Zielone Brygady nr 8 (110), 16-30 kwietnia 1998
Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) informuje, że organizuje szkolenia dla przedstawicieli organizacji pozarządowych w ramach realizowanego projektu pod powyższym tytułem.
Celem organizowanych szkoleń jest dostarczenie organizacjom pozarządowym wiedzy na temat Unii Europejskiej, zadań przez nią podejmowanych, instytucji, prowadzonej polityki, mechanizmów podejmowania decyzji, pod kątem ochrony środowiska.
Poprzez organizację szkoleń mamy nadzieję ułatwić organizacjom pozarządowym zrozumienie procesu poszerzenia Unii Europejskiej oraz przybliżenie jego wpływu na politykę ekologiczną prowadzoną zarówno w Polsce, jak i w Unii, a także promowanie koncepcji ekorozwoju. Poszerzając wiedzę z tej dziedziny, stworzymy możliwość przedstawicielom ruchu ekologicznego swobodniejszego - bo świadomego - wypowiadania się o polskim udziale w strukturach europejskich.
Projekt jest adresowany przede wszystkim do pozarządowych organizacji ekologicznych, ale nie wykluczamy uczestnictwa innych organizacji pozarządowych, którym temat szkolenia wyda się interesujący.
Proponowane szkolenia składają się z dwóch bloków: podstawowego i fakultatywnego. Przewidywane są pojedyncze wykłady uzupełniające.
Blok podstawowy szkoleń zawierać będzie informacje dotyczące:
Blok fakultatywny szkoleń zawiera propozycje tematów:
Wykłady uzupełniające:
Wykłady uzupełniające dotyczące polityki regionalnej Unii, w tym funduszy strukturalnych oraz wybranych zagadnień społecznych przewidziane są w bloku podstawowym i w każdym temacie bloku fakultatywnego.
Program szkoleń bloku podstawowego zostanie zrealizowany w ciągu czterech dni. Szkolenia odbędą się w ośrodkach podwarszawskich.
Terminy szkoleń bloku podstawowego:
(Terminy podajemy wariantowo ze względu na brak oficjalnej informacji o dacie wyborów do władz lokalnych. Dokładny termin rozpoczęcia i miejsca szkoleń podamy później).
Szkolenia fakultatywne przewiduje się przeprowadzić w ciągu dwóch pełnych dni (nie licząc dnia dojazdu).
Termin szkoleń fakultatywnych:
Miejsce szkolenia nie zostało dotychczas ustalone, rozpatruje się możliwość zorganizowania szkoleń w różnych częściach Polski.
Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji oraz w celu uzyskania formularza zgłoszeniowego kandydata na uczestnika szkolenia, skontaktuj się:
Zapraszamy na wędrowny obóz rowerowy po Lasach Janowskich w województwie tarnobrzeskim. W planie zwiedzanie wszystkich rezerwatów parku krajobrazowego i najciekawszych miejsc związanych z historią i kulturą regionu.
Obóz jest nieodpłatny i będzie miał charakter biwaku poruszającego się na rowerach, pokonującego tym sposobem nie więcej niż 30 km dziennie. Zaopatrzenie w żywność w okolicznych sklepach. Przybliżony czas trwania 10-15 dni.
Należy zabrać ze sobą sprzęt turystyczny niezbędny na biwak oraz rower. Trasa nie jest zaplanowana, będzie ustalana na bieżąco przez uczestników biwaku. W każdej chwili będzie się można odłączyć lub dołączyć do obozu.
W czasie trwania biwaku informację, gdzie będziemy na drugi dzień, będzie można uzyskać pod numerem:
Stacja początkowa obozu to parking leśny w pobliżu leśniczówki w miejscowości Ludian. 1.7.98 można przyjeżdżać przez cały dzień na miejsce. Zmiana miejsca biwakowania nastąpi 2.7.98 po południu. Do miejscowości Ludian można dotrzeć ze Stalowej Woli, przekraczając San w miejscowości Brandwica. Następnie należy kierować się na wschód, do Jastkowic, 2-3 km na północ od Jastkowic znajduje się Ludian. Mapę parku można zdobyć w Dyrekcji Parku w Janowie Lubelskim.
Faunistycznymi rzadkościami Lasów Janowskich są: głuszec, cietrzew, jarząbek, wilk, żuraw, konik biłgorajski, łoś.
Pamiętajcie o zabezpieczeniach przed komarami. Uwaga! Warunki bytowe - pionierskie!
W ZB nr 6(108)/98, s.76 ukazała się zapowiedź blokady "Rakarni" w Wągrowcu. W związku z akcją na Górze Św. Anny ta zaplanowana na czerwiec akcja bezpośrednia została odłożona na 15.9.98. Bliższe informacje można uzyskać pod poniższym adresem.
Zob. też "Obrona trwa!" na s. 8 bieżącego nuemru ZB.