Strona główna   Spis treści 

ZB nr 2(128)/99, 1-15.4.99
GLOBALIZACJA

INTER-CONTINENTAL CARAVAN (ICC)

W czerwcu br. w opozycji do szczytu Unii Europejskiej i szczytu grupy G-8 w Kolonii odbędzie się bezprecedensowa, ogólnoświatowa, symultaniczna akcja wymierzona w centra globalnej ekonomii - międzynarodowe instytucje, dzielnice finansowe, siedziby korporacji transnarodowych.

Ekolodzy, związkowcy, bezrobotni, bezdomni, rolnicy z całego świata koordynują swoje działania w miarę, jak odkrywają, że ich lokalna walka jest częścią szerszego problemu - globalnej ekonomii.

Wydarzenia zostaną poprzedzone międzykontynentalną karawaną - przejazdem 500 indyjskich rolników po całej Europie i udziałem w dziesiątkach lokalnych spotkań, demonstracji, akcji bezpośrednich.

Wszystkich te działania są skierowane przeciw:

  1. globalnej polityce ekonomicznej, z jej presją na "wolny" rynek i globalizację (akcje przed szczytem UE i G-8, siedzibami WTO i UE),
  2. transnarodowemu kapitałowi (akcje przed siedzibami wielu korporacji, giełd, banków i instytucji wspierających),
  3. agrobiznesowi, "zielonej rewolucji", biotechnologii, patentowaniu żywych organizmów (akcje pod FAO, Europabio, Cargill, Monsanto, Nowartis, Nestle),
  4. zadłużeniu Trzeciego Świata (akcje przed G-8, prywatnymi bankami, parlamentami),
  5. militaryzmowi i energii nuklearnej (siedziba NATO, pomnik energii atomowej).

Projekt zainicjowała powstała przed 2 laty sieć Peoples Global Action Against "Free" Trade And The World Trade Organization - PGA (Globalna Akcja Ludzi Przeciw "Wolnemu" Rynkowi i Światowej Organizacji Handlu). W zeszłym roku PGA koordynowała wielotysięczne wydarzenia na pięciu kontynentach podczas zjazdu Światowej Organizacji Handlu, w tym Globalną Street Party w ponad 20 miastach.

ICC W POLSCE

Do Polski przyjedzie autobus z 50 Hindusami. Zostaną przyjęci w Poznaniu, na Rozbracie w dniach 31.5.-1.6.99.

W tym czasie planujemy:

  1. Spotkanie Hindusów z polskimi rolnikami - z rolniczych związków zawodowych i stowarzyszeń rolników ekologicznych.
  2. Seminarium na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza na temat globalizacji.
  3. Wydarzenie kulturalne - spotkanie kultur.
  4. Przemarsz albo demonstrację przed supermarketem.

Dokładne informacje podamy wkrótce. Zachęcamy do współpracy i zgłaszania inicjatyw. Na razie planujemy koncerty i techno-party, aby zarobić na projekt. Wydarzenia w Polsce organizują: FA-Poznań, "Rozbrat", FA-Warszawa, FZ-Warszawa.

Kontakt pod poniższym adresem.

Krzysztof Rytel
Klaudyny 34/161
01-684 Warszawa
tel. 0-22/833-95-97 tel. 0-501/19-35-14
fax 0-22/618-28-94
e-mail: krzysztr@arch.pw.edu.pl


początek strony

APEL ZWIĄZKU ROLNIKÓW
STANU KARNATAKA (KRRS) W INDIACH

Drodzy przyjaciele!

Piszę do Was w imieniu Związku Rolników Stanu Karnataka i w imieniu Globalnej Akcji Ludzi Przeciw "Wolnemu" Rynkowi i Światowej Organizacji Handlu (PGA) - międzynarodowego ruchu walczącego przeciw neoliberalnej globalizacji. Zapraszamy Was do udziału w powszechnym projekcie, który odbędzie się między 24.5.-22.6.99.

