Strona główna 

ZB nr 6(12)/90, Czerwiec '90

WEGETARIANIZM CZY NAPRAWDĘ BŁĘDNA DROGA?

Do napisania tego tekstu zmusił mnie artykuł Pana Michno "Wegetarianizm Błędna droga?" zamieszczony w 2 n-rze ZB.
Swój artykuł Pan Michno rozpoczyna od małej próby udowodnienia, że organizm człowieka jest dostosowany do jedzenia mięsa, a dobre zdrowie uzależnione od dobrego stanu nerwów, a nie pożywienia. Zaznacza jednak, że są i argumenty przemawiające za wegetarianizmem. Nie będę się tu rozwodził nad tym problemem, chciałbym tylko zauważyć, że skoro są takie argumenty, to może jednak człowiek jest istotą roślinożerną?
Oczywiście każdy może jeść mięso, ale jaki to ma wpływ na zdrowie organizmu? Tylko niech mi Michno nie wmawia, że za stan zdrowia odpowiedzialny jest tylko dobry układ nerwowy a pokarm jaki się zjada nie ma na to żadnego wpływu.
Eskimosi, którzy przekraczają wiek 40 lat uważani są za starych, a 60 lat to taka rzadkość jak u nas 100 lat. Problem w tym, że Eskimosi żyją bardzo blisko natury i raczej bez stresów, czyli mają dobry układ nerwowy, ale za to ich pożywienie składa się prawie wyłącznie z mięsa i ryb.
Z drugiej strony również w życiu plemienia Hunzów (Pakistan) brak stresów, ale dla odmiany prawie w ogóle nie je się tam mięsa, tylko czasem i w bardzo niewielkich ilościach. W efekcie wśród tego plemienia człowiek 100 letni jest tak często spotykany jak u nas 70 - 75 letni. Aby mieć pełny obraz dodam, że Hunzowie żyją w wysokich górach, w ostrym, mroźnym klimacie. Czy aby więc na pewno o zdrowym i długim życiu decyduje tylko zdrowy układ nerwowy?

Wegetarianizm jest przesunięciem poprzeczki z szacunku tylko do przedstawicieli własnego gatunku, do szacunku dla wszystkich przejawów życia, właśnie dla WSZYSTKICH przejawów życia, a nie tylko zwierząt. Wegetarianizm to nie tylko niejedzenie mięsa, jest to coś o wiele głębszego i szerszego. Wegetarianizm to poszanowanie życia. Tak więc, przynajmniej w moim pojęciu, wegetarianinem nie powinien nazywać się ten, kto nie je mięsa ze względu na własne zdrowie, gdyż taka osoba robi to tylko i wyłącznie dla osobistego zysku, w tym wypadku lepszego zdrowia swego ciała. Wegetarianin natomiast to taka osoba, która nie je mięsa z poczucia szacunku dla życia innych istot, i to nie tylko zwierząt, ale i roślin. Często zwraca się wegetarianom, że przecież rośliny też żyją, a więc wegeci i tak niszczą czyjeś życie. Taki właśnie zarzut stawia również Pan Michno. Cóż, jeżeli ktoś porównuje wyrwanie marchewki, czy zerwanie śliwki do życia świń w fermach, gdzie żyją w kojcach, w których nie mogą się nawet obrócić, czy są wręcz przykute, aby nie mogły wstać. gdzie cały czas mają pod sobą beton, a w ryjkach wbite kółka, aby nie przyszła im głupia myśl rycia betonu (jest to pozbawienie świń ich najbardziej naturalnej czynności rycia ziemi). gdzie światło widzą tylko wtedy gdy wchodzi człowiek - pan i władca, i wsypuje im pokarm, który ma je jak najszybciej utuczyć. Jeżeli porównuje się kapustę do strachu zwierząt które znajdują się w rzeźni, jeżeli ziemniaka porównuje się do rozpaczy świńskich matek. którym już po kilku dniach po porodzie odbiera się dzieci. Takie przykłady można mnożyć w nieskończoność.
Chciałbym jeszcze opisać pewne zdarzenie, którego byłem świadkiem. W pewnej wsi gospodarz postanowił małego cielaka zawieść do rzeźni. Przed załadowaniem do samochodu, jego matkę zamknięto w innym pomieszczeniu, ale ona czuła, że chcą jej zabrać dziecko, wpadła w rozpacz i rzuciła się na ratunek swojego dziecka. Rozwaliła drzwi pomieszczenia, w którym była zamknięta i wbiegła do pomieszczenia, w którym było jej dziecko, zaczęła walczyć o jego życie. Nikt nie mógł się do niej zbliżyć, a z jej oczu płynęły łzy, w efekcie gospodarz musiał zabić tą krowę, po czym zawiózł cielaka do rzeźni. Przepraszam, ale jeżeli Pan Michno chce to wszystko porównać do zerwanej kapusty, marchewki lub jabłka, to jest po prostu tragicznie śmieszny, używając bardzo delikatnego określenia. I jeszcze jedno, skoro za wszelką cenę Pan Michno chce zrównać życie roślin i zwierząt to powinien być konsekwentny i zrównoważyć życie zwierząt i ludzi. Tylko, że wtedy wychodziłoby na to, że Pan Michno jest kanibalem. Tak więc Pan Michno woli mówić, że życie ludzkie jest zupełnie inne od zwierzęcego, ale życie zwierząt i roślin jest takie samo. Wynika z tego, że Pan Michno jedząc mięso postępuje dobrze i prawidłowo, natomiast wegetarianie są źli, wstrętni i okrutni, bo jedzą rośliny, których życie jest na takim samym poziomie jak życie zwierząt. Z tej teorii Pana Michno wynika jeden wniosek - człowiek ponad wszystko, a podobno takim poglądom jest Pan Michno przeciwny.

