"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 4 (106), 15-28 lutego 1998


SPOTKANIE ORGANIZACJI
POZARZĄDOWYCH
ORAZ FUNDACJI Z REJONU "ZIELONYCH PŁUC POLSKI"

Biuro Porozumienia "Zielone Płuca Polski" wysunęło propozycję zorganizowania spotkania, w którym wzięłyby udział wszystkie organizacje pozarządowe i fundacje zajmujące się ochroną przyrody. Celem spotkania ma być zaprezentowanie założeń programowych ZPP oraz przedstawienie dotychczasowych osiągnięć porozumienia. Spotkanie to może stać się również okazją do wymiany opinii i oczekiwań w stosunku do ZPP.

Termin spotkania zaplanowano na 2-3.4.98 w Ośrodku Edukacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego. Koszty przejazdu oraz zakwaterowania pokrywają organizatorzy.

Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jest organizatorem technicznym spotkania. Przejmujemy zatem rolę pośrednika i wszelkie zapytania prosimy kierować pod naszym adresem. Do wielu organizacji informacja o spotkaniu na pewno dotarła, niemniej jednak postanowiliśmy rozpropagować ją na tyle szeroko, by każda zainteresowana organizacja miała szansę na tym spotkaniu się znaleźć.

Ponieważ organizatorzy dysponują ograniczoną liczbą miejsc, możemy zaprosić jedynie osobę(y) kierującą(e) organizacją. Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o pilny kontakt pod adresem:

Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
skr. 49, Ciepła 17
15-471 Białystok 21
/ 0-85/75-48-62
ptop@falco.man.bialystok.pl

POLSKA FEDERACJA EKOLOGICZNA…

…zaprasza w dn. 10-30.7.98 do Dębek (woj. gdańskie) na Krajowy Zjazd Klubów: ekologicznych i naturystów, studenckich i odnowy biologicznej, samotnych "Poznajmy się".

W programie:

Dojazd do Dębek z Gdyni lub Wejherowa. Dębki posiadają bogatą biocenozę, sieć gastronomiczną i kempingową. Uczestnicy Zjazdu biwakują na kempingu "Kaszub".

Zapraszamy telewizję, radio i prasę. Życzymy słonecznej pogody.

lider PFE
mgr Sylwester Marczak
Kochanowskiego 10, 05-400 Otwock

ŚRODOWISKO CZŁOWIEKA A SENS ŻYCIA

Kurs współorganizowany przez: Centrum Uniwersalizmu Uniwersytetu Warszawskiego i Katedry Specjalistów Ekologii Człowieka i Bioetyki Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej ATK

Eksperymentalny, podyplomowy kurs semestralny: 18 lutego - czerwiec 1998, organizowany jest przez katedry ekologiczne ATK, Centrum Uniwersalizmu UW i "Dialogue and Uniwersalism", przy współudziale TV, radia, Redakcji "Rzeczypospolitej" oraz PFŻ, PTU, PTP S i Ż. Prezydium Rady Naukowej Kursu jest wybierane ze składu wykładowców i sponsorów, a także członków Rad Redakcyjnych "Dialogue and Uniwersalism" i "Biblioteki Dialogu". W zebraniach Rady uczestniczą też przedstawiciele NGO's-ów i przedstawiciele współorganizujących kurs redakcji TV, radia, prasy.

Dalekosiężnym zadaniem Rady Naukowej Kursu jest rozszerzenie i pogłębienie wpływu intelektualnego dotychczasowych dialogowych prac katedr ekologicznych i filozoficznych ATK i Centrum Uniwersalizmu UW jako środowiska rzeczywistego dialogu poprzez:

CELE I SPODZIEWANE WYNIKI

Kurs jest przeznaczony głównie dla aktywu NGO's-ów ekologicznych, prozdrowotnych i edukacyjnych, ale jest otwarty też dla innych osób z wyższym wykształceniem i dla studentów starszych lat. Chodzi o kształcenie intelektualnych kadr, zdolnych sprostać potęgującej się rywalizacji i wymaganiom XXI w., w którym decydującą rolę będą odgrywać wybitni specjaliści, pracujący w swych zawodach, ale zarazem głęboko rozumiejący własne środowisko życia, rodziny, pracy, w tym środowisko naturalne, gospodarcze, kulturowe. Zamiarem więc jest dokształcenie ekspertów, którzy będą pojmować ogólny sens świata i potrafią współtworzyć sens własnego życia, łącząc to synergicznie z mistrzostwem w swych profesjach (np. pracownika nauki, inżyniera, lekarza, przedsiębiorcy, nauczyciela, działacza, urzędnika itd.).

Florian Znaniecki mówił o cywilizacji przyszłości, którą będą tworzyć ludzie mądrzy i dobrzy. Bez nadużycia wielkich słów, kurs ma sprawdzić możliwość systematycznego i skutecznego kształcenia takich ludzi.

