Zielone Brygady nr 11 (113), 1-15 czerwca 1998


KONGRES FEDERACJI ZIELONYCH

Trójmiejska grupa Federacji Zielonych zaprasza na Kongres FZ-etu, który - jak co roku - odbędzie się w ostatni weekend sierpnia.

Termin: 28-30.8.98.

Miejsce: pole namiotowe "Zacisze" w Lubiatowie k. Wejherowa (woj. gdańskie).

SPOSÓB DOJAZDU

Pociągiem do Gdańska lub Gdyni, dalej przesiadka na trójmiejską tzw. Szybką Kolej Miejską, którą dojeżdżamy do Wejherowa. Z Wejherowa autobusem bezpośrednio do Lubiatowa (kierunek Kopalino) lub do Choczewa, a z Choczewa do Lubiatowa (6 km) spacer. W Lubiatowie kierować się za strzałkami "Kongres FZ".

CO SIĘ ZDARZY

W pierwszym dniu - 28.8. (piątek): pierwsze wspólne spotkanie, prezentacje osiągnięć i planów na przyszłość poszczególnych grup FZ-etu, warsztaty tematyczne "dla tych, co po raz pierwszy - co robić" (transport zrównoważony, gospodarka odpadami, komunikacja rowerowa, ruch ekologiczny w Polsce itp.). Dla chętnych wycieczka rowerowa do Słowińskiego Parku Narodowego (ok. 40 km). Mecz piłki nożnej "Organizatorzy kontra reszta świata". Wieczorem ognisko integracyjne z koncertem (bębny).

W drugim dniu - 29.8. (sobota): warsztaty "jak to zrobić" (współpraca z mediami, poszukiwanie sponsorów, techniki teatralno-kuglarskie w akcjach ulicznych…). Dyskusje kierowane pt.: "Zieloni a samorządy/polityka. Wybory samorządowe '98" oraz "Działania lokalne a ogólnopolska współpraca w sieci". Dyskusje nad kształtem FZ-etu. Wieczorem ognisko wraz z koncertem "gwiazdy wieczoru".

W trzecim dniu - 30.8. (niedziela): warsztaty nt. dzikiej przyrody, dyskusja kierowana z udziałem przedstawicieli różnych organizacji i części ruchu ekologicznego pt. "Jaka działalność ekologiczna ma sens - miejska ekologia, dzika przyroda, a może ogród…?". Zawiązanie Federacji Zielonych, ognisko, koncert wieczorny z udziałem "gwiazdy wieczoru".

KOSZT POBYTU NA IMPREZIE

15 PLN za: pole namiotowe z namiotami (nie trzeba własnych), wyżywienie wegańskie w jak najszerszym zakresie, koncerty akustyczne, plaża (ok. 1,5 km), jezioro (ok. 1,5 km), a także inne bonusy. No to staropolskim - Prosiemy!

Aby wziąć udział w kongresie, należy bezwzględnie dokonać wcześniejszego zgłoszenia, z podaniem szacunkowej liczby osób. Bez zgłoszenia może być krucho ze wszystkim…

Wszelkie dodatkowe informacje oraz pełny, szczegółowy program można otrzymać pod poniższym adresem (pod którym oczekujemy także na Wasze zgłoszenia):

Stowarzyszenie "Obywatelska Liga Ekologiczna"
(trójmiejska grupa Federacji Zielonych)
* Zbyszka z Bogdańca 56, 80-419 Gdańsk
) 0-58/341-50-84 2 0-58/341-73-92: gdansk@fz.most.org.pl

BIWAK OBROŃCÓW PRAW ZWIERZĄT

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Krąg Przyjaciół Ziemi" oraz Wioska Ekologiczna "EkoEspero" zapraszają wszystkich ludzi walczących o prawa zwierząt na Biwak Obrońców Praw Zwierząt - 14-16.8.98, Bożewo (woj. płockie).

Będzie to pierwsze ogólnopolskie spotkanie "psubratów" po Zjeździe Frontu Wyzwolenia Zwierząt w 1996 r. w Funce k. Chojnic. Niestety, jak się okazało, nie udało się wtedy zjednoczyć ruchu obrońców praw zwierząt, tak więc jest on nadal rozbity, tzn. poszczególne grupy działają w swoich miejscach zamieszkania, nie mając ze sobą prawie w ogóle kontaktu. Ostatnią, łączącą ruch kampanią była kampania "Zwierzę nie jest rzeczą". Główny jej cel - uchwalenie nowej ustawy o ochronie zwierząt udało się już osiągnąć i na tym skończyła się współpraca pomiędzy grupami.

Mamy nadzieję, że na tym spotkaniu poznamy się wszyscy i później współpraca pomiędzy poszczególnymi grupami (organizacjami) będzie przebiegać lepiej. Celem tego spotkania nie jest jednak ujednolicenie całego ruchu, lecz poznanie się, wymiana doświadczeń, zastanowienie się, czy chcemy coś robić wspólnie itp. Dlatego też w nazwie występuje słowo "biwak", a nie "kongres" lub "zjazd".

Jak będzie wyglądał ten biwak, zależeć będzie od ludzi, którzy przyjadą. Z naszej strony oferujemy:

Wszystko to oczywiście za darmo.

Jeżeli posiadacie jakieś materiały na temat praw zwierząt (slajdy, zdjęcia, czasopisma, książki, wystawy…) lub gracie na jakichś instrumentach, przywieźcie je ze sobą - wtedy nasz biwak będzie o wiele ciekawszy.

Wszystkich, którzy są zainteresowani przyjazdem, prosimy o kontakt listowny:

S.E.K. "Krąg Przyjaciół Ziemi"
/ skr. 55
09-402 Płock 4
(koperta + znaczek zwrotny)

Ewentualnie telefoniczny:

) 0-24/365-61-29

Organizatorzy

PS

Uprzejmie prosimy o rozpropagowanie tej imprezy wśród innych osób, grup czy organizacji zajmujących się obroną zwierząt.

b

FESTIWAL 2+2
(FESTIWAL DWA DNI I DWIE NOCE)

Komuna Otwock zaprasza do udziału w II edycji Letniego Festiwalu, który wydarzy się 28.8.(wieczorem)-30.8.98.

Poprzedzi go kolejne zgrupowanie Warsztatu Działań Społecznych, poświęcone wykorzystaniu sztuki w przestrzeni publicznej, w działaniach społecznych i w kampaniach. Zajęcia zapoznają uczestników z dokumentacją działań artystycznych z pogranicza sztuki i polityki, a także w praktyczny sposób nauczą wykorzystania najprostszych narzędzi teatralno-muzyczno-wizualnych.

Zajęcia Warsztatu Działań Społecznych odbędą się 24-27.8.98. Końcowy efekt prac warsztatowych pokazany zostanie jako część wydarzeń Festiwalu 2+2.

Koszt udziału wynosi 40 zł od osoby. Zapewniamy: nocleg, wyżywienie wegetariańskie, zwrot kosztów podróży (przynajmniej w jedną stronę).

Warsztat sponsorowany jest przez Fundację im. Stefana Batorego.

FESTIWAL 2+2 podsumuje kolejny sezon działań Komuny Otwock i zaprezentuje dokonania zaprzyjaźnionych z nami grup. Wystąpią m.in.: Księżyc, Starzy Singers, 3 Metry, Primitivo, Johny the Money Light Circus, Radykalna Frakcja Medialna MAZUT, Neurobot.

Oprócz tego:

A wszystko to pośród lasów i górek Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, w pięknej dolinie potoku Ślepota, na skraju wsi Ponurzyca, w miejscu owianym legendami o czartach…

Wstęp - 20 zł.

Prosimy, nie zabierajcie ze sobą żywności i napojów w plastikowych opakowaniach. Obowiązuje segregacja śmieci.

Kontakt i info:

Grzesiek Laszuk
) 0-22/780-76-01 (dom)
) 0-22/628-12-71/3 w. 115 (praca)
(będą działały od 27.7.98)

2 0-22/628-95-50
(przesłane faksy zostaną przeczytane po raz pierwszy 27.7.98)

Paolo Stankiewicz
) 0-22/624-33-74 (dom)
(codziennie po ą 2100)


Zielone Brygady nr 11 (113), 1-15 czerwca 1998