"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 6 (108), 16-31 marca 1998


MURE? A CO TO TAKIEGO?

Wiosną tego roku doszło do zawiązania Małopolskiej Unii Rolnictwa Ekologicznego. Stworzenie MURE miało na celu polepszenie współpracy między organizacjami zajmującymi się rolnictwem ekologicznym, wchodzącymi w skład Unii.

Dzięki nowej strukturze twórcy MURE chcą skuteczniej wspierać rolnictwo ekologiczne w Małopolsce, wymieniać się informacjami, a także ustalać wspólne stanowisko.

MURE będzie starała się gromadzić, komentować i tworzyć przepisy prawne dotyczące tematów, którymi będzie się zajmować. Edukowanie przedszkoli, szkół, handlowców, samorządów oraz organizacji młodzieżowych i pozarządowych, a także rolników to kolejny obszar planowanego działania. Oczywiście ważną rolę w kształtowaniu świadomości społecznej zajmą media.

W celu ułatwienia współpracy organizacje wchodzące w skład MURE (a jest ich już kilka: Federacja Zielonych - grupy: kielecka i krakowska, Polski Klub Ekologiczny, Klub Wegetarian, Unia Konsumentów Polskich, Federacja Konsumentów, Polska Akademia Nauk, Związek Gmin Rolniczych i Ekologicznych "Ekorol" oraz ECEAT) stworzyły sekretariat. Jego siedziba jest znana chyba wszystkim Czytelnikom ZB, a osobą "kontaktową" jest Małgosia Małochleb.

Adres:

Sekretariat MURE
Małgorzata Małochleb
Sławkowska 12/21
31-014 Kraków
0-12/422-22-64, 422-21-47,
429-53-32 w.23
(czw. 1800-2000)

Pierwsza impreza pod patronatem MURE odbyła się podczas Wiosennych Targów Psychotronicznych w Kielcach. Wolontariusze Grupy Kieleckiej Federacji Zielonych sprzedawali na targach atestowaną żywność z gospodarstw ekologicznych. MURE obecna będzie na dożynkach w ostatnią niedzielę sierpnia na krakowskim Rynku oraz 4-5.9.98 na Targach Zdrowego Stylu Życia w Tarnowie.

Lista sygnatariuszy porozumienia jest otwarta. Zapraszamy wszystkich, którym zależy na tym, by jedzenie nie było zatrute, a rolnicy nie lali na pola "ile wlezie" herbicydów i innych paskudztw.

Szymon Sobieraj
Barwinek 12/53, 25-150 Kielce

ERRATA

W dwóch tekstach Stanisława Zubka zamieszczonych w ZB nr 5(107)/98 pojawiły się błędy:

Autora i Czytelników serdecznie przepraszamy za te błędy, a jednocześnie prosimy wszystkich piszących do ZB o uważniejszą korektę swoich tekstów.

(red. )


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 6 (108), 16-31 marca 1998