Zielone Brygady nr 12 (114), 16-30 czerwca 1998
Sejmowa Komisja Transportu zapoznała się z informacją na temat głównych problemów żeglugi śródlądowej. Przedstawiciel resortu transportu poinformował o planach opracowania ustawy, której celem ma być wsparcie armatorów żeglugi śródlądowej oraz przystosowanie jej do wymogów Unii Europejskiej. Przedstawiciel Ministerstwa Ochrony Środowiska omówił - w kontekście ochrony przeciwpowodziowej, ekologicznej i ekonomicznej - program "Odra 2006", którego celem jest wykorzystanie dorzecza do transportu, jak również do turystyki.
Osoby zainteresowane działalnością Komisji Transportu winny skontaktować się z jej członkami, np.:
Ł Na podstawie: "Kronika Sejmowa" nr 35/98.
Poseł Misztal wystosował do Ministra Ochrony Środowiska interpelację w sprawie dewastacji Puszczy Białowieskiej. W udzielonej odpowiedzi Minister stwierdza m.in., że w obecnej sytuacji społecznej powiększanie parku może następować tylko za zgodą samorządów, które powinny być przekonane o potrzebie stosowania tego narzędzia ochrony. Minister powołał wielostronną komisję ds. opracowania strategii ochrony Puszczy Białowieskiej. Utworzony został też komitet sterujący, który planuje zająć się zbiórką publiczną i dystrybucją środków wspierających zrównoważony rozwój społeczności lokalnej i powiększenie BNP. Zdaniem Ministra realne jest powiększenie parku do 2001 r. Aktualnie prowadzona w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcza Białowieska" gospodarka leśna nie ma charakteru dewastacyjnego, lecz jej celem jest maksymalne zabezpieczenie walorów i zasobów puszczy.
Kontakt:
Premier skierował do Sejmu Informacje o realizacji ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska za okres 1994-1996 (pismo Prezesa Rady Ministrów z dn. 19.6.98, znak RM 21-19-98, druk sejmowy 440). Osoby zainteresowane tym dokumentem winny zwrócić się o jego przesłanie do Premiera:
Ewentualnie do któregoś z posłów, np.:
Do laski marszałkowskiej wniesiony został poselski projekt ustawy o wyścigach konnych (druk nr 550). Ustawa ma regulować zasady organizowania wyścigów konnych oraz działalność Polskiego Klubu Wyścigów Konnych - Jockey Club. Celem wyścigów konnych mają być publiczne próby koni, sprawdzające dzielność konia w celu wybrania odpowiedniego materiału zarodowego. Do podstawowych zadań Polskiego Jockey Clubu będzie należeć: ustalanie zasad organizowania wyścigów konnych, udzielanie zezwoleń na organizację wyścigów konnych, uchwalanie regulaminów, udzielanie zezwoleń na kierowanie stajnią wyścigową. Ustawa ma zastąpić ustawę o wyścigach konnych z 1950 r. W projekcie nie przewidziano szczególnych zasad współpracy z organizacjami społecznymi (tak, jak np. w ustawie o ochronie zwierząt), współpraca taka będzie mogła odbywać się na zasadach ogólnych przewidzianych w Kodeksie postępowania administracyjnego.
Osoby zainteresowane projektem winny kontaktować się z posłami, np.:
Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska wystąpiła z projektem uchwalenia rezolucji w sprawie powołania Komitetu Rady Ministrów ds. Zrównoważonego Rozwoju (druk nr 316). W uzasadnieniu czytamy: Niewątpliwie pełne realizowanie polskich zobowiązań międzynarodowych, a także zapewnienie integracji rozwoju społeczno-gospodarczego z potrzebami ochrony środowiska naturalnego wykracza poza możliwości i kompetencje jednego resortu. Osiągniecie tych celów nie jest możliwe bez istnienia odpowiedniego organu o kompetencjach zbliżonych do Komitetów Rady Ministrów, który byłby nie tylko organem opiniodawczo-doradczym, ale również decyzyjnym. Projekt pochodzi z 23.4.br. i czeka na pierwsze czytanie.
Osoby zainteresowane projektem winny kontaktować się z Członkami Komisji Ochrony Środowiska, np.:
Sejmowa Komisja Kultury wniosła projekt uchwały w sprawie organizacji XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 r. w Zakopanym (druk nr 537). W trakcie dyskusji za projektem opowiedziały się Kluby Parlamentarne: AWS, SLD, UW i PSL. Projekt został przyjęty.
Osoby zainteresowane winny kontaktować się z posłami, np.:
O Tatrach można uzyskać informacje również pod adresem:
24.7.98 w Sejmie odbyło się głosowanie nr 102. Posłowie w ilości 419 głosowali nad uchwałą, by w Tatrach zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie. 354 posłów było ZA, 28 PRZECIW, wstrzymało się 37. Trudno o lepszą okazję, żeby przekonać się, czy wśród obecnych w sejmie partii politycznych jest jakaś zorientowana na ochronę przyrody. Wyniki głosowania mówią jednoznacznie: nie ma takiej partii i przestańmy gaworzyć, że są jakieś bardziej lub mniej "proekologiczne". Skoro nawet taki obszar jak Tatry nie znajduje wśród polityków znaczącej ilości obrońców, znaczy to, że środowiska obrońców przyrody muszą szukać sojuszników gdzie indziej. Warto natomiast zapamiętać nazwiska posłów, którzy sprzeciwili się dewastacji Tatr i głosowali PRZECIW. Oto oni:
AWS: Krzysztof Anuszkiewicz, Elżbieta Barys, Andrzej Chrzanowski, Henryk Goryszewski, Mariusz Krzysztof Grabowski, Krzysztof Jurgiel, Piotr Krutul, Halina Nowina-Konopka, Anna Sobecka, Witold Tomczak, Urszula Wachowska;
SLD: Marek Borowski, Andrzej Brachmański, Witold Firak, Piotr Gadzinowski, Paweł Jankiewicz, Wacław Olak, Władysław Rak, Jan Syczewski;
UW: Jerzy Ciemniewski, Karol Działoszyński, Radosław Gawlik, Helena Góralska, Jacek Kuroń, Irena Lipowicz, Kazimierz Szczygielski;
PSL: Mirosław Pietrewicz;
NIEZ: Ludwik Dorn;
KPN-OP i ROP - wszyscy ZA.