Z WIEJSKIEJ...
Fundusz w Poznaniu
Posłanka Krystyna Lybacka wzięła udział w spotkaniu z okazji 5-lecia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu.*)
Kontakt:
Posłanka Krystyna Lybacka (SLD)
*) Na podstawie: ,,Kronika Sejmowa" nr 43/98.
Prasa
Do laski marszałkowskiej został skierowany projekt nowego prawa prasowego (druk nr 443). Projekt odnosi się do działalności prasy, dziennikarzy i wydawców. Wprowadza nowe rozwiązania legislacyjne, m.in. różnice podatkowe dla prasy ze względu na: zawartość, aplikację dziennikarską, zawodowych dziennikarzy, zasady dostępu do informacji, jakie mają obowiązywać dziennikarzy oraz przepisy karne. Osoby zainteresowane projektem winny skontaktować się z posłami np.:
Poseł Bogdan Pęk
Radioaktywność
Poseł Bernard Szweda w interpelacji do Ministra Ochrony Środowiska zwrócił uwagę na wywiezienie i porozrzucanie na nadrzecznych łąkach mułów radioaktywnych przez Kopalnię "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. Pomiary wykazały poziom radiacji gamma rzędu 31 mikrosiewerów, co 330 razy przekracza dopuszczalną normę. W odpowiedzi udzielonej na tę interpelację poinformowano, że brak odpowiedniego zabezpieczenia miejsca odprowadzania słonych wód kopalnianych z KWK "Silesia" został ujawniony w meldunku inspektora ochrony radiologicznej Zakładu Fizyki Jądrowej Uniwersytetu Śląskiego. W wyniku kontroli zarządzonej przez głównego inspektora kontroli jądrowej, polegającej na przeprowadzeniu pomiarów w 16 punktach pomiarowych zbiornika retencyjnego, stwierdzono poziom aktywności wielokrotnie przekraczający tło naturalne w bezpośrednim rejonie zrzutu wód kopalnianych. Sporządzono protokół, w którym inspektor dozoru jądrowego zalecił zabezpieczenie miejsca zrzutu przed dostępem osób niezwiązanych z eksploatacja zbiornika. Ponadto główny inspektor dozoru jądrowego zwrócił uwagę przewodniczącemu zespołu zagrożeń radiacyjnych przy Wyższym Urzędzie Górniczym na potrzebę przeprowadzenia oceny zagrożeń, jakie mogą stwarzać podobne zbiorniki przy innych kopalniach, a także zaproponował podjęcie prac nad rozwiązaniem problemu zagrożeń radiacyjnych wód kopalnianych.
Kontakt:
Poseł Bernard Szweda (AWS)
Zawiercie
W Zawierciu przekazano do rozruchu zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków. W uroczystości wziął udział Poseł Śleziak.*)
Kontakt:
Poseł Czesław Śleziak (SLD)
Piotr Szkudlarek
*) Na podstawie: ,,Kronika Sejmowa" nr 43/98.
giną lasy świata
Białowieża
Dyskusja na temat dalszych losów Puszczy Białowieskiej. Ścierają się dwa obozy, więcej - dwie kultury, dwie mentalności. Jeden obóz to pogrobowcy zbieracko-myśliwskiej epoki rozwoju społeczeństw: traktują przyrodę jako służebnicę człowieka. Jeżeli jest las - trzeba go wyciąć, jeżeli jest zwierzę - trzeba je zabić. Kiedy plemię wykarczuje las i wybije zwierzynę - wędruje dalej, aż natrafi na nowe łupy. To mentalność ludzi, dla których ziemia nie ma granic, a jej bogactwa nie mają dna i końca.
Drugi obóz to ludzie, dla których natura nie jest po prostu najzwyczajniejszą zdobyczą, ale czymś zupełnie innym - jest naszym współtowarzyszem i pobratymcem, którego obecność to warunek istnienia. Jeżeli jest las, to musi rosnąć, jeżeli jest zwierzę - musi żyć. Człowiek nie jest sam, jest częścią natury; zabijając naturę - unicestwia siebie. Oto sedno sporu o puszczę, której potężne szczątki ciągle jeszcze stoją. (s.492)
Jeszcze Białowieża
Jeżeli wycięliście stary las, a na jego miejsce posadziliście nowy, to nie znaczy, że zachowaliście w naturze równowagę albo że równowaga ta zostanie przywrócona, kiedy młody las urośnie. Starego lasu nie przywrócicie nigdy. Tego sędziwego drzewostanu z jego gęstwą, cieniem i zapachem, z jego wewnętrznymi splotami, powiązaniami, zależnościami nie da się odtworzyć, skopiować, powtórzyć. Wraz z wycięciem lasu jakaś część świata ginie na zawsze. (s.493)
*****
Giną lasy świata: Brazylia, Chiny, Kamerun. W Rwandzie - kiedyś zielonej, lasy zajmują już tylko 2% powierzchni kraju. Wyrąb lasów trwa na wszystkich kontynentach. Ziemia jest coraz bardziej naga i bezbronna. (s.493)
Ryszard Kapuściński, "Lapidaria"
Wyd. "Czytelnik", Warszawa 1997
wybrała Agnieszka Bąk