Zielone Brygady nr 12 (114), 16-30 czerwca 1998
Ustawa o ochronie i kształtowaniu ¶rodowiska zobowi±zuje organa administracji publicznej, które decyduj± o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz o pozwoleniu na budowę, do tego, aby przed wydaniem decyzji dotycz±cych inwestycji szczególnie szkodliwych dla ¶rodowiska i zdrowia ludzi lub mog±cych pogorszyć stan ¶rodowiska, informowały o przygotowywanych przedsięwzięciach organizacje społeczne.*)
Ustawa zobowi±zuje wzmiankowane organa administracji do prowadzenia listy organizacji społecznych, które zgłosiły chęć otrzymywania zawiadomień o takich przedsięwzięciach. Otrzymanie zawiadomień będzie pozwalać organizacji na przedstawienie swojej opinii, a nawet na udział w postępowaniu administracyjnym. Praktycznie więc organizacje ekologiczne mog± liczyć na to, że będ± wiedziały o planowanych inwestycjach na swoim terenie i będ± mogły kontrolować działania administracji.
Procedura jest prosta: wystarczy przesłać listem poleconym zgłoszenie, pamiętaj±c o tym, aby obszar działania stowarzyszenia pokrywał się z obszarem działania danego organu i aby pokrywały się zadania statutowe (np. organizacja autostradowa może wyst±pić do organu wydaj±cego pozwolenie na budowę autostrady, ale już w sprawie tamy - nie).
Przyjęte w ustawie o ochronie ¶rodowiska rozwi±zania dotycz±ce kontaktów organizacji społecznych z administracj± s± dla działaczy społecznych o wiele bardziej korzystne niż przepisy zawarte w Kodeksie postępowania administracyjnego i - moim zdaniem - warto z nich zrobić użytek. Matce Ziemi może to tylko pomóc…
Pełna nazwa organizacji społecznej Dokładny adres | Nazwa organu administracji publicznej Siedziba |
Data: ……………
Działaj±c na mocy ustawy z dn. 31.1.80 o ochronie i kształtowaniu ¶rodowiska niniejszym
chęć otrzymywania powiadomień o przygotowaniach do przedsięwzięć mog±cych pogorszyć stan ¶rodowiska lub szkodliwych dla ¶rodowiska i zdrowia ludzi oraz wnosimy o wpisanie naszej organizacji na listę zainteresowanych organizacji.
Ponieważ działamy bez obsługi prawnej, wnosimy o poinformowanie nas o naszych prawach i obowi±zkach wynikaj±cych z niniejszego wyst±pienia.
Zał±cznik - wyci±g z rejestru.
Do wiadomo¶ci:
Wydawnictwo "Zielone Brygady" * Sławkowska 12/24, 31-014 Kraków 2 0-12/422-22-64
*) Art. 100 - po nowelizacji, która weszła w życie 1.1.98.
W zwi±zku z tym, że trudno jest nam zorganizować wszystkie osoby poszkodowane przez pracowników firmy Ilbau Kirschner, firmy "Gwarant" i policję, należy składać skargi indywidualnie. Teraz drukujemy schemat takiej skargi skierowanej do Rzecznika Praw Obywatelskich, a także zestaw potencjalnie użytecznych przepisów, na które - w zależno¶ci od sprawy - można się powołać.
własne dane
…………………… | miejsce
…………………… | dnia
………… |
Sz. P. Prof. Zieliński
Rzecznik Praw Obywatelskich
* Al.
Solidarno¶ci 77, 00-090 Warszawa
Szanowny Panie
My/Ja …………………………… zwracamy/zwracam się do Pana z uprzejm± pro¶b± o interwencję. Dnia ……. w………. stawiaj±c bierny opór, zostali¶my brutalnie potraktowani przez ochroniarzy, pracowników firmy buduj±cej autostradę lub (w zależno¶ci od wydarzenia) policję poprzez…………………………… (dokładny opis zdarzenia).
W zwi±zku z powyższymi faktami wydaje nam/mi się, że zostało złamane wiele krajowych i międzynarodowych praw człowieka i obywatela, m.in:
Ponieważ sytuacje podobne powtarzały się wielokrotnie, zwracamy się o obronę naszych praw.
Gdyby z powodów nacisków politycznych lub niedoskonało¶ci prawnych urz±d Pański był skrępowany i nie mógł zaj±ć jednoznacznego stanowiska dla powstrzymania procederu przemocy, to mamy nadzieję, że z Pańsk± pomoc± złożymy skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Z góry dziękuj±c za wszelk± pomoc