Strona główna   Spis treści 

ZB nr 3(129)/99, 16-30.4.99
PREZENTACJE

AAC - CO TO JEST?

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu i dużemu zainteresowaniu, postanowiliśmy zorganizować klub, który połączy interesy świata artystycznego, ekologicznego i świata biznesu. Człowiek interesu w obecnym zafascynowaniu sztuką robienia pieniędzy nie ma zbyt wiele okazji do poznania sztuk pięknych, chociaż w dobrym tonie jest posiadanie oryginalnych dzieł artystycznych, uczestniczenie w zdarzeniach kulturalnych, znajomość trendów artystycznych i obyczajowych.

Również pomimo zalewu naszego życia przez technologię zwykłe potrzeby kontaktów międzyludzkich są ogromne i dlatego powstały nowe zwyczaje kulturalne, np. w Szwecji do dobrego tonu należy nieposiadanie telefonu komórkowego, przynajmniej podczas towarzyskich kontaktów i spotkań.

Zadaniem naszego klubu będzie sprawienie, aby ukształtowały się nowe, korzystne zwyczaje, a w dobrym tonie stało się być ekologicznym. Nasz klub położony jest w ślicznej okolicy z wieloma pomnikami przyrody, na skraju Puszczy Noteckiej, gdzie jest możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą. Naszym następnym zadaniem będzie budzenie zainteresowania przyrodą, poznanie jej inteligencji, spróbowanie osobiście pozytywnego jej oddziaływania na człowieka, a jednocześnie pokazanie, jakie są zgubne skutki braku edukacji i orientacji ekologicznej.

AAC - tzn. Active Artist Club - oznacza również: "Bądź ekologiczny".

W celu wprowadzenia w życie powyższego hasła poszukujemy do współpracy operatywną osobę o orientacji ekologicznej.

Zapewniamy:

Informacje o klubie w Internecie pod adresem:

strona: www.geocities.com/SoHo/Gallery/3117

Rzadko odbieramy emaile więc zaineteresowanych prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

tel. 0-58/344-49-26

Ponadto zapraszamy na:

LETNI SEJMIK PUBLIKATORÓW EKOLOGICZNYCH - 5-9.7.99

CEL SEJMIKU:
W PROGRAMIE:

Zakwaterowanie częściowo w domku wiejskim, częściowo w namiotach pod jabłonkami przy lesie.

Potrzebna jest pomoc typu: zorganizowanie pogadanek o potrzebie utworzenia centrum budownictwa ekologicznego (w pierwszym rzędzie jako miejsca informacji, doradztwa, kursów, a następnie w oparciu o to centrum mają powstać ekologiczne firmy budowlano-ekologiczne, firmy produkcyjne).

Kasia i Maria Brabrand


początek strony

"CHROŃMY KUNY"

W 1998 r. Stowarzyszenie dla Natury "WILK" zainicjowało projekt ochrony małych i średnich drapieżników, którego celem jest zmiana nastawienia do tej grupy zwierząt - szczególnie wśród społeczności wiejskich; a także doprowadzenie do objęcia ochroną łownych gatunków z rodziny łasicowatych.*)

polana

Jednym z elementów projektu są wydawnictwa propagujące wiedzę o drapieżnikach. Pierwszą publikacją z planowanej serii jest ulotka poświęcona kunom - leśnej (Martes martes) oraz domowej (Martes foina). W tekście zawarte są podstawowe informacje na temat:

Ostatnia część ulotki poświęcona jest szkodom wyrządzanym wśród drobnego inwentarza i możliwościom przeciwdziałania im.

Ulotka - 4 strony w formacie A5 - wydrukowana jest na grubym papierze z odzysku. Tekst uatrakcyjniony jest kolorowym rysunkiem oraz zdjęciem kuny zabitej w obrębie zabudowań gospodarskich.

Druk sfinansowany został ze środków Miejskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Bielsku-Białej i Regionalnego Centrum Ekologicznego na Europę Środkową i Wschodnią.

Ulotka rozpowszechniana jest wśród rolników, uczniów wiejskich szkół podstawowych i średnich szkół rolniczych. Dostępna jest także w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego, z którymi współpracujemy w ramach projektu.

