Zielone Brygady nr 16 (118), 16-31 sierpnia 1998


EUROPEJSKIE DNI PTAKÓW

Największe święto miłośników ptaków w tym roku przypada 3-4.10.

Europejskie Dni Ptaków to największa w Europie impreza, podczas której tysiące miłośników ptaków i przyrody obserwują odwieczną jesienną wędrówkę ptaków przez kontynenty. Organizatorem tej akcji jest BirdLife International - światowa federacja towarzystw ochrony ptaków, a w Polsce - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Dlaczego Dni Ptaków są ważne i warte zainteresowania? Ornitologom zawodowcom i amatorom nie trzeba osobnego święta, zawsze znajdą okazję, aby obserwować ptaki we wszystkich miejscach, nawet tych na pozór mało atrakcyjnych. Dni Ptaków to czas przeznaczony na zapoznanie z ptakami ludzi nie mających dotąd kontaktu z przyrodą, na zachęcenie ich do wyjścia do parku, do lasu, nad rzekę czy jezioro i dokonania własnych obserwacji. To okazja do promowania idei ochrony ptaków.

Ochrona ptaków przez ochronę ich siedlisk jest misją Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, głównego organizatora ptasiego święta w Polsce. OTOP to organizacja społeczna, zrzeszająca ponad 2 tys. ludzi w różnym wieku i różnych profesji. Łączy ich to, że nie są obojętni na los przyrody i że czynnie pracują na rzecz ochrony ptaków i ich siedlisk. W Dniach Ptaków uczestniczą także inne, zaprzyjaźnione z OTOP regionalne towarzystwa ornitologiczne i ochroniarskie.

Ptaki obserwujemy przede wszystkim podczas wycieczek. W ubiegłych latach w ramach święta ptaków organizowane były także festyny, malarskie spotkania plenerowe, całodzienne audycje radiowe, kiermasze. Podczas imprez zbieraliśmy pieniądze na ochronę ptaków. Z pieniędzy zebranych tą drogą wybudowaliśmy ukrycie do prowadzenia obserwacji ptaków w naszym rezerwacie na Karsiborskiej Kępie k. Świnoujścia.

Najbardziej zagraża ptakom niszczenie ich siedlisk. Ludzie budują nowe drogi umożliwiające dogodny dojazd do coraz odleglejszych zakątków, powiększają miasta, niszcząc tym samym przyrodę, intensyfikują rolnictwo, tworząc duże monokultury, osuszają tereny podmokłe - wszystkie te zabiegi niszczą bezpowrotnie najcenniejsze, najrzadsze siedliska ptaków. W skali świata aż 1111 gatunków ptaków (prawie 11%) jest zagrożonych bezpowrotnym wyginięciem. W Polsce należą do nich wodniczka, podgorzałka i derkacz. Liczebność wielu innych gatunków drastycznie się obniża.

Dlatego tegoroczne Dni Ptaków są, tak jak i w ubiegłym roku, poświęcone promowaniu idei tworzenia minirezerwatów - enklaw dzikiej przyrody. Zachęcamy, by w czasie tegorocznych wycieczek w ramach Dni Ptaków zwrócić większą uwagę na swoje najbliższe otoczenie. Mamy nadzieję, że uczestnicy tych wycieczek znajdą sposób na to, aby w każdej miejscowości znalazły się tereny świadomie i dobrowolnie pozostawione przez ludzi przyrodzie - bez zabudowy, bez asfaltowych dróg i innych użytków służących tylko człowiekowi, tak, aby w niedalekiej przyszłości można tam było utworzyć minirezerwaty.

Więcej informacji:

Bogumiła Błaszkowska, Tomasz Cofta
Sekretariat OTOP
/ 0-58/341-26-93
office@otop.most.org.pl

Bogumiła Błaszkowska, Tomasz Cofta
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
gen. Hallera 4/2, 80-401 Gdańsk
/ 0-58/341-26-93
office@otop.most.org.pl

15.9.98

IX OGÓLNOPOLSKIE TARGI PSYCHOTRONICZNE
(2-4.10.98)

Miejsce: Hala Widowiskowo-sportowa Żytnia, Kielce.

W programie:

Małopolska Unia Rolnictwa Ekologicznego (MURE) i Grupa Kielecka Federacji Zielonych zapraszają na stoisko z żywnością atestowaną z gospodarstw ekologicznych regionu świętokrzyskiego podczas IX Ogólnopolskich Targów Psychotronicznych w dn. 2-4.10.98 w Kielcach:

ZAPRASZAMY

Organizator:

Firma Księgarska ANDRZEJ
Pl. Wolności 2
25-367 Kielce
/ 0-41/344-81-53
andrzejn@complex.com.pl

Małgorzata Jermak
Koordynator MURE


Zielone Brygady nr 16 (118), 16-31 sierpnia 1998