"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 11 (101), Listopad '97


GRAFFITI - SZTUKA ULICY

Pod tym tytułem kryje się wystawa przygotowywana przez Klub "Gaja", która już niebawem startuje w swą pierwszą trasę po Polsce. Wystawa składa się z zalaminowanych plansz formatu A3, na których znajdują się zdjęcia z murów, a także odbitki szablonów, murale, gazetki grafficiarzy, ulotki i wycinki prasowe dotyczące tej formy przekazu. Staraliśmy się, by wystawa ukazywała w miarę pełny obraz graffiti wykonywanego w kraju, jak i zagranicą. Plansze podzielone są na kilka działów tematycznych takich, jak: ochrona środowiska, prawa człowieka, prawa zwierząt, polityka oraz art. Ponadto zgromadziliśmy kilka płóciennych płacht, na których odbite zostały szablony z całej niemal Polski. Transparenty te znacznie ożywiają ekspozycję. Wystawę uzupełniać będą również wydawnictwa i dokumentacja działalności środowisk wykorzystujących graffiti jako jedną z form przekazu.

Znajdziecie tu opisy akcji, zdjęcia z happeningów organizowanych m.in. przez Pomarańczową Alternatywę, ekologów, antynazistów, WiP czy anarchistów. Chcemy w ten sposób ukazać powiązania graffiti z różnego rodzaju działalnością społeczną, wolnościową i artystyczną. Udało się nam zgromadzić już tak wiele materiałów, że śmiało można uznać tę wystawę za największą ekspozycję graffiti, jaka miała miejsce w tym kraju. Cały czas jednak uzupełniamy wystawę nowymi planszami. Z tego też względu poszukujemy ludzi, którzy mogliby nam pomóc, np. przesyłając swoje lub innych autorów grafficiarskie wyczyny, a także wszelkie inne materiały, które wzbogaciłyby nasz historyczny zapis na temat graffiti i jego twórców. Czekamy na waszą pomoc.

Wystawa ma odwiedzać różne części naszego kraju, więc jeśli jesteście zainteresowani zaproszeniem jej do swego miasta, kontaktujcie się z nami telefonicznie lub listownie. Otrzymacie warunki, na jakich wypożyczamy tę ekspozycję.

Dariusz Paczkowski
SE-K "Klub Gaja"
skr. 261, 43-301 Bielsko-Biała 1
0-33/12-36-94 klub@gaja.most.org.pl BAZA DANYCH O EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

Realizując pomysł, jaki zrodził się (a w zasadzie wyszedł na światło poranka) podczas "tego-wakacyjnego" Kongresu FZ, zaczynamy organizować bazę danych osób chętnych do uczestnictwa w różnych projektach edukacyjnych (nazwa przypadkowa i robocza). Ma być to baza umożliwiająca zainteresowanym dotarcie do określonych osób, jeżeli wpadnie im do głowy zorganizować prelekcję, wykład, happening lub inne jakieś przedsięwzięcie z zakresu edukacji ekologicznej. W tym celu wszystkich, którzy czują się na siłach, umiejętnościach i chęciach, by swoją wiedzę przekazywać dalej i nasycać inne mózgi swoimi ideami, proszę o podanie poniższych danych (najlepiej wszystkich, ale jak komuś się nie chce…, choć mamy nadzieję, że jednak się chce) i przesłanie ich do nas (adres na końcu).

Dane personalne: nazwisko, imiona, organizacja, adres kontaktowy (najlepiej ważny przez dłuższy czas). Funkcja w organizacji. Tematyka, w jakiej jesteś mocny(a) - czyli po prostu to, co ewentualnie chciał(a)byś prezentować w ramach edukacji ekologicznej. Wymagania: np. specjalne wymagania noclegowe - gdy ktoś jest, dajmy na to, uzależniony od mieszkania w 5-gwiazdkowcach; strategia wyżywieniowa (wegetarianizm etc.); ewentualne wymagania finansowe itp. itd.). Ewentualnie grupa wiekowa słuchaczy/uczestników. Preferowane formy prowadzenia zajęć przez ciebie. Optymalne i minimalne warunki sprzętowe. Inne uwagi, propozycje, życzenia (także co do strony organizacyjnej i koncepcyjnej samej bazy).

Dane te zostaną włączone do bazy. Kiedy wreszcie powstanie jej pierwsza wersja (a miło by było, gdyby stało się to jeszcze w I kwartale przyszłego roku), zostanie ona udostępniona zainteresowanym. Ze swojej strony, jako autorzy bazy, nie zapewniamy "zatrudnienia". Starać się będziemy natomiast o jak najszersze spopularyzowanie danych wśród "edukacjonistów".

Powyższe dane, uwagi, wnioski, sprostowania, życzenia itd. prosimy kierować pod adresem:

FZ-Wrocław c/o Sławek Duda
skr. 1089, 50-131 Wrocław 3
/ 0-71/40-28-26
duda@angband.microb.uni.wroc.pl

PS

Poszukujemy jednocześnie już istniejących baz danych "edukacjonistów ekologicznych". Jeżeli coś wiecie na ten temat, to prosimy o jakiś znak.


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 11 (101), Listopad '97