"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 12 (102), Grudzień '97


PAWEŁ GŁUSZYŃSKI DO RN NFOŚ!

Chcielibyśmy Wam zaproponować przyłączenie się do poparcia kandydatury Pawła Głuszyńskiego do Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Paweł uczestniczy w działaniach ruchu ekologicznego od 1990 r. Pracował m.in. w ZB, Biurze Obsługi Ruchu Ekologicznego, Greenpeace International. Brał udział w akcjach współprowadzonych przez Federację Anarchistyczną ("Tama Tamie"), Federację Zielonych (blokada corridy w Chorzowie). Jest współzałożycielem Ogólnopolskiego Towarzystwa Zagospodarowania Odpadów (OTZO) i Clean Production Action. Wykonał wiele ekologicznych baz danych i stron w Internecie. Od 1993 r. prowadzi ogólnopolską kampanię na rzecz wprowadzenia czystej produkcji i proekologicznej gospodarki odpadami. Dzięki współpracy z innymi organizacjami ekologicznymi z kraju i zagranicy kampania ta przyczyniła się bezpośrednio do wprowadzenia selektywnej zbiórki odpadów w 10 większych miejscowościach i powstrzymania budowy ponad 30 spalarni dla różnych typów odpadów. Kampania przyczyniła się także do wprowadzenia istotnych, proekologicznych zmian w nowej ustawie o odpadach.

Paweł poinformował nas, że będąc w Radzie Nadzorczej NFOŚ chciałby przede wszystkim doprowadzić do zmian, dzięki którym procedura składania wniosków przez NGO zostałaby uproszczona, a jednocześnie zwiększyłaby się ilość dotacji dla organizacji ekologicznych. Ponadto nasz kandydat dążyłby do zmiany priorytetów NFOŚ-u, na rzecz zwiększenia wydatków na działania prewencyjne, ograniczające ilość zanieczyszczeń i odpadów u źródeł ich powstawania (czysta produkcja).

Przepraszamy wszystkich, którzy mogą poczuć się urażeni nieskonsultowaniem z nimi kandydatury Pawła, ale czas nagli i fizycznie nie było takiej możliwości. Staraliśmy się natomiast porozmawiać z przedstawicielami różnych odłamów podzielonego ostatnio ruchu.

Wszystkich, którzy chieliby odpowiedzieć na nasz apel, prosimy o skierowanie do ministra ochrony środowiska pisma, w którym w imieniu swoich organizacji udzielają poparcia kandydaturze Pawła na przedstawiciela pozarządowych organizacji ekologicznych RN NFOŚ. Kopię pisma do ministra prosimy przesłać pod adresem:

Towarzystwo na rzecz Ziemi
Zamkowa 1/50
32-600 Oświęcim
/ 0-33/44-19-34
oswiecim@fz.most.org.pl

Stanisław Biega
Marcin Hyła
Andrzej Kassenberg
Janusz A. Korbel
Wojciech Krawczuk
Małgorzata Małochleb
Piotr Rymarowicz
Olaf Swolkień
Tomasz Terlecki
Andrzej Żwawa

NIE PRZEGAPCIE SZANSY!
ZGŁOŚCIE KANDYDATÓW NA CZŁONKÓW DO RADY NADZORCZEJ NFOŚ
I RAD NADZORCZYCH WFOŚ

1.1.98 wchodzi w życie znowelizowana ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska. Zgodnie z nią pozarządowe organizacje ekologiczne mogą występować do odpowiedniego wojewody (w przypadku funduszy wojewódzkich) i do ministra ochrony środowiska (w przypadku funduszu narodowego) o powołanie swoich przedstawicieli do rad nadzorczych tych instytucji. Nieprzedstwienie przez NGO's-y kandydatur może spowodować, że wojewodowie i minister powołają do rad nadzorczych osoby przypadkowe, a więc takie, jakie zasiadały w tych ciałach dotychczas. Dlatego też powinniśmy niezwłocznie, najlepiej przed lub zaraz po 1.1., przedstawić naszych kandydatów. Ponieważ powołane zostać powinny osoby cieszące się poparciem największej liczby organizacji, ważne jest zawarcie lokalnych i ogólnopolskich koalicji wokół poszczególnych kandydatur. W przeciwnym wypadku, przy dużym rozdrobnieniu głosów, wojewoda lub minister będzie mógł powołać kogoś, kto cieszy się poparciem np. jednej kanapowej organizacji.

Kandydatury mogą zgłaszać organizacje działające na terenie danego województwa, co oznacza, że organizacje ogólnopolskie mogą ich zgłosić nawet 49. (Z ustawy nie wynika jasno, czy jedna organizacja może poprzeć kilku kandydatów w danym województwie, ale chyba nie ma ku temu przeszkód).

Piotr Rymarowicz
członek RN WFOŚ w Bielsku-Białej
Towarzystwo na rzecz Ziemi

POMOC PRAWNA U EKOLOGÓW

Przy Federacji Zielonych - Oświęcim działa Biuro Samopomocy Prawnej, które pomaga mieszkańcom rozwiązywać problemy z zakresu ochrony środowiska (udziela porad prawnych, angażuje się jako strona). Jest finansowane z Programu Unii Europejskiej PHARE/Tacis Demokracja. Niniejszym Federacja Zielonych - Oświęcim składa podziękowanie Programowi PHARE za udzielenie dotacji na realizację projektu. Adres:

Biuro Samopomocy Prawnej
Federacja Zielonych - Oświęcim
Zamkowa 1/50, 32-600 Oświęcim
0-33/44-19-34, pn. - pt. 800-1700

UWAGA! BROSZURA PROMOCYJNA FZ

Trójmiejska grupa FZ nosi się z pomysłem wydania broszurki dotyczacej FZ-etu. Znalazłyby się w niej nowe (poprawione) dokumenty Federacji, tzn. Antystatut, Nasze Zasady, jak i uaktualniona lista adresowa. Dodatkowo, co byłoby nowością w stosunku do poprzedniej, legendarnej już ulotki FZ-etu, można by tam umieścić krótkie prezentacje aktualnej działalności grup Federacji, jak i ich dokonań, historii oraz tego wszystkiego, co dana grupa by sobie zamarzyła. Oczywiście marzenia byłyby (jak wszystko na tym okrutnym świecie) ograniczone pewną, z góry ustaloną, objętością druku przypadającą na każdą grupę. Taka broszura mogłaby być świetnym materiałem promocyjnym dla każdej z grup FZ-etu.

Proszę o wszelkie uwagi co do powyższego pomysłu, deklaracje zainteresowania, sponsorowania (!) lub olewania, opinie krytyczne i entuzjastyczne. Bardziej szczegółowych informacji można zasięgnąć pod adresem:

Stowarzyszenie
"Obywatelska Liga Ekologiczna"
(trójmiejska grupa Federacji Zielonych)
Zbyszka z Bogdańca 56
80-419 Gdańsk
0-58/41-50-84 0-58/41-73-92
gdansk@fz.most.org.pl

POSZERZENIE WIEDZY...

Projekt "Poszerzenie wiedzy organizacji pozarządowych o Unii Europejskiej" został zainicjowany przez Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz National Society of Conservationists (Węgry). Do realizacji projektu zostały zaproszone również inne organizacje: Sustainable Living Society (Czechy), European Environmental Bureau (Bruksela), Environmental Management Training Center (Słowacja), Milieukontak Oost-Europa (Amsterdam), Friends of the Earth Europe (Bruksela), Umanotera (Słowenia), Estonian Green Movement (Estonia). W kwietniu br. organizacje te wspólnie przystąpiły do starań o środki przyznawane w formie grantu przez DGXI oraz o dofinansowanie projektu przez PHARE.

Projekt zawiera program działań edukacyjnych, które będą prowadzone w poszczególnych krajach. Przewidziany jest na 2 lata; obecnie poszukuje się funduszy na fazę pierwszą (pierwszy rok). Zamierzeniem projektu jest przygotowanie przedstawicieli organizacji społecznych do aktywnego uczestnictwa w procesie integracji. Poszczególne elementy projektu to:

Projekt cieszy się stosunkowo dużym zainteresowaniem w Komisji Europejskiej i należy liczyć się z jego akceptacją. Uzyskane środki nie pokryją w całości kosztów przedsięwzięcia, dlatego niezbędne będzie zdobycie funduszy ze źródeł krajowych.

Dalsze informacje o projekcie będą przekazywane do ZB.

Krzysztof Kamieniecki
Instytut na rzecz Ekorozwoju
Łowicka 31
02-502 Warszawa

NA POHYBEL GENMAJSTERKOWICZOM!!!

Zainteresowanych prowadzeniem gospodarstwa ekologicznego proszę o kontaktowanie się ze stowarzyszeniem EKOLAND pod adresami:

Przysiek k./Torunia
87-134 Zławieś Wielka
/ 0-56/78-19-15
ekoland3@infocomp.torun.pol.pl

Polskie Towarzystwo Rolnictwa Ekologicznego
al. Kraśnicka 85
20-718 Lublin

Darek Szwed


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 12 (102), Grudzień '97