"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 5 (107), 1-15 marca 1998
Drodzy Ekolodzy,
od początku swojej działalności w Międzyuczelnianym Lobby Ekologicznym starałem się wzmacniać instytucjonalnie i organizacyjnie działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, nazywanego w Polsce ekorozwojem. W ciągu ostatnich 6 lat uczestniczyłem w takich przedsięwzięciach, jak: Ogólnopolskie Spotkania Ruchu Ekologicznego "KOLUMNA", tworzenie Polskiej Zielonej Sieci Biur Informacji Ekologicznej, Biura Wspierania Lobbingu Ekologicznego, LISTY 21, sieci MOST. "Dziećmi" spotkań w Kolumnie są cztery ww. inicjatywy oraz pośrednio wiele innych, np. sieć rowerowa. Projekty te w znacznym stopniu przyczyniają się do polepszenia współpracy i przepływu informacji pomiędzy organizacjami ekologicznymi, mając wpływ na poprawienie skuteczności działania. Rzadko angażowałem się w projekty merytoryczne, widząc główny sens swojej pracy w budowaniu platformy porozumienia i współpracy pomiędzy różnymi organizacjami i grupami nieformalnymi. Przez cały ten czas starałem się być bezstronny i apolityczny.
Po r. 1995 zacząłem coraz wyraźniej dostrzegać destrukcyjną działalność koalicji SLD-PSL w stosunku do pozarządowych organizacji ekologicznych. Charakteryzował ją brak jasnych zasad finansowania projektów proekologicznych i uznaniowe wydawanie środków budżetowych. Doprowadziło to do załamania działalności wielu dynamicznie rozwijających się stowarzyszeń i fundacji oraz narastającej frustracji w ruchu ekologicznym. Miałem nadzieję, że sytuację poprawi stworzenie i następnie wdrożenie raportu Zasady współpracy pomiędzy Ministerstwem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa a pozarządowymi organizacjami ekologicznymi. Okazało się, że raport był jedynie kolejnym elementem gry pozorów realizowanej zresztą za pieniądze amerykańskich podatników. Nie mogłem dalej akceptować takiej polityki.
W 1997 r. podjąłem decyzję o starcie w wyborach parlamentarnych i współtworzyłem Wyborczą Koalicję Liderów Ekologicznych. Każdy z nas, ekologów, jest w jakimś stopniu politykiem - pragniemy przecież zmiany systemu społeczno-ekonomicznego. Jestem przekonany, że oprócz działalności w sektorze pozarządowym najskuteczniej własne poglądy realizuje się poprzez działalność w partii. Nie miałem problemów z jej wyborem. Obecnie jest tylko jedna partia w Polsce, która dostrzega rolę organizacji pozarządowych w życiu społecznym i ma w programie wyraźne zapisy proekologiczne. Jest nią Unia Wolności wraz z jej Forum Ekologicznym.
Nie twierdzę przez to, że jest to partia idealna. Czy ktoś zna taką? Jest to z pewnością partia nowoczesna, otwarta na ludzi o różnych poglądach, partia pragnąca popierać w polityce zasady zrównoważonego rozwoju. Z czasem będzie to coraz bardziej widoczne. Tak ją odbieram i wierzę w to, że w niej będę mógł realizować swoje pomysły dużo skuteczniej.
Forum Ekologiczne UW to obecnie 200 osób. Taka grupa może mieć realny wpływ na bieżące zdarzenia. Istnieje szansa, żeby ją powiększyć. Jesteśmy otwarci na nowych ludzi chcących działać w sferze polityki i gotowych do pracy. Polityka polega na przekonywaniu do swoich poglądów, a następnie umiejętnym ich wdrażaniu.
Mamy przed sobą ponad 3 lata koalicji AWS-UW. Lata te mogą przynieść oczekiwane zmiany. W dużym stopniu zależy to od sposobu działania środowisk proekologicznych. W Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na politycznych stanowiskach znaleźli się ludzie, którzy rozumieją rolę organizacji pozarządowych i edukacji ekologicznej. Świadczą o tym pierwsze decyzje (np. w sprawie wstrzymania odstrzału wilków, dostępu do informacji). Jednak wiele jest jeszcze do zrobienia.
Forum Ekologiczne UW zamierza doprowadzić do:
Ponadto ogólne wytyczne programu zostały zawarte 11.5.97 w porozumieniu programowym pomiędzy Wyborczą Koalicją Liderów Ekologicznych a Unią Wolności (ZB nr 8 (98)/97, s.63). Szczegóły realizacji programu zostaną omówione na majowym Zjeździe Forum Ekologicznego UW.
Na ostatnim IV Kongresie Unii Wolności zostałem przewodniczącym Forum Ekologicznego UW. Zastąpiłem na tym stanowisku Radosława Gawlika - założyciela Forum, obecnie sekretarza stanu w MOŚZNiL, osobę znaną z działań na rzecz ekologii i przyjaznego stosunku do organizacji ekologicznych. Pragnę kontynuować dotychczasową współpracę Forum z ruchem ekologicznym, wprowadzając ją jednocześnie na nowe tory. Unia Wolności z opozycji przeszła do współrządzenia krajem. Zdajemy sobie sprawę, że w dużej mierze na nas ciąży odpowiedzialność za realizację ekologicznych postulatów koalicji. Będzie nam tym łatwiej je realizować, im więcej środowisk nas wesprze. Wachlarz możliwości współpracy jest oczywiście ogromny.
Życzę wszystkim ekologom dużej skuteczności w pracy na rzecz naszego środowiska i ochrony Ziemi. Liczę na ścisłą współpracę. Kontakt pod poniższym adresem lub adresem prywatnym: