Strona główna   Spis treści 

ZB nr 8(134)/99, 1-15.7.99
PRAWA CZŁOWIEKA

MARCIN PETKE UWIĘZIONY
ZA ODMOWĘ SŁUŻBY WOJSKOWEJ

W połowie września '97 Sąd Garnizonowy w Gdyni skazał M. Petke za "uchylanie się od służby wojskowej" na pół roku bezwzględnego pozbawienia wolności. 23-letni Marcin, powołując się na zasady moralne i religijne, wnioskował o skierowanie go do służby zastępczej. Kolejne instancje nie przyznawały mu skierowania do tej służby. Odmówił przyjęcia karty powołania, za który to czyn postawiono go przed sądem.

W akcje na rzecz Marcina zaangażowały się: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International, Stowarzyszenie "Objector", Bractwo Antymilitarystów Trójmiasta, Pacyfistyczna Komenda Uzupełnień i wiele innych.

W połowie września '97 Sąd Garnizonowy w Gdyni skazał Marcina Petke na pół roku więzienia (bez możliwości zawieszenia) za odmowę służby w wojsku.

Krótkie streszczenie: 23-letni Marcin z Kartuz (Kaszuby) po ukończeniu szkoły, już 2 lata temu, miał być powołany do armii, ale zgodnie z przysługującym mu prawem rozpoczął starania o służbę zastępczą. Dodatkowym motywem, oprócz poglądów, był tutaj fakt, że dwóch kolegów Marcina popełniło samobójstwo podczas służby. Jednak najpierw komisja rejonowa, a później wojewódzka oddaliły wniosek. (Marcin powoływał się m.in. na zasady religii rzymskokatolickiej - V przykazanie: "Nie zabijaj!" - co jak wiadomo jest błędem. Komisje od kilku lat nie przyznają służby zastępczej osobom, które choćby wspomną o Jezusie czy kościele - nie jest to praktyka zgodna z prawem, jest to tylko widzimisię komisji, które obawiają się zalewu wniosków w katolickim w 97% kraju). Komisja uznała, że jego poglądy nie są "wystarczająco ugruntowane" - według prawa komisja, w której siedzą zawodowi wojskowi i urzędnicy ma decydować - nieodwołalnie - o sumieniu i moralności, oceniać czyjś światopogląd czy zasady moralne. Jako że Marcin miał kategorię A, to w czerwcu '97 próbowano go wcielić - odmówił przyjęcia karty powołania, nie zgłosił się do jednostki wojskowej. Za te działania postawiono go przed Sądem Garnizonowym - gdzie podtrzymał swoje stanowisko mówiąc, że służba w armii jest sprzeczna z jego przekonaniami i światopoglądem.

Sędzia kpt. Andrzej Wilczewski zaproponował mu odbycie służby "zastępczej" normalnie w wojsku, w kancelarii wojskowej - bez broni, ale reszta jak w wojsku - mundur, koszary; tyle tylko, że miałby "słabe notowania" zarówno u kadry, jak i u fali. Marcin oczywiście odmówił, co sędzia wykorzystał, by udowodnić, że chłopak w ogóle nie chce odbyć służby - ani zastępczej, ani zasadniczej. Prokurator żądał 1,5 roku pozbawienia wolności, skazano go na 6 miesięcy; po odbyciu kary będzie musiał iść normalnie do armii. Skazany odwołał się do Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu, gdzie miał rozprawę 4.12.97. Sąd utrzymał w mocy wyrok z Gdyni, mimo nalegań adwokata o powtórne badanie psychiatryczne (poprzednie wykazały skłonności socjopatyczne). Odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Izby Wojskowej Sądu Najwyższego nie przyniosły rezultatu. Z uwagi na stan zdrowia Marcin odraczał termin odbycia kary. Jednak idzie odsiedzieć karę wymierzoną mu za domaganie się tego, co prawnie należy się każdemu. Konstytucja RP oraz ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP gwarantuje każdemu obywatelowi, którego religia lub zasady moralne uniemożliwiają odbycie służby wojskowej - prawo do służby zastępczej. Trwa ona o pół roku dłużej niż zasadnicza służba wojskowa i polega na skierowaniu poborowego do społecznie użytecznych prac cywilnych (jak np. praca w służbie zdrowia, w instytucjach opieki społecznej, ochrony środowiska, gospodarki wodnej, straży pożarnej itp.), gdzie pracuje się za żołd i równowartość wojskowego wiktu i opierunku. Wbrew twierdzeniom niektórych, że służba zastępcza zagraża liczebności armii - na służbę zastępczą decyduje się jedynie 2% poborowych. Jak pokazuje przykład Marcina, uzyskanie skierowania do jej odbycia jest bardzo trudne, zwłaszcza w małych miasteczkach - gdzie komisje kierują się nie prawem a swoim widzimisię.

