"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 4 (106), 15-28 lutego 1998
21.10.96 na częściowo osuszonym dnie jednego ze stawów hodowlanych w Ruptawie w Jastrzębiu Zdroju (południowa część województwa katowickiego) zauważyłem pojedynczy okaz kaczeńca, czyli knieci błotnej (Caltha palustris). Jest to gatunek charakterystyczny dla wiosny, dlaczego więc obserwowałem go jesienią? Czyżby zwiastował nadejście nowej pory roku?
W czeskim wydaniu teleturnieju Va banque zauważyłem raz kategorię "wegetarianizm", jednak uczestnicy preferowali pytania z innych dziedzin.
Morska Stacja Badawcza na Helu twierdzi, że w Bałtyku żyje ca 1000 morświnów - mniejszych krewniaków delfina. Znajdują się one pod całkowitą ochroną. W 1997 r. wyłowiono z Bałtyku 2 martwe morświny.
Na drzewach i krzewach w pobliżu koszalińskiego KMPiK spotyka się grubodzioby - ptaki, które licznie żyją jeszcze tylko w Puszczy Białowieskiej.
Na jednym z podwórek miasta znaleziono jenota. Przekazano go do schroniska dla zwierząt, gdzie jest badany na wściekliznę. Jeżeli okaże się zdrowy, zostanie wypuszczony do lasu. Jenoty pochodzą z okolic Uralu, przywędrowały do Polski; bardzo licznie występują w Słowińskim Parku Narodowym, położonym ca 30 km na północny wschód od Słupska.
W tej wsi, ca 15 km na południe od Koszalina, istnieje zespół pałacowo-parkowy. Są 2 pałace - bursztynowy i biały oraz stary park z wieloma starodrzewami i egzotykami. Obecnie w pałacach tych są luksusowe hotele.
Wycina się tu 102 stare lipy rosnące wzdłuż jednej z głównych ulic - Wojska Polskiego. Wynika to z potrzeby poprawienia i poszerzenia jezdni i chodników, co zwiększy bezpieczeństwo ruchu. Krzewy i młode drzewa zostaną posadzone. Wszystko robione jest lege artis, ale starych drzew żal
Jaworzyna Krynicka - kolejna akcja bezpośrednia odbędzie się maju. Działa Ogólnopolska Sieć dla Beskidu Sądeckiego - chętni do pomocy w kampanii proszeni są o kontakt: