"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 5 (107), 1-15 marca 1998


III FORUM EKOLOGICZNYCH ORGANIZACJI
POZARZĄDOWYCH EUROREGIONU KARPATY WSCHODNIE

Stowarzyszenie Ruch Ekologiczny Jasło po raz kolejny organizuje III Forum Ekologicznych Organizacji Pozarządowych Euroregionu Karpaty Wschodnie - "Małopolskie Warsztaty Ekologiczno-Kulturalne Cieklin - Folusz 98". Celem spotkania będzie wykazanie niezbędności wykorzystania narzędzi prawno-administracyjnych w trwałym oddalaniu zagrożeń środowiska naturalnego w miejscach działania ekologicznych organizacji pozarządowych.

Brzmi to poważnie, wielu może odstraszyć, ale nasze doświadczenie podpowiada nam, iż dziś znajomość procedur prawnych i administracyjnych jest niezbędna, aby odnosić trwałe sukcesy. Warsztaty przeznaczone są głównie dla młodych wolontariuszy grup pozarządowych działających w Polsce, Ukrainie i Słowacji, walczących o dziką przyrodę, prawa zwierząt i ludzi do zdrowego życia. Miejscem warsztatu będzie Szkoła Podstawowa w Cieklinie, miejscowości położonej na przyrodniczo cennym terenie Beskidu Niskiego, 20 km na południe od Jasła.

Warsztaty odbędą się 29-31.5.98 w pięciu grupach tematycznych:

Warsztaty przeprowadzimy w możliwie ekspresyjny i praktyczny sposób.

Postaramy się wspólnie z mieszkańcami Cieklina zastanowić się, jak oczyszczać swoje ścieki, zbudujemy kompostownik dla szkoły w Cieklinie. Podczas warsztatów dokonamy otwarcia wystawy fotografii "Od Michniowca do Cieklina" obrazującej pracę ekologicznych organizacji pozarządowych w Euroregionie Karpaty. Magda Kamola z Ekologicznego Klubu UNESCO dokona prezentacji swojej wystawy "Pogranicze kultur". Warsztaty poprowadzą starzy wyjadacze z ekologicznych organizacji pozarządowych z całej Polski.

Ostatniego dnia - w niedzielę zastanowimy się podczas dyskusji panelowej, jak wspólnie działać między słowackimi, ukraińskimi i polskimi organizacjami. Jakie mamy wspólne problemy, które możemy zacząć rozwiązywać jeszcze w tym roku.

Paweł Biernacki
koordynator projektu
Stowarzyszenie Ruch Ekologiczny Jasło
Jagiełły 8, 38-200 Jasło
0-13/446-22-52 w.43

PS

Pragniemy gorąco podziękować Fundacji Euroregionu Karpaty z siedzibą w Sanoku i Urzędowi Miasta Jasło za przyznanie dotacji na organizację warsztatów. Dziękujemy także Darkowi Wlaźlikowi z Biura Ekologicznego Lublin za pomoc w organizacji warsztatów.

APEL WS. KAMPANII "DZIEŃ BEZ SAMOCHODU" - 5.6.98
DO WSZYSTKICH EKOLOGÓW I LUDZI DOBREJ WOLI!

Odchodzi w przeszłość kolejna 4-letnia kadencja samorządów. Czas więc na jej podsumowanie. W Krakowie nie wybudowano w tym okresie ani jednego ciągu rowerowego, który łączyłby logicznie którekolwiek osiedle z centrum Krakowa (jedyny, jaki powstał, jest zasługą poprzedniej kadencji). Najwyżej oceniona przez jury poznańskiego konkursu koncepcja dróg rowerowych dla Krakowa pozostaje wciąż na papierze. To ona właśnie zakłada coroczny przyrost minimum jednego ciągu rowerowego w mieście.

Rosną natomiast jak grzyby po deszczu stacje benzynowe i gigantyczne parkingi hipermarketów, a wraz z nimi potężne korki unicestwiające komunikację zbiorową. W efekcie wzrastają zagrożenia ekologiczne w postaci spalin, na które tak nas uczulała śp. prof. Maria Gumińska. Zamieniliśmy zagrożenia prymitywnego przemysłu na jeszcze bardziej zdradliwe zagrożenia masowej, "nowoczesnej" motoryzacji. Zamiast zbliżać się do ekorozwoju zadekretowanego w Polityce ekologicznej państwa, następuje coraz większe od niego odejście i nie widać wśród nowych władców choćby cienia świadomości, czym w istocie jest ekorozwój. Na pytanie jednej z rozgłośni, skierowane do dyrektora miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska w Krakowie, czy jeździłby rowerem, gdyby powstały ścieżki rowerowe w mieście, padła odpowiedź: NIE! bo mam tyle spraw do załatwienia. Skoro ci, którzy powinni wprowadzać ekorozwój czynną postawą, tego nie potrafią, czegóż więc wymagać od innych.

Gdy rok temu apelowałem*) z okazji Dnia bez Samochodu, mieliśmy w Polsce o kilkaset tysięcy samochodów osobowych mniej, a Polska to wciąż kraj o jednym z największych przyrostów liczby samochodów w Europie. Nie można zapominać, że każdy następny samochód osobowy to kolejny krok oddalający nas od ekorozwoju. Masowa motoryzacja to nie tylko problem stopniowo ograniczanego ołowiu w spalinach, ale 15 tys. innych związków chemicznych wydalanych z rur wydechowych półmiliardowej już "populacji" samochodów zgromadzonych na naszym globie.

Z opracowań OECD wynika, że nie ma nadziei na rozwiązanie problemu spalin przy tak żywiołowym rozwoju motoryzacji. I choć samochody wydalają coraz mniej trujących związków, to jednak ich przyrost eliminuje postęp, jaki przyniosła technologia. A do tego dochodzą gazy cieplarniane w ilości 3-4 ton CO2 na każdy samochód rocznie. Można więc łatwo policzyć, o ile więcej przybyło nam CO2 w 1997 r. z kilkuset tysięcy nowych samochodów. A przecież każdy nowy samochód wymaga dodatkowej przestrzeni, którą trzeba zabrać komu innemu. A przecież każdy nowy samochód to co najmniej o jednego pasażera mniej w komunikacji zbiorowej, a przez to droższe bilety i konieczność wyższych dotacji dla komunikacji zbiorowej. A przecież każdy dodatkowy samochód to większe zużycie energii. Czy możemy zezwalać na spychanie pieszych z ich chodników, bo jakiś tam Kowalski kupił sobie samochód? Czy możemy zezwalać na niebezpieczne slalomy między samochodami, jakie muszą wykonywać matki pchające wózki z dziećmi i niepełnosprawni próbujący się przebić przez zablokowane samochodami miasta? Niestety, nie ma racjonalnych rozwiązań technicznych, które potrafiłyby rozwiązać motoryzacyjne szaleństwo. Jedyną drogą jest droga ekorozwoju, polegająca na wyborze przez świadome zagrożeń społeczeństwo alternatywnych w stosunku do samochodu form transportu: komunikacji zbiorowej, roweru, chodzenia pieszo. Dlatego musimy 5.6. wyjechać na ulice naszych miast na rowerach i powiedzieć doniosłym głosem: NIE! dla samochodu. Jeśli tego nie zrozumiemy, a co ważniejsze, jeśli tego nie zrozumie społeczeństwo i politycy, pogrążymy się w tysiącach lokalnych konfliktów przeciwko: garażom, parkingom, stacjom benzynowym, nowym drogom. Musimy wspólnie wyjechać 5.6. na rowerach i powiedzieć: TAK! dla komunikacji zbiorowej, TAK! dla ścieżek rowerowych i ciągów pieszych, bo tego wymaga społeczeństwo ekorozwoju.

Tadeusz Kopta

*) Tadeusz Kopta, Apel ws. kampanii "Dzień bez Samochodu" - 5.6.97 [w:] ZB nr 2(92)/97, s.1.

HAPPENING ROWEROWY W ELBLĄGU

Liga Ochrony Przyrody w Elblągu włącza się w ogólnopolską "akcję rowerową". Akcja ta ma na celu otwarcie miast dla rowerów, spowodowanie budowy ścieżek rowerowych w miastach i na wyjazdach z miast, wzrost zainteresowania społeczeństwa użytkowaniem roweru jako pojazdu przyjaznego środowisku oraz zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym rowerem.

Happening rowerowy odbędzie się w ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska 7.6.98. Rozpocznie się zorganizowanym przejazdem rowerowym mieszkańców przez miasto - od parku "Modrzewie" do parku "Bażantarnia". Tam odbędą się dalsze imprezy.

W programie:

Przewiduje się także prezentację rowerów oraz giełdę rowerową.

Zarząd Okręgowy Ligi Ochrony Przyrody uprzejmie zaprasza wszystkie firmy do przyłączenia się do naszej akcji. Prosimy o wszelkie możliwe wsparcie rzeczowe lub finansowe tego przedsięwzięcia. Z góry dziękujemy w imieniu Rady Młodzieżowej Ligi Ochrony Przyrody - organizatora tego happeningu.

mgr inż. Władysław Dubacki
wiceprezes Zarządu Okręgowego LOP
Wojska Polskiego 1
82-300 Elbląg
0-50/233-70-01 w. 2462
konto: Bank Spółdzielczy w Elblągu
nr 20401029-82970008-635-2706-11

OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA "ZWIERZĘ NIE JEST RZECZą"
- DZIAŁANIA ZAPLANOWANE NA ROK 1998

Śledząc ostatnie doniesienia prasowe czy internetowe, można by się zupełnie zniechęcić do jakichkolwiek działań w naszym kraju na rzecz praw zwierząt. Co by człowiek nie zrobił, znajdzie się wielu, którzy to oprotestują, wyśmieją, zmanipulują.

Ale Ogólnopolska Kampania "Zwierzę nie jest rzeczą" nie ma na celu powiększania informacyjnego bełkotu na świecie. Prowadzimy ją, aby pomóc zwierzętom oraz wspierać się nawzajem w tej trudnej pracy. Dlatego też zajęliśmy się lobbingiem na rzecz uchwalenia nowej ustawy o ochronie zwierząt i jej uchwalenie uważamy za duży sukces Klubu "Gaja" oraz organizacji, które pomagały nam w tej pracy. Efekty jej, jak sądzę, są widoczne.

Tak to jednak jest z nowym prawem, iż trzeba się go nauczyć stosować, a to w przypadku nas wszystkich jest zadanie zupełnie nowe. Dlatego proponujemy w bieżącym roku kilka działań, które mogą nam w tym pomóc.

1. DZIEŃ OBRONY PRAW ZWIERZĄT - 22.5.98

To ogólnopolskie wydarzenie, ustanowione przez Klub "Gaja", w tym roku chcemy poświęcić promocji ustawy o ochronie zwierząt. Głównie chodzi nam o dotarcie do instytucji odpowiedzialnych za jej egzekucję (sądy, policja, prokuratura, urzędy miejskie itd.).

Na Dzień Obrony Praw Zwierząt przygotowujemy także ulotkę i broszurę, które będą zawierały informacje o możliwości korzystania z nowej ustawy.

2. WYSTAWY

3. BAJKA DLA ZWIERZĄT

SEK "Klub Gaja" w otrzymanym od władz Bielska-Białej ośrodku "Bajka Klubu Gaja" rozpoczął organizację "Bajki dla zwierząt". Będzie to miejsce, które poprzez różnorodną działalność warsztatową, wydawniczą czy też informacyjną w sposób skuteczny i profesjonalny będzie wspierało tworzenie polskiego ruchu praw zwierząt. Obecna kondycja naszego ruchu (brak formalnych organizacji, długoletnich kampanii czy po prostu pieniędzy na działalność) sprawia, iż musimy zacząć wspólnie uczyć się od siebie oraz częściej korzystać z pomocy doświadczonych grup zachodnich.

Proponowane formy działań:

Wojciech Owczarz

WAKACYJNY OBÓZ EKOLOGICZNY REFA

Ruch Ekologiczny Św. Franciszka z Asyżu - REFA od kilku lat zaprasza w lipcu młodzież na obóz ekologiczny. Dobre dotychczasowe doświadczenia spotkań w Zakopanem zobowiązują nas do zaproszenia Was i w tym roku.

Tegoroczny obóz ekologiczny REFA odbędzie się 6-15.7.98 w rejonie Szwajcarii Kaszubskiej, w pobliżu jeziora Wdzydze nazywanego "kaszubskim morzem". Miejsce to znajduje się na terenie parku krajobrazowego. W programie obozu planujemy m.in.:

Nie zabraknie również bezpośrednich działań dla dobra przyrody. A wszystko w wyjątkowej, pełnej śpiewu, muzyki i radości atmosferze franciszkańskiej wspólnoty. Bo to razem ze św. Franciszkiem z Asyżu - bratem całego stworzenia i patronem ekologów chcemy codziennie wielbić Pana i Stwórcę oraz uczyć się od niego pełniej patrzeć na świat wokół nas.

Koszt obozu, jak się dziś przewiduje, wyniesie ok. 130 zł na jednego uczestnika.

Zgłoszenia pod poniższym adresem przyjmuję do 31.5.98. Chętnie też udzielę szczegółowych informacji. Ilość miejsc, niestety, jest ograniczona.

Stanisław Jaromi
Ruch Ekologiczny Św. Franciszka z Asyżu - REFA
Parysa 40
20-712 Lublin
0-81/526-75-60
sjaromi@zeus.kul.lublin.pl

MIĘDZYNARODOWE LETNIE SPOTKANIA EKOLOGICZNE
W STARBIENINIE

Już po raz szósty Polski Klub Ekologiczny we współpracy z Klubem Ekologicznym SFOF z Grenaa (Dania) zaprasza do udziału w Międzynarodowych Letnich Spotkaniach Ekologicznych, które już po raz trzeci odbędą się w ekologicznym ośrodku ekspozycyjno-edukacjnym w Starbieninie, ok. 80 km na północny zachód od aglomeracji Gdańsk - Gdynia.

Zapraszamy do wzięcia udziału tych z Państwa, którzy zainteresowani są tematyką środowiskową, wymianą kulturową oraz mają ochotę praktykować konwersacje w języku angielskim. Tradycyjnie już zapraszamy do udziału osoby w każdym wieku. W czasie zajęć dla osób dorosłych dzieciom zapewniamy opiekę.

Tydzień międzynarodowych spotkań ekologicznych zaplanowany jest 4-11.7.98. W programie spotkań przewidujemy warsztaty ekologiczne (m.in. nt. zagadnień ekologiczno-konsumenckich), dyskusje panelowe na tematy polityczne i środowiskowe (środowiskowe konsekwencje przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, ekologiczne planowanie obszarów miejskich itp.), a także wiele wspólnej zabawy (m.in. gry w terenie, ogniska, wieczory narodowych legend, nauka tańców ludowych itp.).

Planujemy również wycieczki autokarowe, m.in. do Helu (Stacja Morska), Łeby (ruchome wydmy) i Gdańska.

Uczestnicy spotkań mieszkać będą w starbienińskim dworku lub pawilonie, które wyposażone są w technologie przyjazne środowisku (panele słoneczne, kocioł grzewczy przystosowany do wykorzystania różnych paliw, wiatrak produkujący energię elektryczną).

Również w tym roku, dzięki duńskiej dotacji, uczestniczenie w tygodniowych spotkaniach ekologicznych proponujemy po atrakcyjnie niskich cenach (stanowiących niecałe 50% kosztów):

Aby uzyskać dodatkowe informacje lub przekazać zgłoszenie na obóz (termin przyjmowania zgłoszeń upływa 15.4.98) prosimy kontaktować się listownie, faksem lub e-mailem z organizatorami obozu:

Aleksandra Kiełkiewicz i Alex Young
Polski Klub Ekologiczny - Koło Gdynia
Necla 6/18, 81-377 Gdynia
/ 0-58/661-46-32
okay@pg.gda.pl
lub alternatywnie:
Monika Kurska / 0-58/345-15-29

Uczestników obozu kwalifikujemy według kolejności zgłoszeń. Po wpłynięciu zgłoszenia zwracamy się jednak o dokonanie przedpłaty (w wysokości połowy kosztów obozu), którą należy uiścić nie później niż 30.5.98. Dopiero uiszczenie przedpłaty gwarantuje rezerwację miejsca. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w obozie wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

Aleksandra Kiełkiewicz

BIKETOUR '98

Jak dostać się na Ecotopię? Można przecież dojechać stopem, samochodem (co stanowczo odradzamy), pociągiem lub… rowerem.

"Rowerem na Ecotopię" - to nie tylko dobry pomysł, ale pomysł, który jest realizowany w kilku krajach Europy, np.: Holandii, Czechach i… w Polsce. Tak, to prawda. Zalet podróżowania rowerem nie trzeba nikomu przedstawiać, a podróż będzie tym bardziej atrakcyjna, że planowane są spotkania i wspólne dotarcie wszystkich grup. W Polsce organizacją takiej wyprawy (grupy) zajmuje się Kuba Durdeń (adres poniżej).

Wszystkich zainteresowanych, pragnących wziąć udział w trasie, a szczególnie osoby, które mogłyby służyć doświadczeniem (jeśli ktoś brał udział lub organizował wcześniej takie wyjazdy), prosimy o jak najszybszy kontakt z organizatorem.

Adres EYF-y:

EYFA
P.O. Box 94115
1090 GC Amsterdam
Holandia

Kuba Durdeń
Asnyka 52/18
62-800 Kalisz
biketour@polbox.com

ECOTOPIA '98

Ecotopia jest corocznym spotkaniem, organizowanym przez European Youth Forest Action (EYFA), na którym działacze ekologiczni z całej Europy (i nie tylko) spotykają się w dwa pierwsze tygodnie sierpnia. Spotkanie to ma na celu wymianę doświadczeń z prowadzonych kampanii, stworzenie więzi pomiędzy lokalnymi projektami, a także daje możliwość życia w sposób całkowicie inny niż ten, w jaki jesteśmy zmuszeni żyć przez resztę roku.

EYFA jest to organizacja skupiająca młodych (i nie tylko) aktywistów z całej Europy, z siedzibą w Amsterdamie. Koordynuje ona wiele akcji, projektów i kampanii, w tym Ecotopię.

Tegoroczna Ecotopia będzie miała miejsce we Freiburgu w Niemczech. Rozpocznie się w pierwszym tygodniu sierpnia. Spotkanie będzie inspiracyjno-orientacyjnym kempingiem dla ludzi, którzy pragną być aktywni. Będzie miejscem na wymianę doświadczeń, możliwością stworzenia jakiejś sieci, zaplanowania kampanii, no i można poznać wspaniałych ludzi, często przyszłych przyjaciół. Językiem porozumiewania się jest angielski oraz inne języki (zależy, kto jaki umie). Decyzje podejmowane są wspólnie przez konsensus, a system monetarny Eco opiera się na realnych kosztach życia w poszczególnych krajach (każdy może sobie na taki wyjazd pozwolić). Mimo wspaniałej atmosfery nie jest to tylko wakacyjny wypoczynek (bo nie jest to zamiarem organizatorów), więc jeśli nie będziesz pomagał w życiu kempingu, nie masz zamiaru się niczego nauczyć, to zapomnij o tym i nie odbieraj innym szansy znalezienia się tam.

Całe spotkanie tworzone jest przez ludzi biorących w nim udział. Każdy może dać swój wykład, propozycje. Po prostu istnieje możliwość zaprezentowania swojego tematu czy pracy.

Michał Walkowiak

POLSKIE CENTRUM REBIRTHINGU
- EKOLOGICZNY OŚRODEK SZKOLNO-TRENINGOWY
TWÓRCZEGO ODKRYWANIA ZDROWIA …

…to wspaniała inicjatywa grupy ludzi, która narodziła się w l. 80., zainteresowanych bardziej świadomym poszukiwaniem zdrowia na wielu poziomach rzeczywistości. Zainspirowani rebirthingiem od 1986 r. remontują wiejski dom pięknie położony w Pszczewskim Parku Krajobrazowym.*) Co roku przyjeżdżają tu ludzie z całej Polski, konfrontując swoje pomysły, próbując nowych sposobów wprowadzania w życie więcej relaksu, radości, zrozumienia siebie i innych. Tygodniowe treningi prowadzą instruktorzy z zagranicy i Polski. Przez te lata, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, w budynku bardzo wiele się zmieniło. Nasze plany zakładają działanie ośrodka przez cały rok. Aby to osiągnąć, potrzeba jeszcze wiele inwestycji i pracy. Mamy nadzieję, że to wspaniałe miejsce już niebawem będzie służyło jak największej liczbie ludzi do polepszania życia w obecnej, tak zestresowanej Polsce. Wszystkim wspierającym tę wspaniałą inicjatywę z góry dziękujemy. Wszelkie działania, remonty i przebudowy w Centrum prowadzi Fundacja Rebirthing - Poland.

XII LATO Z REBIRTHINGIEM '98
POD PATRONATEM FUNDACJI REBIRTHING - POLAND

Centrum jest dziełem nas wszystkich. Treningi zasadniczo trwają od poniedziałku rano do niedzieli 1600 (przekazanie ośrodka następnej grupie). Prosimy nie zakłócać trwającego treningu wcześniejszym przyjazdem! Śpimy na dużym wspólnym strychu. Prosimy zabrać ze sobą śpiwory i ewentualnie karimaty. Można wziąć też namiot.

Całkowite koszty treningów kształtują się ok. 300-1000 zł (ewentualna możliwość odpracowania i negocjacji).

Koszt pobytu: uczestnicy treningów - ok. 12 zł za dobę, osoby nie uczestniczące w treningu - ok. 20 zł + zgoda lidera na pobyt. Dzieci, młodzież ucząca się - zniżka do 50%, prosimy o wcześniejsze wpłacanie na konto Fundacji (zob. poniżej - zaznaczyć, który trening!).

Jedzenie: grupa ustala stawkę dzienną i sama prowadzi dyżury w kuchni lub wcześniej organizujemy ekipę w kuchni. Zalecamy tradycyjny post w środę. W Centrum nie je się mięsa i nie pije alkoholu.

Uwaga: Rejon Centrum - obszar ciszy elektronicznej. Prosimy o zostawienie radioelektroniki w domu. Ilość miejsc ograniczona. Bardzo prosimy o wcześniejsze zgłoszenia u liderów lub w Fundacji i wpłacanie przedpłat (ok. 100-200 zł) na konto Fundacji. Chętnych do prac (wiosna, lato, jesień, zima) na rzecz Centrum i do pilnowania Ośrodka od października do czerwca 1999 prosimy o zgłaszanie się do Fundacji. Dziękujemy!!!

Dojazdy: z Poznania autobusami do Pszczewa (kierunek Gorzów Wielkopolski, Międzychód, Gorzyń), z Pszczewa do wsi Silna (ok. 5 km) - taksi, autobusy, pieszo; i z Silnej pieszo (ok. 2 km), skręcić w prawo za polną kapliczką.

mgr inż. arch. Jerzy Sikora
prezes Fundacji Rebirthing - Poland

Adresy:

Polskie Centrum Rebirthingu
Silna Nowa 24
66-330 Pszczew (woj. gorzowskie)
(Pszczewski Park Krajobrazowy)

Fundacja Rebirthing - Poland
Macedońska 9/23, 51-120 Wrocław
/ 0-71/352-45-92
IV Oddz. PKO-BP Wrocław
Konto: nr 10205255-406538-270-1

11-14.6. - Jerzy Sikora: "Rebirthing w 3 dni!". Weekend dla ciała i ducha. Inf. i zapisy: Fundacja RB-Poland, jw. Najlepiej przysłać kopertę ze znaczkiem, a my wyślemy pełny program.

15-21.6. - Jerzy K.: "Spotkaj się ze swoim aniołem" - od lat współpracujący z aniołami. Co? Jak? Dlaczego? W jaki sposób? itd. - dowiecie się bezpośrednio na zajęciach. Inf. i zapisy: Fundacja RB-Poland, jw.

23-26.6. - Marek Pyszniak: "Intensywny kurs Feng-Shui" - I stopień. Inf. i zapisy: Fundacja RB-Poland, jw.

26-27.6. - Jerzy Sikora: "Rebirthing - podstawy" - krótki kurs dla chcących się "poodradzać" i popracować nad sobą. Inf. i zapisy: Fundacja RB-Poland, jw.

29.6.-4.7. - "Vulcan" Terrance Smith - mistyk z Nowej Zelandii: "Odosobnienie dla mistrzów". Po raz drugi w Centrum w Silnej Nowej. Inf. i zapisy:

ISI
Kleczewska 47/3, 01-826 Warszawa
/ 0-22/34-65-89, 34-17-06

lub Fundacja RB-Poland. Całkowity koszt ok. 900 zł.

5-12.7. - Nemi Nath z Australii: "Intymność, seksualność, duchowość". Intensywna praca z głębokimi emocjami. Po raz trzeci w Centrum. Inf. i zapisy: ISI-Warszawa i Fundacja RB-Poland, jw. Całkowity koszt ok. 1000 zł.

13-18.7. - Andrzej Merko: "Uroda życia". Inf. i zapisy:

Andrzej Merko
Czernika 12/168, 92-544 Łódź
0-42/673-68-54

20-26.7. - Ewa Foley: "Cud życia". Inf. i zapisy ISI-Warszawa, jw.

27.7.-9.8. - Jerzy Sikora: "2 tygodnie wakacji dla swoich racji". Zmieniać? Jak? Dlaczego? Po co? Powtórka z Rocznej Szkoły Rebirthingu Fundacji RB-Poland i o duszy, i robienie masek itd. Dorota Kędzior - technika Aleksandra: "Rozluźnienie a nasza moc i uzdrawiające tańce w kręgu". W planie sesje wodne, chodzenie po ogniu; ulgi dla członków. Inf. i zapisy: Fundacja RB-Poland, jw. oraz:

Dorota Kędzior
Długosza 10/16, 01-174 Warszawa
0-22/632-70-08

10-15.8. - Andrzej Merko: "Smak życia". Inf. i zapisy: jw.

17-23.8. - Ewa Foley: "Zamknięty program Instytutu Świadomego Życia" - tylko dla osób, które wcześniej uzgodniły warunki uczestnictwa z ISI w Warszawie jw.

24-30.8. - Ada i Lechita Suchowie: "Radość życia - kreacja pomyślności, obfitości i szczęścia". Inf. i zapisy:

Ada i Lechita Suchowie
Kochanowskiego 28/18
25-384 Kielce
0-41/362-11-39

31.8.-6.9. - Barbara Dworakowska: "Odkryj swoją moc". Inf. i zapisy:

Barbara Dworakowska
Poleska 5/21
Warszawa
0-22/679-99-98

7-13.9. - Andrzej Merko: "Pełnia życia". Inf. i zapisy: jw.

14-20.9. - Tanna Jakubowicz-Mount, Danuta Ogäoëno i inni: "Tydzień transpersonalny - warsztat inicjacyjny dla poszukujących swojego środka i swojej drogi". Inf. i zapisy:

Tanna Jakubowicz-Mount
Czerniakowska 36/80
00-714 Warszawa
0-22/40-06-58

21-27.9. - Jerzy Sikora: "Inspiracja Rebirthingiem - ku przestrzeni", porobimy też maski. Inf. i zapisy: Fundacja RB-Poland, jw. Uczestnicy Szkoły Fundacji RB-Poland i członkowie Fundacji mają zniżki.

Treningi przed latem i po nim:

25-30.5. - Andrzej Merko: "Przebudzenie do życia". Inf. i zapisy: jw.

5-10.10. - Andrzej Merko: "Spełnione życie". Inf. i zapisy: jw.

"OSZOŁOMY" - ŁĄCZMY SIĘ!
I LETNIE SPOTKANIE NAD RZEKĄ
- OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA RUCHU EKOLOGICZNEGO

Zapraszamy wszystkie organizacje, które zajmują się bezpośrednią obroną miejsc dzikich - czy to przed autostradami, czy przed inwestycjami przemysłu narciarskiego i turystycznego, czy wszelkimi innymi przejawami kultury patriarchalnej, na spotkanie radykalnych ruchów ekologicznych w Inowłodzu k. Tomaszowa Mazowieckiego w dn. 25-26.7.98. Spotkanie będzie miało miejsce podczas III Festiwalu "Muzyka w Krajobrazie" (22-26.7.98), na którego koncerty wstęp jest bezpłatny, a pole namiotowe niezbyt drogie.

Chcemy się z Wami spotkać, aby zobaczyć, czy ruch ekologiczny w Polsce może żyć własnym życiem poza okresami wyborów, czy może istnieć, nie powielając urzędniczych schematów i zużytych stereotypów społecznych. Chcemy także stworzyć grupę realnego nacisku na władze i media - trzeba, aby organizacje uczestniczące w takiej (formalnej bądź nie) koalicji wspierały się (także liczebnie) przy okazji demonstracji, pikiet, wystąpień bezpośrednich. W gruncie rzeczy znamy się z tych właśnie akcji i chodzi o to, abyśmy nie zlali się w jedno z organizacjami wygodnymi dla władzy i pracującymi w gruncie rzeczy tylko dla własnych korzyści. Nasza koalicja ma zrzeszać tych, którzy już zrozumieli, że mechanizmy wolnorynkowe wkrótce uwolnią nas z pieniędzy oraz możliwości decydowania o tym, co się dzieje wokół nas. Już dziś czujemy, że instytucje "pomocowe" wybierają "wygodnych" i "poprawnych" ekologów, unikając poważnych pytań i poważnych problemów, nie rozwiązując żadnych sporów naprawdę.

Jeśli czujecie, że wyczerpały się możliwości działań urzędniczych, metody prawne przestały być skuteczne, bo urzędy nie przestrzegają prawa z premedytacją, a rządzący ulegli "samozatruciu liberalizmem" - zacznijmy działać razem! Tylko tak możemy stać się realną siłą, która naprawdę będzie miała wpływ na podejmowanie decyzji, a nie "misiami" do zabawy w głuchy telefon z MOŚZNiL. Lata kolejnych "Kolumn" i bycia grzecznym dla Pana Ministra skończyły się dla nas w r. 1997 i to może być szansą na narodziny prawdziwej tożsamości ruchu ekologicznego. Dobrze, że tak się stało, bo dziś wiadomo, kto jest kim.

Nad Pilicą porozmawiamy o konkretnych akcjach w przyszłości, o potrzebie własnej partii, o własnym stylu pracy, o naszych sponsorach - nie potrzeba nam kolejnych "papierowych" konferencji. Mamy przecież własną kulturę i wizję świata.

