"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 1 (103), Styczeń '98
Międzynarodowe wezwanie do Konferencji nt. Polityki Ekologii Społecznej. Municypializm Wolnościowy. Lizbona 1998.
Jest to propozycja dyskusji o przyszłości anarchizmu w nawiązaniu do prac Murraya Bookchina i Janet Biehl. Ma być mowa o teorii i praktyce ekologii społecznej jako doświadczeniu w różnych miastach i wsiach. To może zapoczątkować sieć komunikacji globalnej między grupami i osobami.
Konferencję tę zaplanowano w 2 częściach: pierwsza ma się odbyć w Lizbonie (Portugalia), druga zaś w Vermoncie (USA).
Dlaczego wybrano Lizbonę? Ponieważ municypializm wolnościowy i ekologia społeczna były propagowane tam obszernie od portugalskiej rewolucji w 1974 r. Są jej dziedzictwem. Lizbona ma też korzystne położenie dla ludzi zainteresowanych tą tematyką po tej stronie Atlantyku. Powstał już lokalny komitet organizacyjny.
Proponowany termin konferencji to wrzesień '98, dla drugiej części zaś lato '99. Językiem obowiązującym w czasie obrad ma być angielski, ale teksty mogą też być pisane po francusku lub hiszpańsku. Obrady są otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych tą problematyką.
Jest mało prawdopodobne, żeby Murray Bookchin przyjechał do Lizbony (może pojawi się w Vermoncie). Natomiast oczekiwana jest Janet Biehl.
Konferencję może sponsorować kilka instytucji, wciąż jednak szuka się nowych sponsorów.
Po bardziej szczegółowe informacje można pisać pod adresami:
Ł Na podstawie tekstu z "CNT" - październik '97.
Firma Księgarska "Andrzej" w Kielcach zaprasza na VIII Ogólnopolskie Targi Psychotroniczne - Wiosna '98, które odbędą się w dn. 6-8.3.98 w Hali Widowiskowo Sportowej przy ul. Żytniej 1 w Kielcach.
Wszelkich informacji (koszty stoiska, reklama, możliwość wygłoszenia prelekcji, rezerwacja miejsc hotelowych itp.) udzielają organizatorzy:
Fundacja "W służbie życia" zaprasza do "Tęczowej Doliny" w 1998 r. na następujące zajęcia:
Prowadzą: Tadeusz Bylica, Dorota Wojciechowska.
Prowadzi Tadeusz Bylica.
Prowadzi Tadeusz Bylica.
Prowadzi Tadeusz Bylica.
Prowadzi Krzysztof Skowroński - instruktor judo i aikido; posiada 3 dan judo, 1 dan akido.
Prowadzi Dorota Wojciechowska.
Prowadzi Tadeusz Bylica.
Prowadzi Tadeusz Bylica.
Prowadzi Danuta Kroskowska.
Prowadzi Tadeusz Bylica.
Prowadzi Benedykt Peczko.
Obóz przeznaczony dla młodych ludzi zainteresowanych podstawami ekologii i przyrodoznawstwa, a także społecznym ruchem na rzecz obrony dzikiej przyrody:
Prowadzą: Marek Styczyński, Anna Nacher, Piotr Kolecki.
Obóz przeznaczony jest dla zainteresowanych muzyką, własną ekspresją, kulturą ekologiczną i ekofeminizmem.
Prowadzą: Marek Styczyński, Anna Nacher, Piotr Kolecki.
Prowadzi Tadeusz Bylica.
Prowadzi Tadeusz Bylica.
Istnieje możliwość indywidualnych pobytów (w okresie poza obozami) dla regeneracji zdrowia (diety, głodówki, płukanie okrężnicy, odprężenie nerwowe itp.) po uzgodnieniu z Tadeuszem Bylicą:
Wielkość opłat za obozy (po uzgodnieniu) w formie darowizny na rzecz Fundacji.
Informacje i zapisy w Biurze Fundacji:
*) Zob. Propozycje "Pracowni"... [w:] bieżące ZB.
Zapraszam wszystkie dziewczyny i kobiety (oraz ich partnerów i przyjaciół) na kolejne spotkanie ekofeministyczne ("zimowe" - 6-8.2.98). Tym razem będziemy gościć w gospodarstwie "Tęczowa Dolina" w Beskidzie Wyspowym, okolice Limanowej ( Rozdziele 145, 32-731 Żegocina Żegocina 488). Trzydniowy pobyt (istnieje możliwość wcześniejszego przyjazdu) z pełnym wegetariańskim wyżywieniem kosztuje 50 zł, można tę kwotę odpisać od podatku. Temat przewodni "Alternatywne sposoby wzmacniania zdrowia kobiet", ponadto wspólny rytuał, oczywiście rozmowy na wszelkie tematy, piękny krajobraz i miła atmosfera.
