Zielone Brygady nr 12 (114), 16-30 czerwca 1998
Jak zapewne wszyscy wiedzą, w tym roku ma być przeprowadzona reforma oświaty, czyli - nauczania w szkołach. Jest to bardzo ważna sprawa i ekolodzy nie powinni tego przegapić. Edukacja to podstawa.
Dość dawno temu trafiła do moich rąk wydana przez ministra MEN-u książka,1) zawierająca projekt tej reformy.
Czas nagli, więc zachęcam do udziału w konsultacjach. Podałem do druku tylko fragmenty nt. edukacji ekologicznej.2) Zostały tam też poruszone zagadnienia edukacji zdrowotnej oraz obywatelskiej i jeszcze wiele innych spraw. Książkę można otrzymać od ministra, można też w tej sprawie pisać do ministra edukacji narodowej. Mam nadzieję, że nie jest za późno. Czas nagli!
Pozdrawiam
1) Reforma Systemu Edukacji. Projekt, Wyd. Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1989.
Ł Ponieważ Janek przysłał dwa zupełnie różne (ok. jednostronicowe) fragmenty dotyczące reformy edukacji ekologicznej, więc na razie, do wyjaśnienia sprawy, drukujemy tylko to, co MEN udostępnił w Internecie pod adresem:
Edukacja ekologiczna ma pomóc uczniom w uzyskaniu przekonania, że:
Niemożliwe? A jednak! Jak przeczytałem w "Życiu" (nr 133/(514) z 10-11.6.98) MON wydał nową broszurkę skierowaną do żołnierzy, a dotyczącą problemu ochrony środowiska w "naszej ziemi". Sam przyznaję, że osłupiałem Czego tam nie ma - jak segregować śmieci, gdzie i jak myć pojazdy bojowe, gdzie tankować. Różności. Pozycja ta mówi nawet o tym, że nie wolno wjeżdżać do lasu czołgiem, gdyż grozi to zniszczeniem wielu drzew czy spłoszeniem zwierzyny. "Nie dym, nie depcz, nie hałasuj, podziwiaj, chroń " - jedno ze szczytnych haseł.
Ta niezwykła publikacja zawiera także wspaniałości takie, jak mapka parków narodowych czy schemat zakwaszenia opadów i szkodliwości gazów cieplarnianych.
Cóż, mili państwo, łza się w oku kreci - rośnie nam sojusznik. To już kwestia czasu, gdy staniemy się świadkami akcji bezpośrednich w wykonaniu "czterech pancernych" czy chłopców z "czerwonych beretów".
Kto wtedy będzie górą, he ?