Kilka ważnych dla tej części ruchu osób przyjęło już zaproszenie, czekamy na kolejne zgłoszenia.

Organizator:

Nowosądecki Oddział Pracowni na rzecz Wszystkich Istot
Piastowska 5, 33-300 Nowy Sącz
0-18/441-10-47 0-18/442-28-16
marek@pnrwi.most.org.pl

ZAPROSZENIE NA KOLEJNE ZAJĘCIA CYKLU WARSZTATÓW "CZTERY PORY ROKU"
Z DANUTĄ OGÄOËNO I BARBARĄ KLAIN

BARBARA KLAIN

- Urodziłam się w 1946 r. w Warszawie. W 1969 r. wyemigrowałam do Ameryki. Od 1972 r. mieszkam we Frankfurcie nad Menem. Tutaj też zaczęłam w 1988 r. pracę z oddechem i z ciałem według klasycznej metody Wilhelma Reicha. Dzisiaj wiele szkół i metod terapii powołuje się na Reicha. Ta, którą ja stosuję, nazywa się SKAN. Jej ośrodki są w Ameryce, Brazylii i w Niemczech.

Skan to słowo zapożyczone z języka Indian z plemienia Lakota i oznacza dosłownie: "to, co porusza". To samo w innych tradycjach nosi nazwy: Ki, Chi, Prana albo Orgon. I znowu w wielkim skrócie Skan to praca z żywą, pulsującą energią.

Przy pomocy tej metody możemy uwolnić się od blokady ciała, a co za tym idzie - rozwiązać wiele naszych emocjonalnych problemów. Rozluźnienie napięć, otwarcie się na strumień energii są wielką pomocą w uzdrowieniu naszych dolegliwości, naszych związków z ludźmi. Mój osobisty entuzjazm wynika z faktu, że już pierwsze kroki na tej drodze są otwarciem się na intensywność i radość z tego wielkiego daru, którym jest nasze życie.

DANUTA OGÄOËNO

- Po wieloletnim pobycie w Kanadzie i w Stanach, gdzie pracowałam (i współpracuję nadal) z Indianami Seneka i Cherokee, wróciłam do Polski, aby dzielić się ich mądrością w Europie.

Indiańska ścieżka to głęboki szacunek i zwracanie uwagi na wszystko, co nas otacza i co jest w nas samych. Nauczyciele i źródła inspiracji to przecież nie tylko ludzie. To również kamyk, kwiat, mrówka, rzeka, góra… Matka Ziemia nieustannie mówi do nas. Czy słyszysz jej opowieść? Ona jest również Twoją opowieścią.

Pracuję z totemami, kolorami, dźwiękiem, ruchem. Transformacja poprzez robienie masek i kukieł to niektóre z narzędzi, jakich używam w swojej pracy. Jedna z moich myśli przewodnich to: …kiedy wskazujesz palcem na kogoś innego, trzy pozostałe palce wskazują na Ciebie.

Nasz pierwszy wspólny warsztat odbył się w Krakowie w kwietniu '97. W poczuciu wdzięczności za otwarcie, którego byłyśmy świadkami, w trosce o dalsze losy tego, co zostało zasiane, zaplanowaliśmy cykl warsztatów. Kolejne odbędą się w terminach:

Informacje:

Danuta Ogäoëno
0-12/413-50-39

Najlepszym lekarstwem dla tych, którzy się boją, są samotni lub nieszczęśliwi, jest wyjście tam, gdzie będą sami z niebiosami, naturą i Bogiem, ponieważ tylko wtedy człowiek czuje, że wszystko jest takie, jakie powinno być i że Bóg pragnie patrzeć na ludzi pośród prostego piękna natury. Dopóki ona istnieje, a jestem pewna, że istnieć będzie zawsze, dopóty będzie ukojenie dla wszystkich smutków. Wierzę z całą mocą, że natura przynosi ukojenie we wszystkich problemach.

Anna Frank, 14 lat

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI DLA MŁODZIEŻY
"PRZYRODA - MOJA MIŁOŚĆ"

Jesteśmy studentami biologii w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, członkami Studenckiego Koła Naukowego Przyrodników.

Przyroda umiera. W każdym wieku bezpowrotnie znika z naszej planety kilkadziesiąt gatunków zwierząt. W ciągu ostatnich trzystu lat wyginęło ponad 100 gatunków ptaków. Corocznie wycina się na ziemi lasy o powierzchni równej obszarowi Polski. Przybywa miejsc, w których powietrze szkodzi człowiekowi, zwierzętom i roślinom. Wciąż zmniejszają się zasoby wody czystej i pitnej.

Apelujemy do Was, uczniowie mieszkający w Polsce! Macie ulubione zwierzęta, śpiew ptaków Was zachwyca, z podziwem patrzycie na barwne kwiaty i owocujące drzewa. Przyroda jest dla Was źródłem niezapomnianych doznań. Wielu z Was potrafi również swe odczucia związane z przyrodą wyrazić w formie literackiej. Proponujemy Wam udział w V Ogólnopolskim Konkursie Literackim dla Młodzieży pod hasłem "PRZYRODA - MOJA MIŁOŚĆ".

Prace (wiersz, zestaw wierszy, opowiadanie, reportaż; mogą być napisane czytelnym pismem odręcznym), opatrzone kartką zawierającą informacje o autorze (imię, nazwisko, wiek, szkoła, dokładny adres), prosimy nadsyłać w terminie do 25.10.98 pod adresem:

Studenckie Koło Naukowe Przyrodników
Instytut Biologii
Wyższa Szkoła Pedagogiczna
im. Jana Kochanowskiego
Konopnickiej 15, 25-406 Kielce
0-41/332-44-85

Najatrakcyjniejszą formę nagrody stanowił będzie druk pracy w specjalnym almanachu pod tytułem Przyroda - moja miłość (prace nagrodzone w 4 poprzednich edycjach konkursu były opublikowane w ten sposób). Pod koniec roku podczas uroczystego spotkania wyniki konkursu zostaną ogłoszone, a laureatom wręczone między innymi almanachy z opublikowanymi tekstami ich autorstwa.

Nagrody w konkursie fundują: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Kielcach.

