Zielone Brygady nr 16 (118), 16-31 sierpnia 1998
Przeciw powodzi dobry las. To wiedz± już dzieci!
No, może nie wszystkie. Ale przynajmniej te, którym mama przeczytała ilustrowan± ksi±żeczkę o lasach wydan± siedem lat temu w serii "¦wiat w niebezpieczeństwie". Tam jest to napisane literami dużymi. Jak wół. No i do tego jest jeszcze obrazek z przerażon± małp±. Pomaga zrozumieć.
I tak sobie pomy¶lałem…
A gdyby tak w Polsce wprowadzić urz±d Mamu¶ki. Mamu¶ki RP, oczywi¶cie. I gdyby taka Mamu¶ka czytała tę ksi±żeczkę panu ministrowi ochrony ¶rodowiska, pozostałym panom ministrom, panu premierowi, panu prezydentowi, panom posłom i panom senatorom… Wtedy, kto wie? I gdyby tak Mamu¶ka obskoczyła (z ksi±żeczk±!) z pięćdziesi±t razy ich wszystkich, to może wreszcie przestaliby widzieć tylko wały i zapory, a zobaczyliby także przeciwpowodziowy las. Kto wie?
Uwaga. Urzędnikom niższego szczebla (od wojewody wniż) Mamu¶ka też potrzebna. Ale musi wystarczyć - przez telefon. Dla meliorantów za¶ i hydrotechników - wył±cznie Internet. Z czarno-białym monitorem. Trzeba oszczędzać.
To był przyczynek dwunasty do… Zaraz, zaraz. To jeszcze nie koniec. Zapomniałem o cytacie. A cytat być musi. Przeciw powodzi dobry las to poważny serial edukacyjny. Proszę się skupić. Oto cytat:
Gdy brak drzew i innych ro¶lin, wody opadowe gwałtownie spływaj±, wypłukuj±c glebę, czego skutkiem s± powodzie.
Ci±g dalszy nast±pi.
Zestawienie poprzednich przyczynków - patrz Stanisław Zubek, Las łagodzi wezbrania [w:] ZB nr 15(117)/98, s.26.
*) Steve Pollock, Lasy, przekład Beata Kożniewska, ilustrował Peter Wingham, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Seria "¦wiat w niebezpieczeństwie", Warszawa 1991. Cytat ze s.10.