W SDN "WILK" dostępna jest także petycja do zbierania podpisów pod apelem o objęcie ochroną gatunkową borsuka, kuny leśnej i domowej oraz tchórza zwyczajnego. Chętnych prosimy o kontakt.

Projekt wspierany jest przez Polskie Biuro REC z funduszy PHARE Multi-Beneficiary Program.

Robert W. Mysłajek
Stowarzyszenie dla Natury "WILK"
Górska 69
43-376 Godziszka
tel. 0-33/817-60-90
e-mail: sabina@wolf.most.org.pl



Robert W. Mysłajek, Chrońmy kuny, Stowarzyszenie dla Natury "WILK", Godziszka 1998, ss.4.

początek strony

KOŚCIOŁY WOBEC EKOLOGII

Z inicjatywy kościołów chrześcijańskich powstała Europejska Chrześcijańska Sieć Ochrony Środowiska (European Christian Environmental Network).

Pomysł utworzenia kościelnej sieci ochrony środowiska zrodził się w 1996 r., podczas międzynarodowych konsultacji Akademii św. Franciszka ds. Ochrony Ziemi przy Uniwersytecie w Eichstatt (jej członkami jest 48 chrześcijańskich ekspertów z zakresu ochrony środowiska z całej Europy).

Jesienią '98 w Vilemovie odbyło się spotkanie, którego gospodarzami były Konferencja Kościołów Europejskich (KEK) w Genewie i międzynarodowa grupa inicjatywna. W spotkaniu wzięły udział zespoły ekspertów ekologicznych z kościołów protestanckich Europy, a także przedstawiciele Kościoła katolickiego i organizacji ekumenicznych. Celem nowo utworzonej organizacji jest rozwijanie współpracy w zakresie ochrony dzieła stworzenia, wyrastającej poza granice narodowe i wyznaniowe, a także podejmowanie wspólnych inicjatyw ekologicznych na arenie europejskiej. W ramach procesu integracji europejskiej ekumeniczna "sieć" pragnie wnieść do wspólnej Europy stanowisko kościołów w dziedzinie ochrony dzieła stworzenia. Utworzone zostały grupy robocze, m.in. do spraw ochrony klimatu, kościelnych menedżerów ochrony środowiska i biotechnologii.

W oświadczeniu opublikowanym na zakończenie obrad uczestnicy zjazdu założycielskiego zaapelowali do kościołów Europy, by we wspólnej inicjatywie ogłosiły ekumeniczny Dzień Stworzenia.

Jarosław Tomasiewicz

PS

Nie tylko chrześcijanie angażują się w ochronę środowiska - także przy libańskiej Partii Boga (Hezbollah), skupiającej szyickich fundamentalistów, działa Komitet Ochrony Środowiska.

początek strony

"ZIELONA ALTERNATYWA"

To nazwa czasopisma, o którym chyba jeszcze nie było nic na łamach ZB. A jest ono o tyle ważne, że jest wydawane przez Unię Wolności - partię, która obecnie rządzi Polską. Warto więc wiedzieć, jak dostrzegają problemy Matki Ziemi jej członkowie i co robią albo zrobić chcą.

Kontakt:

Radosław Gawlik
"Zielona Alternatywa" - Redakcja
Aleje Jerozolimskie 30
00-024 Warszawa
tel. 0-22/ 827-50-47
fax 0-22/ 827-78-51
e-mail: zalter@ekoforum.most.org.pl
strona: www.uw.org.pl/ekoforum

W pierwszym numerze m.in. o Forum Ekologicznym UW, o autostradach, Wiśle, wystąpienia parlamentarzystów UW, o finansach, energetyce, olimpiadzie w Tatrach, zwierzętach, Puszczy Białowieskiej, Biurze Wspierania Lobbingu Ekologicznego.

Ciekawostka pisma - brak informacji o punktach sprzedaży lub o prenumeracie.

mgr Piotr Szkudlarek
tel. 0-22/849-61-52 w. 26
e-mail: szkud@wp-pwn.com.pl
strona: www.prawo.lex.pl/korporacje/personalne.shtml?id=11291




ZB nr 3(129)/99, 16-30.4.99

Początek strony