Pomorskie wiadomości - ciekawostki -
komentarze, 8-27.10.98

KĘPKA, gm. Kępice

Tutejsza elektrownia wodna na rzece Wieprzy istnieje od 1907 r. W 1945 r. została zdemontowana i wywieziona przez Rosjan. 3.10.br., po gruntownej odbudowie i naprawach została ponownie uruchomiona, kosztem 4 mln zł. Po sąsiedzku pracują kolejne elektrownie w Biesowicach, Ciecholubiu i Kępicach.

KOPANINO, gm. Manowo

Znajduje się tu neogotycki pałac myśliwski z połowy XIX w. Jest w bardzo dobrym stanie. W przyległym doń parku leśnym rosną m.in.: buki, jodła kaukaska, cyprysik nutajski i różanecznik fioletowy.

KOSZALIN

23.10. na skarpie przy ul. Władysława Turowskiego posadzono kilkadziesiąt sosen. Jest to dalszy fragment "miniparku" zakładanego przez mieszkańców osiedla Przylesie.

KOWalewiczki k. Darłowa

Niedawno "odkryto" tu 200-letni, drewniany wiatrak, jedyny na Pomorzu Środkowym. Zostanie on wpisany do rejestru zabytków.

SŁUPSK

Do Słupi wpłynęło kilkaset tysięcy łososi (!) wędrujących na tarło. PZW w Słupsku pomaga im przedostać się przez zaporę w pobliżu zamku.

STRZEKĘCIN, gm. Świeszyno

Istnieje tu zespół pałacowo-parkowy pochodzący z lat 1899-1901. Należał niegdyś do możnego słowiańskiego rodu Kamyków. W pałacu bursztynowym mieści się luksusowy hotel, a w pałacu białym ekskluzywna restauracja. W parku jest m.in. aleja sędziwych platanów, kolekcja różaneczników, magnolie, korkowce, cisy, jodły, żywotniki i zwisająca morwa biała. Obiekt jest położony 12 km na południowy zachód od Koszalina.

ZŁOCIENIEC

20 lat temu powstał Drawski Park Krajobrazowy o powierzchni 41,43 ha i otulinie 22,212 ha. Obejmuje on teren gmin - Barwice, Czaplinek, Ostrowice, Połczyn Zdrój, Borne Sulinowo i Złocieniec. Dyrekcja Parku mieści się w Złocieńcu.

Bernard Konarski

dom cichej starości

W małym węgierskim miasteczku k. Budapesztu otworzono specjalny ośrodek, w którym schronienie znalazło 21 "emerytowanych" niedźwiedzi (w tym 2 z Bośni), które dawniej pracowały w przedstawieniach, kinematografii i w cyrkach.

Ł Na podstawie: RMF ą 1645, 25.10.98.

rzecz oczywista

Poniższe słowa padły z ust francuskiej treserki cyrkowej - Dominique Reina (za pisownię nie ręczę) w RMF-ie 26.10.br. ok. ą 15 z groszami:

Po wielu latach pracy, kiedy czegoś od nich chcemy, naprawdę starają się zrozumieć, o co nam chodzi.

Niestety, wyrwane z kontekstu. Całość już nie brzmi tak fajnie.

2´ Marcin "Narciarz" Opolski

rys. Jarosław Gach

 

OLIMPIADA A SPRAWA POLSKA

Jak powszechnie wiadomo, wszyscy Polacy popierają ideę organizacji olimpiady zimowej w Tatrach. Znalazło to nawet wyraz w stosownej uchwale sejmowej:

Projekt igrzysk Zakopane '2006 jest projektem, który składa cała Polska1)- uchwalił 24.7.br. Sejm.

Niestety, część narodu nagle postanowiła się zdepolonizować. 27.10.br. odbyła się telewizyjna debata na temat olimpiady, połączona z telefonicznym sondażem.2) Większość osób, które zadzwoniły do programu, opowiedziała się przeciwko igrzyskom.

Na specjalnej konferencji zapowiedziano wyciągnięcie konsekwencji z odbieraniem obywatelstwa polskiego włącznie.

Tomasz Poller

1) Tomasz Poller, Posły i ludzie albo kultura i natura w rękach... [w:] ZB nr 14(116)/98, s.2; Posły uchwaliły, czyli kłamstwo jako kolejna konkurencja Cepeliady '2006 [w:] ZB nr 15(117)/98, s.17.

2) Debata olimpijska - Zakopane '2006, Program I TVP ą 2130, 27.10.98.

 

papierowe sprawy

26.10.98 wieczorne Wiadomości podały, że polscy producenci papieru nie chcą kupować krajowej makulatury. Podobno im się to nie opłaca i zużyty papier importują z zagranicy. W Polsce, w skupie kilogram makulatury kosztuje ok. 5 groszy. Przecież ta cena jest śmiesznie niska. Ale gdybyśmy oddawali to za darmo, to i tak papierniom by to nie odpowiadało. Pewnie, bo po co robić sobie problemy z jakimiś starymi gazetami, kartonami czy innymi "śmieciami", skoro można wyciąć kolejne, komu tam potrzebne drzewa... Przypomnę, że aby otrzymać 1 t papieru trzeba wyciąć 17 drzew.

Przy okazji chciałbym wspomnieć o polityce polskich wydawców prasy codziennej (i nie tylko). Otóż, często drukują oni więcej egzemplarzy gazety niż wynika z zapotrzebowania, z błahego powodu - im większy nakład danego tytułu tym wyższe ceny reklam. Co się dzieje później z tymi niesprzedanymi tysiącami gazet, nikogo już nie obchodzi. A najczęściej trafiają one na wysypisko śmieci.

Z zielonym pozdrowieniem

Marcin Halicki

* Podgórna 26/59, 75-336 Koszalin

Wychowanie i edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży

Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej "Kaktus" wydało książkę Jesteśmy z jednej Ziemi. Wychowanie i edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży autorstwa Grzegorza Bożka.

Liczy ona 95 stron, składa się z 9 rozdziałów dotyczących różnych aspektów edukacji i wychowania ekologicznego. Zawiera suplement dotyczący kampanii na rzecz utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Całość ozdobiona jest grafikami Barbary Kasprzyckiej - studentki warszawskiej ASP. Książka skierowana jest do nauczycieli, wychowawców wszelkich szczebli edukacyjnych, studentów kierunków pedagogicznych wyższych uczelni oraz wszystkich zainteresowanych.

Do kupienia w cenie 6,50 zł (koszty przesyłki wliczone) pod adresem:

Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej "Kaktus"
Grzegorz Bożek
* Magurów 7/24, 38-400 Krosno
) 0-13/432-47-46

rys. Jarek Gach