Członkowie Studenckiego Koła
Naukowego Przyrodników
Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Kielce

SPOTKANIA POŚWIĘCONE MEDYTACJI
NA WEWNĘTRZNE ŚWIATŁO I DźWIĘK

Od początku roku w Warszawie odbywają się w sali przy ul. Ogrodowej 37 (I piętro) cykliczne spotkania poświęcone Medytacji na Wewnętrzne Światło i Dźwięk.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy w każdy wtorek 1830, ewentualnie prosimy o potwierdzenie przybycia na spotkanie u Wiktora Nowickiego. Można się z nim kontaktować telefonicznie pod numerem:

0-22/822-49-55

Marek Kotas
0-58/55-978-55

KONFERENCJA…

7-8.9.98 odbędzie się na UAM międzynarodowa konferencja warsztatowa poświęcona alternatywom dydaktycznym z zakresu fizjologii zwierząt.

Adres:

Instytut Filozofii UAM
Szamarzewskiego 91
60-569 Poznań

nadesłał Jan Wawrzyniak
2.3.98

ZIELONY REJS MAZURSKI

Czas trwania rejsu to: 16-29.8.98. Będziemy pływać po jeziorach: Nidzkim, Śniardwy, Tałty, Niegocin, Mamry, Święcajty. Zawiniemy do przystani: Ruciane - Nida, Mikołajki, Giżycko, Węgorzewo. Naszymi jachtami będą: "Tanga", "Focusy", "Morsy", "Sportiny" - wszystkie 6-osobowe.

Propagujemy zdrowe odżywianie - szczególnie wegetarianizm, wolność od alkoholu, papierosów i narkotyków, poszanowanie naturalnego środowiska. Podczas rejsu przewidujemy po 7 godzin żeglugi dziennie, zajęcia w ramach programu ekologicznego i profilaktyki uzależnień oraz wiele muzyki. Naszym głównym instrumentem muzycznym będą bębny. Zapraszamy wszystkich do wzięcia na naszą wyprawę swoich instrumentów muzycznych. Ograniczona jest jednak liczba miejsc dla uczestników niepełnoletnich, którym zapewniamy opiekę pedagogiczną.

Przykładowy plan dnia:

Wszelkie informacje można uzyskać pod następującymi adresami:

1. ODE "Źródła" 0-42/30-17-49
we wtorki 1500-1700
oraz branicki@mle.most.org.pl

2. Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna
Rewolucji 1905r. 64a/8
0-42/33-75-25 w. 51 pon.-pt. 1100-1400

3. Agnieszka Iwaszkiewicz
0-42/57-61-83 pn.-pt. 1800-2200

Zapraszamy na spotkanie informacyjne 5.6.98. w:

ODE "Źródła" Kilińskiego 78, Łódź 1830

Przewidujemy wpłaty ratalne. Ostatnie zgłoszenia przyjmujemy w czerwcu. Pierwsza rata najpóźniej w maju!

CZAD-GIEŁDY W BIAŁYMSTOKU

Od ponad roku, co drugą niedzielę w Białymstoku odbywają się czad-giełdy. Przychodzi na nią ok. 100 osób, jest sporo dystrybutorów, głośna muzyka, wegańskie żarcie i od czasu do czasu jakieś pogawędki, prelekcje. Wjazd na giełdę wynosi 1 zł. Adres:

Klub "Rock'n'Roll"
Rajska 1, Białystok
1200-1400

Serdecznie zapraszamy. Oto najbliższe terminy giełd: 3.5., 17.5. i dalej co dwa tygodnie.

Wojtek
skr. 115
15-662 Białystok 26

CZAD-GIEŁDY W KATOWICACH

16.5., 20.6. (soboty)

Mega Club
Dworcowa 4, Katowice
1100-1400

Kupisz, sprzedasz, wymienisz: kasety, płyty, single, kompakty, koszulki, naszywki, plakietki, gadżety - punk, hardcore, reggae, noise, new wave, techno, rap, folk, ska, industrial, crust, eko, itp., itd.

Największe czad-giełdy w Polsce - zjawia się na nich 300-600 osób.

Możesz poznać ciekawych ludzi, dowiedzieć się o koncertach, wypić piwo…

Cena 2 zł za wstęp, 5 zł (chyba że znowu klub coś zmieni) za stoisko.

Jacek Sierpiński
sierp@eternal.net
jaceks6@diana.announce.com

I MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA - KSZTAŁCENIE śRODOWISKOWE - 2-5.9.98, SZCZECIN

Problematyką konferencji będzie wymiana doświadczeń, informacji i rezultatów badań w zakresie: kształcenia środowiskowego, etyki ekologicznej w procesie ekorozwoju na drodze do integracji europejskiej.

Opłata za konferencję (wpisowe, materiały, noclegi, wyżywienie, publikacje, inne) wynosi 400 zł - na konto (z podaniem nazwiska osoby wpłacającej):

Uniwersytet Szczeciński PBK II/o Szczecin
nr 11001470-909-2101-111-0
Konferencja "Kształcenie środowiskowe 0098"

Adres do korespondencji:

Sekretariat Konferencji
Pracownia Dydaktyki Biologii
Uniwersytet Szczeciński WNP
Wąska 13/302, 71-415 Szczecin
0-91/22-64-11 w. 213, 216
0-91/45-53-120
(z dopiskiem "Kształcenie środowiskowe")

KONFERENCJA EKOLOGICZNA W ŁODZI

Zarząd Filii Fundacji Zielonych "Ratujmy Ziemię" i Zarząd Krajowy Partii Zieloni Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Łodzi zaprasza na konferencję ekologiczną nt. "Termiczna utylizacja odpadów metodą pyrolizy, wpływ na środowisko i zdrowie mieszkańców oraz porównanie z innymi metodami", która odbędzie się 8.6.98 1000 w Łodzi, w hotelu "Prząśniczka" - Łódź-Arturówek, dojazd autobusem nr 51 z placu Dąbrowskiego.

W konferencji udział wezmą goście z Niemiec, Litwy i Ukrainy. Celem konferencji jest zapoznanie szerokiego grona uczestników z metodą pyrolizy odpadów jako jedyną metodą rozwiązania problemu odpadów w aglomeracji łódzkiej.

Prosimy o potwierdzenie udziału do 10.5.br.

