Zielone Brygady nr 12 (114), 16-30 czerwca 1998


ZŁOTE MYŚLI?

***

Wszystkie rodzaje lokomocji prowadzą do piekła, wszystkie są skierowane ku tej samej psychologicznej pułapce i prowadzą do społecznego upadku.

***

Rozwój przemysłu oznacza nadprodukcję, potrzebę zdobycia nowych rynków, międzynarodową rywalizcję, wreszcie wojnę.

***

Przemysłowcy, którzy dostarczają standardowych gotowych rozrywek dla tłumów, robią, co mogą, aby z was zrobić mechanicznych kretynów, tak w godzinach odpoczynku, jak w godzinach pracy.

***

Należy wszystkich przekonać, że cała ta imponująca przemysłowa cywilizacja jest jedynie smrodem i że prawdziwe życie, życie które coś znaczy, może istnieć tylko z dala od niej.

***

To nie instynkt posiadania był przyczyną szaleństwa współczesnej cywilizacji na punkcie pieniądza. Instynkt posiadania musi być sztucznie podniecany przez wychowanie, tradycje i zasady moralne.

2 Aldous Huxley, "Kontrapunkt"

ZB nr 5(107)/98, 1-15.3.98	s.1

ZŁOTE MYŚLI?

***

(…) współczesne przykłady masowej destrukcji są przykładami potencjału maszyn wspaniale realizowanego przez ludzi-automaty.

2 Jerzy Kosiński
"Malowany ptak"

***

Natura przez wszystkie uczucia, jakie budziła we mnie, zdawała mi się czymś wręcz przeciwnym do mechanicznych wytworów człowieka. Im mniej nosiła ich piętno, tym więcej sprzyjała moim ekstazom.

***

Co za okropność (…) czy mogą się komuś te samochody wydać eleganckie jak dawne zaprzęgi.

2 Marcel Proust
"W poszukiwaniu straconego czasu"

***

Obecnie na przykład jest pozbawionym sensu pogląd, że budowa autostrad czy infrastruktury jest inwestycją, a edukacja lub ochrona socjalna wydatkiem. Słuszniej byłoby uważać, że edukacja to inwestycja, a autostrada to wydatek.

2 D. Martuccelli
socjolog francuski

ZB nr 12(114)/98, 16-30.6.98	s.2


Zielone Brygady nr 12 (114), 16-30 czerwca 1998