Kilkuset indyjskich rolników oraz reprezentantów innych sektorów i regionów świata spotka się, aby zwrócić się bezpośrednio do europejskiej opinii publicznej. Chcemy przedstawić Północy punkt widzenia Południa na temat systemu eksploatacji i wyniszczenia, jaki wprowadzają wasze rządy, korporacje i międzynarodowe instytucje, takie jak Światowa Organizacja Handlu.

Będziecie mieli informacje z pierwszej ręki o tym, w jaki sposób instytucje te niszczą nasze życie. Chcemy ustanowić bezpośredni kontakt z możliwie jak największą liczbą Europejczyków. Na Południu potrzeba radykalnej zmiany politycznego i ekonomicznego klimatu staje się oczywista. Mamy nadzieję, że ten projekt przyczyni się do rozpowszechnienia tego przekonania wśród społeczeństw Europy.

Innym ważnym celem tego projektu jest stworzenie silnych i konkretnych powiązań - solidarności z różnorodnymi ruchami Waszego kontynentu, które również walczą o prawo ludzi do decydowania o swojej przyszłości i przeciw nieludzkiej polityce WTO, MFW, czy Banku Światowego.

Aby zrealizować te cele nawiązaliśmy kontakty w nadziei zorganizowania spotkań i demonstracji w wielu miastach Europy. Połączenia, które stworzymy z europejskimi organizacjami rolniczymi, dadzą nam możliwość zapoznania mieszkańców miast z podstawowymi problemami wsi. Weźmiemy także udział w akcjach obywatelskiego nieposłuszeństwa w siedzibach korporacji, instytucji politycznych i w czasie szczytu G-8 w Kolonii (18-20.6.99).

Mam nadzieję, że projekt ten będzie równie inspirujący dla wszystkich uczestników.

W imieniu KRRS

prof. M. D. Nanjudaswamy


początek strony

APEL FEDERACJI ZIELONYCH

Do rolników Polski!

Polscy ekolodzy z niepokojem obserwują obecny stan i pojawiające się wizje przyszłości polskiego rolnictwa. Dotychczasowy model polskiego rolnictwa był pozytywnym wyjątkiem na tle całej Europy. Żywność produkowana przez małe, rodzinne gospodarstwa była wysokiej jakości, zdrowa i ekologiczna - z powodu stosowania tradycyjnych metod, małego użycia chemii, sprzedaży w niedużej odległości od miejsca produkcji.

Obecna polityka rządu zmierza do przejęcia produkcji rolnej przez duże, międzynarodowe firmy. Oznacza to utratę pracy przez miliony rolników, chemiczną żywność bez smaku, często przywożoną z drugiego końca Europy, zanieczyszczenie środowiska środkami chemicznymi, organizmami modyfikowanymi genetycznie, spalinami od zbędnego transportu na duże odległości.

Gorąco zachęcamy polskich rolników do wymiany doświadczeń z rolnikami indyjskimi. Indie zostały włączone do globalnego "wolnego" rynku wiele lat przed nami. Indyjscy rolnicy mogą nam dokładnie powiedzieć, co nas czeka za parę lat. Opowiedzą nam o utracie ziemi, miejsc pracy, wzroście kosztów utrzymania. Tylko przez kontakt z innymi będziemy mogli sobie wyrobić zdanie o naszej sytuacji. Tylko mając zdanie o naszej sytuacji, możemy ją zmienić.

W imieniu Federacji Zielonych (Warszawa).

Krzysztof Rytel
Klaudyny 34/161, 01-684 Warszawa
tel. 0-22/833-95-97 tel. 0-501/19-35-14
e-mail: krzysztr@arch.pw.edu.pl

POSZUKUJEMY...

...osób, które naukowo zajmują się problematyką globalizacji, jej negatywnymi aspektami, szczególnie w dziedzinie ekonomii, rolnictwa, ekologii, problemów społecznych i chciałyby wziąć udział w konferencji poświęconej tym problemom.
Termin i miejsce konferencji: koniec maja - początek czerwca w Poznaniu. Kontakt poniżej.