Jerzy Arent
prezes Zarządu Filii Fundacji Zielonych
"Ratujmy Ziemię"
Gdańska 90/211, 90-613 Łódź
/ 0-42/37-19-50, 32-88-41 (prezes)

WYSTAWA
"ZWIERZĘ NIE JEST RZECZą"

Z okazji Dnia Ziemi w Wołczynie przy ul. Sienkiewicza 9 - "Harcówka" 20.4.-5.5.98 będzie można obejrzeć wystawę pt. "Zwierzę nie jest rzeczą", z bielskiego Klubu "Gaja". Można będzie także posłuchać prelekcji, skorzystać z biblioteki ekologicznej itp.

Serdecznie zapraszają: Urząd Miejski w Wołczynie, ZHR - Wołczyński Związek Drużyn "Omega" oraz "Zielona Tarcza".

Bliższe informacje pod poniższym adresem:

Marek Szpirko
"Yabollized zine"
Niezależna Inicjatywa Ekologiczna
"Zielona Tarcza"
Przemysłowa 7/2
46-250 Wołczyn
0-77/18-82-91 w. 36

SPOTKANIA MISSION HUMAN

Raz w miesiącu pełnione są dyżury Mission Human w Mysłowicach. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby. Na miejscu zawsze można zakupić szampony, mydła i inne kosmetyki cruelty-free. Można także skosztować wegetariańskiego poczęstunku, uzyskać informacje i ulotki. Spotkania odbywają się w niedziele 1200.

Harmonogram roczny: 10.5., 14.6., 12.7., 13.9., 11.10., 8.11., 13.12.

Dojazd:

Miejsce:

"Solarium"
Saperów Śl. 8b
41-412 Mysłowice
0-602/29-95-32

ZAPROSZENIE OZRZ

Informujemy wszystkich członków Ogólnopolskiego Związku Ruchów Zielonych oraz osoby zainteresowane naszą działalnością społeczno-ekologiczno-polityczną, że 30.5.98 1000 odbędzie się V Zjazd Delegatów, który zgodnie ze Statutem OZRZ jest najwyższą władzą tej partii politycznej.

Poświęcony on będzie polityce kadrowej wewnątrz partii, problematyce rozbudowy i poszerzania szeregów OZRZ, jak i zbliżającym się wyborom samorządowym w Polsce. Omówione zostaną dotychczasowe osiągnięcia i realizowanie zakresu programowego partii. Wytyczone zostaną kierunki wieloetapowego działania, istnieje także możliwość dokonania zmian i wprowadzenia poprawek statutowo-programowych oraz wybrania nowych władz tej partii politycznej. Proponujemy również ze względu na wiele oporów i przeszkód w utworzeniu jednego, silnego ekologicznego ugrupowania politycznego stworzenie Zielonej Federacji Politycznej skupiającej partie polityczne, których rodowód jest ekologiczny. Być może wspólna praca nad jednolitym kształtem politycznym zielonych przyniesie oczekiwane rezultaty w postaci zaistnienia jednej silnej partii zielonej, mogącej w sposób skuteczny osiągnąć zamierzony cel. Do takich federacyjnych struktur będą mogły przynależeć partie polityczne, których zakres programowy opiera się na ekologii i ekorozwoju oraz wszystkie inne organizacje za zgodą swych członków, określające swój rodowód jako ekologiczny. Również będą mogły przynależeć wszystkie inne organizacje charytatywno-społeczne o różnych zakresach działań na rzecz człowieka, jego kultury, bezpieczeństwa, rozwoju społecznego itp., o ile wyrażą chęć i wolę współdziałania w szeroko rozumianych strukturach fedaracyjnych, które proponujemy. Dla osób zainteresowanych oraz innych partii politycznych o ekologicznym charakterze, jak i organizacji pozarządowych pragnących wziąć udział w obradach zielonego ruchu politycznego Zarząd Główny OZRZ przewiduje 1-3 miejsc uczestnictwa w Zjeździe partii politycznej, jaką jest OZRZ. Prosimy również o pisemne zgłoszenie takiego uczestnictwa pod adresem:

Ogólnopolski Związek Ruchów Zielonych
Św. Jana 10, 40-012 Katowice

do 15.5.98., a my ze swej strony wyślemy zaproszenia dla tych, którzy zgłoszą chęć uczestnictwa.

Andrzej Sochański
przewodniczący ZG OZRZ
Św. Jana 10, 40-012 Katowice

VIII MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA…

…z cyklu "Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi. Prywatyzacja - Restrukturyzacja - Modernizacja" odbędzie się 25-30.10.98 w Juracie.

Korespondencję dotyczącą VIII Konferencji prosimy kierować pod adresem:

Centrum Podstawowych
Problemów Gospodarki
Surowcami Mineralnymi
i Energią PAN, VIII Konferencja
skr. 49, Wybickiego 7
30-950 Kraków
/ 0-12/632-20-68

Dodatkowych informacji udzielają:

mgr Joanna Kulczycka
mgr inż. Ewa Prorok
Centrum PPGSMiE PAN
012-/632-33-00 w. 117, 118
0-12/632-20-68
budka@min-pan.krakow.pl

dr Piotr Dwojacki
Gdańska Fundacja
Kształcenia Menedżerów
Pomorska 68
80-343 Gdańsk
0-58/557-13-15 w. 321
0-58/557-27-33
dwojacki@panda.bg.univ.gda.pl

dr Tomasz Białas
Wyższa Szkoła Administracji
i Biznesu
Kielecka 7
81-303 Gdynia
0-58/661-28-00
0-58/621-12-70
tobi@panda.bg.univ.gda.pl

WYKAZ…

…dni, tygodni i miesięcy związanych z ochroną środowiska naturalnego:

Bernard Konarski

ZMIANA ADRESU!

Informujemy, że od 1.5.98 nastąpi zmiana siedziby i numeru telefonu Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych "MOST" w Katowicach.

Nasz nowy adres:

Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych
Chorzowska 73a/119-120, 40-101 Katowice
0-32/58-90-91 do 95,
0-32/599-225 do 229 w. 282, 0-602/35-24-49

Ponadto od 1.5.98 czasowo zostanie wyłączony numer:

0-32/203-46-42

Dojazd do nowej siedziby (żółty, dwupiętrowy budynek):

Wysiadka na trzecim przystanku w kierunku Chorzowa przy Hucie Baildon.

nadesłał Ryszard Skrzypiec


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 5 (107), 1-15 marca 1998