimy o pomoc w postaci:

Dotyczy to głównie prac dorywczych, w miarę naszych potrzeb. Prosimy o rozpowszechnianie tej informacji.

Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim dotychczasowym wolontariuszkom i wolontariuszom: Eli Cholewie, Adzie Sadowińskiej, Jackowi Baraniakowi, Danielowi Lipińskiemu, Tomkowi Sapieli, Grześkowi, Mirkowi, wolontariuszowi z Kołobrzegu i … polecamy się na przyszłość!

Wydawnictwo ZBPS

Poszukujemy fundraisera - oferujemy do 10% zarobku od zdobytej kwoty!

PROPOZYCJA
DLA LUBIĄCYCH CZYTAĆ
I PISAĆ

Lubisz czytać książki i gazety??? Ale czasem już cię na nie po prostu nie stać??? Nie ma problemu, o ile się z nami skontaktujesz i zechcesz spróbować swych sił w sztuce pisanie recenzji. Chętnym wypożyczymy (koszt przesyłki tam i z powrotem pokrywa Wydawnictwo ZB) nowości, jak i stare książki o tematyce ekologicznej, pod warunkiem napisania w zamian recenzji (listę tytułów wysyłamy na życzenie). Zaś nasze własne publikacje podarujemy pod warunkiem zamieszczenia recenzji w jakiejś innej niż ZB publikacji. Istnieje też możliwość wypożyczenia publikacji zagranicznych (głównie gazet) - w zamian oczekiwalibyśmy omówień ciekawych artykułów, streszczeń itp. (to raczej oferta dla osób mogących nas odwiedzić - lista publikacji zagranicznych jest zbyt długa…)

Wydawnictwo ZB

rys. Lhotse OFERUJĘ …

… bezpłatnie koperty z własnoręcznego odzysku, format A6:

Remik Okraska
Mrzygłodzka 50
42-400 Zawiercie


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 10 (100), Pa1/4dziernik '97