ZASTOSOWANIE I FORMA,
KORZYŚCI FORMALNE DLA SŁUCHACZY

Kurs ma współdziałać w uruchomianiu tych procesów metanoi, np. kształcić też społecznych aktywistów ruchów ekologicznych, prozdrowotnych, w tym Polskiej Federacji Życia (PFŻ) i Polskiego Towarzystwa Uniwersalizmu (PTU), a także pracowników MOŚZNiL, NFOŚ itp. Formą z reguły będą 2 półgodzinne wykłady profesorów lub innych ekspertów i interpretujących ten sam problem z różnych punktów widzenia i z różnych specjalności, plus 2 filozoficzne, 10-minutowe komentarze dialogowe z chrześcijańskiego oraz materialistycznego, a przede wszystkim wspólnego, uniwersalistycznego stanowiska współprowadzących kurs: ks. prof. J. M. Dołęgi z ATK i prof. J. Kuczyńskiego z UW (ich zadaniem jest również zapewnienie integracji całości kursu). Ponadto przewidujemy wcześniej przygotowane na piśmie pytania i 2-3 minireferaty (po 5 min.) słuchaczy. Czasem po obejrzeniu dostarczonej przez TV kasety cd. dialogu prelegentów, odpowiadających na pytania (z priorytetem dla pytań wcześniej przygotowanych na piśmie).

Zajęcia odbywać się będą w środy w Instytucie Filozofii UW ( Krakowskie Przedmieście 3) w sali 13 1600-1900.

W czerwcu wydawane będą zaświadczenia ukończenia kursu w formach:

  1. "wysłuchał" (podobnie jak uniwersyteckie zaliczenie wykładu),
  2. "Ukończył kurs…" (dla osób, które przedstawią co najmniej dwa pisemne minireferaty i odbędą rozmowę zaliczeniową z wybranym prelegentem, wykazując opanowanie co najmniej 5 studiów z książek "Biblioteki Dialogu" i z "Dialogue and Uniwersalism").

11.3. - Medycyna i mądrość Wschodu

Gościem będzie mnich buddyjski i jednocześnie lekarz medycyny tybetańskiej, absolwent Instytutu Medyczno-Astrologicznego Dalaj Lamy w Indiach.

18.3. - Koncepcja trwałego, zrównoważonego rozwoju
i perspektywy jej zastosowań w Polsce

25.3. - Człowiek a przyroda
we współczesnej nauce i działalności UNESCO

1.4. - Przyroda i ład przestrzenny miasta a jakość życia

8.4. - Relacje judaizm - chrześcijaństwo - islam:
w poszukiwaniu uniwersalizmu

22.4. - Sensacyjne odkrycia naukowe
i ich zastosowanie w biotechnologii
a perspektywy długości i jakości życia

29.4. - Wybrane problemy z filozofii
i praktyki medycyny

6 lub 13.5. - Kultura i etyka
a mass media.

13 lub 6.5. - (pocz. wyjątkowo o 1800) Chrześcijaństwo a liberalizm w kraju
i w środowiskach Polonii.

6 lub 13.5. - Polskie wizje cywilizacji przyszłości

20.5. - W poszukiwaniu sensu życia:
rodzina - kultura - świat

27.5. - Mądrość - w perspektywie nauk społecznych

3.6. - Ogród Botaniczny PAN w Powsinie Ogród jako idealny model rozwiązania
problemu środowiska: historia, przyszłość

KOCHASZ DZIECI - NIE PAL ŚMIECI

Od pięciu lat prowadzimy kampanię informacyjną i protestacyjną przeciwko paleniu odpadów toksycznych.

Na podstawie materiałów Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA US) i Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska (PIOŚ) wiemy, że w procesie spalania odpadów powstają setki niezwykle toksycznych substancji. Niektóre z nich, np. dioksyny i furany, są 10 tys. razy bardziej trujące niż cyjanek potasu.

Działanie dioksyn polega głównie na powolnym, ale bardzo skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych takich, jak: wątroba, płuca, nerki, rdzeń kręgowy i kora mózgowa. Skutki tych uszkodzeń nierzadko pojawiają się dopiero po kilku lub kilkunastu latach od przyjmowania nawet niewielkich dawek takich trucizn. Najsilniejszy wpływ dioksyn jest obserwowany u ludzi i zwierząt w systemie rozrodczym, systemie wydzielania wewnętrznego (hormonalnym) i systemie odpornościowym organizmu (immunologicznym) - podaje raport PIOŚ.

Na trucizny emitowane w procesie spalania nie ma w Polsce norm ilościowych. Każda ich ilość jest w zgodzie z prawem. Z toksycznych żużli poodpadowych produkuje się materiały budowlane.

Według danych CBOS 86% społeczeństwa jest przeciwna lokalizacji spalarni odpadów.

Jak do tej pory władze odnoszą się do nas wrogo lub obojętnie. Nie mamy dostępu do środków masowego przekazu, a informacje podawane przez nas dziennikarzom są często przekręcane.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o osobiste zainteresowanie się tą sprawą i poparcie naszych starań o wprowadzenie zakazu (moratorium) budowy spalarni śmieci do momentu wprowadzenia takich norm na dioksyny, jakie obowiązują w cywilizowanych państwach Europy.

Prosimy również o finansowe wsparcie naszej kampanii - nr konta:

PKO BP X o/Warszawa
nr 10201101-806963-270-1

14.3.98 1200 pod gmachem Sejmu odbędzie się Ogólnopolska Demonstracja Antyspalarniowa.

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Jarema Dubiel
koordynator Sekcji Antyspalarniowej
Zieleniecka 6/8
Warszawa
0-22/618-37-81
Warszawa, 9.2.98


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 4 (106), 15-28 lutego 1998