Zbyszek tel. 0-22/783-32-68


początek strony

CO TO JEST GLOBALIZACJA

Stały wzrost bezrobocia, zniszczenie środowiska, zatruta żywność, choroby cywilizacyjne, wzrost motoryzacji, ilości śmieci, pogłębiająca się przepaść między biednymi i bogatymi, przestępczość, uzależnienia i niepokoje społeczne - to stosunkowo nowe problemy, które stają się coraz bardziej powszechne. Na pozór wszystkie wydają się być od siebie odległe, jednak okazuje się, że mają ze sobą związek. Jest nim przyspieszający proces, a raczej procesy globalizacji. Procesy te wspierają elity polityki i biznesu, w celu maksymalizacji swoich przychodów. Zwykle odbywa się to przez przerzucenie części kosztów na resztę społeczeństwa.

PRZYKŁAD 1: AUTOSTRADY

Autostrady buduje się zwykle z pieniędzy wszystkich podatników, pod pretekstem wzmacniania rozwoju, służącego całemu społeczeństwu. W rzeczywistości służą one dużym korporacjom do przejmowania rynków. Korporacje, mogące transportować towary na duże odległości, osiągają olbrzymią skalę produkcji, pozwalającą na znaczną redukcję kosztów jednostkowych. Korporacje nie płacą za budowę autostrad, zniszczenie środowiska, leczenie ofiar wypadków i chorób cywilizacyjnych. Przerzucają te koszty (zwane zewnętrznymi) na społeczeństwa. Dzięki temu korporacje eliminują z rynku firmy lokalne. Zwykle dochodzi do tego, że cały światowy rynek danej branży zostaje podzielony między kilka firm. Umożliwia to później porozumienia w sprawie cen. Możliwość takiego rozwoju mają jedynie firmy z odpowiednim kapitałem początkowym, zgodnie z zasadą, że bogaci stają się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi.

PRZYKŁAD 2: ROLNICTWO

Tradycyjny model rolnictwa, gdzie lokalny, niezależny rolnik sprzedaje swoje produkty bezpośrednio konsumentowi, dla korporacji oznacza duże pieniądze, bezproduktywnie leżące na ulicy - rynek, który można przejąć. Olbrzymie farmy, duża skala produkcji, przemysłowe technologie hodowli, intensywne wykorzystanie chemii, transport po całym kontynencie pozwalają wyeliminować tradycyjnych rolników. Odbywa się to nie tylko kosztem olbrzymiej redukcji zatrudnienia, ale także - jakości żywności (chemia), zdrowia i zniszczenia środowiska (transport, pestycydy). Tu również sprawdza się zasada o bogaceniu się bogatych i ubożeniu biednych.

PRZYKŁAD 3: ZWOLNIENIA PODATKOWE

Wzrastające z powodu globalizacji bezrobocie (patrz niżej) powoduje ciągłą potrzebę nowych inwestycji we wszystkich krajach. Konkurencja między państwami o zagraniczne inwestycje prowadzi do sytuacji, w której kraj na inwestycji zyskuje coraz mniej. Na przykład Polska stworzyła Specjalne Strefy Ekonomiczne, w których inwestor przez pierwsze 10 lat nie płaci podatku dochodowego, przez następne 10 lat tylko połowę. Warunkiem jest odpowiedni rozmiar inwestycji - zgodnie z zasadą bogacenia się tylko bogatych.

ROZWÓJ GOSPODARCZY CZY PRACA DLA KAŻDEGO?

Przy otwieraniu każdego zakładu międzynarodowej korporacji podkreśla się liczbę stworzonych nowych miejsc pracy. Nie mówi się jednak, ilu ludzi straciło pracę w firmach wyeliminowanych wcześniej przez korporację, która przejęła ich rynki. Prawdę odkrywają przemówienia polityków, którzy chwalą się wzrastającą wydajnością pracy, co oznacza przecież, że przy produkcji tej samej ilości towaru pracuje coraz mniej ludzi. Fakty mówią za siebie: średnia stopa bezrobocia w 6 krajach Eurolandu wzrosła z 2% w latach 50. do 11% obecnie. Zasiłki dla bezrobotnych stanowią kolejne obciążenie dla społeczeństw.

Krzysztof Rytel




ZB nr 2(128)/99, 1-15.4.99

Początek strony