"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 5 (107), 1-15 marca 1998
Andrzej Żwawa - Redaktor Naczelny
| Kraków, 23.3.98 |
Dotyczy: spraw podnoszonych przez Nowosądecki Oddział Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Zgodnie z Ustawą o lasach gospodarkę leśną prowadzi się według planu urządzania lasu oraz jego stanu, ze szczególnym uwzględnieniem następujących celów:
Lasy państwowe Sądecczyzny w całości zaliczone zostały do lasów ochronnych, w których obowiązują szczególne zasady gospodarowania. Nadrzędną zasadą przestrzeganą we wszystkich lasach zaliczonych do ochronnych jest zabezpieczenie trwałości lasów, właściwy stopień rozwoju i biologicznego zabezpieczenia odnowienia powierzchni..
Aktualnie nie może być mowy o pozyskaniu drewna powyżej ustalonych przez Biuro Urządzania Lasów etatów. Pragnę poinformować, że od r. 1990 do 1997 na terenie działania RDLP w Krakowie pozyskano 92% wyliczonego etatu.
W ostatnich latach zaszły bardzo korzystne zmiany w środowisku leśnym, systematycznie poprawia się stan zdrowotny drzew, utrzymuje się bardzo dobry stan sanitarny drzewostanów, rośnie zapas, zwiększa się przeciętny wiek, przeciętna zasobność oraz przyrost.
O ile w r. 1963 zapas wynosił 34 165 800 m3, to w 1997 r. wzrósł do 38 403 400 m3, przeciętny wiek w analogicznym okresie wzrósł z 55 do 68 lat, a przeciętna zasobność na hektarze ze 187 m3 do 232 m3.
Zwiększa się liczba i powierzchnia rezerwatów przyrody, pozytywnie zaopiniowane zostało powstanie nowych parków krajobrazowych Sądecczyzny (Park Krajobrazowy Beskidu Niskiego, Małych Pienin, Spiszu, Orawsko-nowatorski Park Krajobrazowy, Kamienicki Park Krajobrazowy).
Otrzymany od SGS Forestry z Oxfordu certyfikat jest potwierdzeniem prawidłowo prowadzonej gospodarki leśnej. Jest to dla nas satysfakcja, że cały cykl gospodarczy, począwszy od sposobów prowadzenia lasu poprzez pozyskanie i sprzedaż, jest zgodny z kryteriami trwałego rozwoju lasów. Posiadany Certyfikat nie spowoduje zwiększonego pozyskania drewna, ponieważ zalecenia są zupełnie odmienne.
Uprzejmie informuję, że dla uspołecznienia procesu zarządzania dobrem publicznym, jakie stanowią lasy państwowe, w trakcie przygotowania planów urządzania lasów korzystamy z wiedzy i propozycji organizacji samorządowych, społecznych organizacji i stowarzyszeń zawodowych. Zapraszam do rzeczowej, krytycznej, ale twórczej dyskusji. W celu skorzystania z wiedzy przedstawiciele Nowosądeckiego Oddziału Pracowni na rzecz Wszystkich Istot będą informowani o posiedzeniach Komisji Technicznych poprzedzających i zatwierdzających proces przygotowywania Planów Urządzania Lasu.
Przygotowując powyższą informację, oznajmiam Panu Redaktorowi, że nie odpowiada mi sposób oraz słownictwo w publikowanych przez Pana oświadczeniach Nowosądeckiego Oddziału Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Przesyłane przez Pana pisma są dla pracowników Administracji Leśnej, a dla mnie w szczególności bardzo krzywdzące, niesprawiedliwe, a co najważniejsze nieprawdziwe.
Dla wyjaśnienia wszystkich spraw podnoszonych w wystąpieniach przedstawicieli tej organizacji przedkładam propozycję zorganizowania spotkania z udziałem Pana Redaktora oraz członków Nowosądeckiego Oddziału Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Z poważaniem
Ł Pisownia zgodna z oryginałem.
Zob. Marek Styczyński, Anna Nacher, Lista zarzutów [w:] ZB nr 3(105)/98, s.24 i Marek Styczyński, Skandal w RDLP-Kraków [w:] ZB nr 4(106)/98, s.58 oraz Adriana Sadowińska, Certyfikat za gospodarkę leśną [w:] bieżące ZB.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie otrzymała międzynarodowy certyfikat, potwierdzający prawidłową gospodarkę w lasach.*) Certyfikat tego typu posiadają jeszcze 3 spośród 17 istniejących RDLP.
W wyniku rosnącego zapotrzebowania na wyroby z drewna co roku powierzchnia ziemska pozbawiana jest ok. 17 mln ha lasu. Społeczeństwa krajów zachodnich, orientując się w sytuacji, a jednocześnie nie chcąc zrezygnować z luksusu posiadania poszukiwanych produktów, chcą zachować "czyste sumienie" przy nabywaniu produktów z drewna, czyli mieć pewność, że ich zakup nie przyczynia się do niszczenia środowiska (w jaki sposób ma się tę pewność - niestety - nie zostało podane, a szkoda).
W Wielkiej Brytanii powstała w 1993 r. instytucja o nazwie SGS Forestry Oxford Centre for Innovation, założona przez firmy zajmujące się przemysłem drzewnym oraz organizacje ekologiczne. Instytucja ta zajmuje się kontrolą sposobów prowadzenia gospodarki leśnej na poszczególnych obszarach i wydawaniem certyfikatów potwierdzających ich poprawność. Inspektorzy SGS Forestry przeprowadzili dokładną kontrolę, w ramach której sprawdzili zgodność działania ze standardami SGS oraz współpracę z organizacjami ekologicznymi.
W czasie uroczystego wręczenia certyfikatu spotkano się z ostrym wystąpieniem ze strony przedstawicieli Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, które dotyczyło braku reakcji krakowskiej RDLP na pisma dotyczące funkcjonowania kolejki gondolowej w Krynicy. Szefowa SGS Forestry, wręczając certyfikat, skomentowała to zdarzenie: czasem trudno jest nawiązać dialog z takimi organizacjami, ale należy się starać o utrzymanie kontaktów.
Wszystkie koszty związane z uzyskaniem certyfikatu sfinansowały polskie firmy eksportujące drewno, którym był on potrzebny do otwarcia się na liczne rynki europejskie. Po tym wszystkim rodzi się dość istotna wątpliwość co do stwierdzenia zawartego w tytule artykułu. Czy naprawdę lasy są w dobrych rękach?
Ł Na podstawie: Mat., Lasy w dobrych rękach [w:] "Dziennik Polski" z 23.1.98, s.6.
*) Zob. Marek Styczyński, Anna Nacher, Lista zarzutów [w:] ZB nr 3(105)/98, s.24 oraz Marek Styczyński, Skandal w RDLP-Kraków [w:] ZB nr 4(106)/98, s.58.