Kontakt:
1. 24-30.8.98 - warsztat "Nim zostaniesz Tęczowym Wojownikiem"*):
Warsztat dla zainteresowanych ekologią, działalnością w obronie przyrody, tradycją etniczną i pracą nad własną ekspresją, a także wiedzą przyrodniczą. Dużo zajęć w terenie, muzyki, budowa instrumentów naszych przodków, nocne siedzenie w kręgu i nauka dobrego, wegetariańskiego gotowania. Zajęcia prowadzą: Marek Styczyński, Anna Nacher, Tadeusz Bylica i przyjaciele.
2. 14-20.9.98 - warsztat "Gadająca Łąka"*):
Kontynuacja cyklu prowadzonych od 1993 r. warsztatów muzycznych, teatralnych i plastycznych w powiązaniu z ekologią i pracą nad sobą. Prowadzący: grupa ludzi związanych z TD ATMAN i "Pracownią" S.C. Dużo muzyki, zajęcia terenowe, rytuał, unikalne instrumenty.
Warsztaty odbywają się w ekologicznym gospodarstwie z wieloletnią praktyką (jedno z pierwszych w Polsce), położonym w Beskidzie Wyspowym, w pobliżu Limanowej. Zajęcia (min. 6 godzin dziennie) prowadzone są przez pedagogów, zawodowych przyrodników i ludzi z wieloletnim stażem w organizacjach społecznych. "Tęczowa Dolina" położona jest w pięknej i spokojnej okolicy, pośród górskich łąk i lasów. Dobra woda z własnego ujęcia, wegetariańskie posiłki na najwyższym poziomie i zdrowa żywność sprawiają, że warsztaty są także cennymi dla zdrowia wakacjami. Wiek uczestników nie jest limitowany, ilość osób - ok. 15 (decyduje kolejność wpłat zaliczki), noclegi w pokojach wieloosobowych, przystosowanej stodole lub szałasach pasterskich, we własnym śpiworze. Naczynia, materace, łazienka na miejscu. Pełne wyżywienie, prąd i bieżącą wodę zapewnia gospodarstwo. Koszt warsztatu: 300 zł (możliwość zniżki oraz odpisu kwoty od podatku).
Kontakt w sprawie rezerwacji miejsc i wpłat zaliczek:
W sprawie programu:
*) Zob. Fundacja "W służbie życia" zaprasza [w:] bieżące ZB.
Festiwal artystycznej sceny ethno, psychedelic folk i experimental, teatru oraz ekologii społecznej połączony z Dniem Inowłodza w Inowłodzu k. Tomaszowa Mazowieckiego. Artyści z Polski (OBUH, FLY Music), USA, Włoch, Węgier, Litwy, Niemiec i Szwajcarii. Jarmark wydawnictw, jakich w sklepie nie zobaczysz! Targi wydawnictw ekologicznych! Do dyspozycji pole namiotowe (dla publiczności festiwalowej zniżka) nad Pilicą, niewielkie ilości miejsc w kwaterach prywatnych i schronisku młodzieżowym, więcej miejsc w ośrodkach pobliskiej Spały.
Kontakt:
Przez cały rok do 5.10.98 trwa konkurs fotograficzny "ROWER-FOTO '98".
W niedziele organizowane będą również wycieczki klubowe.
Akademickie Stowarzyszenie Studentów Chemii, Towarzystwo Naukowe "Castor" i Naukowe Koło Chemików UJ serdecznie zapraszają na sympozjum "Chemia a ochrona środowiska - inicjatywy studenckie" w dniach 20-22.3.98 w Krakowie na Wydziale Chemii UJ ul. Ingardena 3. Będziemy się wspólnie zastanawiać, czy szeroko pojęta "chemia" musi być zagrożeniem dla środowiska naturalnego czy też może mu służyć. Przewidujemy wystąpienia naukowców specjalizujących się w tej dziedzinie, a także studenckie warsztaty tematyczne odbywające się z ich udziałem.
Zgłoszenia uczestników przyjmujemy do 23.1.98. Planujemy wydanie informatora zawierającego streszczenia wystąpień uczestników, w związku z tym prosimy o nadsyłanie streszczeń (wraz ze spisem literatury (do 10 pozycji)) w terminie do 13.2.98.
Zgłoszenia prosimy wysyłać pod adresem:
Udział w sympozjum jest bezpłatny, a jedynymi kosztami uczestnictwa są opłaty związane z noclegiem oraz wyżywieniem.