Jest jeszcze inna sprawa. Wegetarianin niszczy roślin aby podtrzymać swojego ciała, ale niech Pan Michno powie skąd się bierze mięso, z powietrza? Zwierzęta muszą zjeść olbrzymie ilości roślin, aby powstało mięso! Tak więc ktoś kto je mięso zabija najpierw rośliny, które musi zjeść zwierzę, a następnie zabija to zwierzę, a w końcu dostaje przetworzony pokarm roślinny, bo tym właśnie jest mięso. Jako wegetarianin przyczyniam się do śmierci roślin, ale jako mięsożerca zabijałbym tych roślin, licząc na sztuki, więcej o tysiące może nawet setki tysięcy, dodając do tego życie zwierząt.

Pan Michno powołuje się na fakt, że na Ziemi trwa stale tzw. "walka o byt", każda istota aby żyć musi zabijać inne istoty. Niestety, tak już jest na tej Ziemi, my nie mamy na to żadnego wpływu, możemy natomiast starać się, aby z naszego powodu ginęło jak najmniej innych przejawów życia, a jedynym sposobem aby to osiągnąć jest wegetarianizm.

Pan Michno uważa, że ekologia propaguje (tak przynajmniej odebrałem jego artykuł) jedzenie mięsa, Panie Michno, a co ze ściekami z ferm zwierzęcych? Czyżby nie wiedział Pan o ich wyjątkowej szkodliwości dla środowiska naturalnego. Czyżby Pan nie wiedział, że dżungla w Amazonii i innych rejonach znika w zastraszającym tempie głównie dlatego, żeby pozyskać nowe pastwiska dla zwierząt rzeźnych. Czy nie wie Pan, jak zatrute są wody wokół garbarni i rzeźni? Czy nie wie Pan, że na wyżywienie jednego mięsożercy potrzeba o wiele więcej ziemi niż na wyżywienie roślinożercy? Czy o wszystkim tym Pan nie wie, a może nie chce Pan o tym wiedzieć?

Na koniec swego artykułu Pan Michno oczywiście, bo jakżeby zrezygnować z takiego argumentu, przytacza przykład Eskimosów. Często spotykam się z tym "argumentem" - wy wegetarianie chcecie, aby wszyscy jedli roślinki i pewnie przy pomocy pały i bagnetu chcecie zmusić biednych Eskimosów do jedzenia roślinek. Po pierwsze skąd Eskimosi wezmą rośliny? Tylko człowiek z chorym umysłem może myśleć, że wegeci pałają żądzą zmuszenia Eskimosów do jedzenia roślinek. Eskimosi nie mają innego wyjścia i muszą jeść mięso i nie warto rozwodzić się nad tym problemem. Eskimos nie ma wyboru i musi jeść mięso choćby nie wiem jak nie chciał go jeść, ale my w naszym klimacie mamy wybór i tylko od nas samych zależy czy będziemy jedli mięso czy roślinki, zostawmy więc Eskimosów w spokoju.

Radek Kisielewski
(Ruch Wyzwolenia Zwierząt)
Zwierzyniecka 19a/4
15-312 Białystok
ZB nr 6(12)/90, Czerwiec '90

Początek strony