1.2.99 zebraliśmy się w okolicy aresztu - razem z Marcinem poszliśmy pod bramę; było jednak już po 1600 i klawisze stwierdzili, że jest zamknięte, czynne do 1500. Tak więc powtórzyliśmy ten sam manewr dnia następnego, tym razem z transparentami i w asyście dziennikarzy i kamery TVP. Po 20-minutowej zwłoce ostatecznie brama zamknęła się za Marcinem, który udzielił przedtem wielu wywiadów. Całe zajście dość szeroko zostało nagłośnione w mediach - relacje w radiu, prasie i TV, nie tylko w wymiarze lokalnym (np. w Radiu Koszalin).

Adres do korespondencji:

Marcin Petke
Zakład Karny
Siennicka 23
80-758 Gdańsk

Warto wesprzeć go choćby pocztówką!

Bractwo Antymilitarystów Trójmiasta
Bartek Pomierski

rysunek

początek strony

NAPISZ DO WIĘŹNIA!!!

Przypominamy, że w więzieniach nadal siedzą objectorzy, antyfaszyści, ekolodzy, squatersi. Napisz do nich parę ciepłych słów. Ciebie niewiele to kosztuje, a im pozwoli to przetrwać te trudne chwile.

Tomasz Wilkoszewski
Zakład Karny
Ciupagi 1
03-016 Warszawa-Białołęka

Marcin Petke
Zakład Karny
Siennicka 23
Gdańsk

Klaudiusz Gliklich
Zakład Karny
Sądowa 1
41-800 Zabrze

Mariusz Zych
Zakład Karny
Sobieskiego 298
42-580 Wojkowice
Jan Stolarski
Zakład Karny
Sobieskiego 298
42-580 Wojkowice

Wojciech Grabla
Zakład Karny
Katowicka 4
46-200 Kluczbork

Grzegorz Chyska
Zakład Karny
Katowicka 4
46-200 Kluczbork

NIE CZEKAJ,
AŻ ZROBI TO KTOŚ ZA CIEBIE!!!

Wystarczy jeden list, jedna kartka. Dla nich to znaczy dużo, a dla nas łatwe do wykonania.

Anarchistyczny Czarny Krzyż
skr. 65
60-966 Poznań 31
e-mail: rozbrat@friko2.onet.pl
strona: www.hyperreal.art.pl/bifa


początek strony

CYTAT

Państwowe podejście do zwierząt:

Zwierzyna łowna jest własnością Skarbu Państwa [podkr. - Narciarz].

Przypomnijcie sobie więc tenże cytat, gdy zaczną na Was polować poborcy podatkowi.

cytat pochodzi z "Gazety w Katowicach"
lokalnego dodatku "Gazety Wyborczej" z 2.6.99
wyszukał "Narciarz"


początek strony

UWOLNIĆ MUMIĘ ABU-JAMALA!!!

Mumia jest czarnoskórym dziennikarzem, który został oskarżony o zastrzelenie policjanta. Nic nie pomogły zeznania naocznego świadka zdarzenia, który zaprzeczył tymże podejrzeniom. Na pierwszej rozprawie sądowej powiedział on dziennikarzom, że zeznawał przeciwko Mumii pod przymusem policji. Po tej wypowiedzi, świadek został aresztowany!!!

Mumia Abu-Jamal

Mumia przed aresztowaniem był dziennikarzem jednej z rozgłośni radiowych w Filadelfii. Puszczał on na antenie wypowiedzi ludzi uciskanych i poniżanych przez wymiar sprawiedliwości. Oprócz tego pozwalał wyrażać swoje zdanie członkom MOVE (organizacji walczącej o prawa Murzynów). Po jednej z akcji policji, mającej na celu zniszczenie MOVE, zaprosił on do studia ludzi, którzy przeżyli ten atak, w efekcie którego zostało zabitych 11 osób, w tym 5 dzieci. Był też "Ministrem Informacji" Partii Czarnych Panter. Kiedy prawnik Mumii dotarł do jego akt, okazało się, że od 15 roku życia był pod obserwacją. Obecnie za prawdę dopuszczaną na antenę radia i sfałszowane oskarżenia policji siedzi w więzieniu.

W 1995 r., kiedy Mumia był na 10 dni przed egzekucją, na całym świecie odbyły się protesty, które w efekcie doprowadziły do jej powstrzymania. Teraz jego życie leży w rękach sądu oraz TWOICH.

Napisz do niego kilka ciepłych słów (najlepiej po angielsku), które z pewnością pomogą mu. Nie czekaj, aż zrobią to inni.

JEŚLI NIE TY, TO KTO?!
JEŚLI NIE TERAZ, TO KIEDY?!


Mumia Abu-Jamal
#AM - 8335 SCI Greene
1040 East R. Freeman Highway
Waynesburg
PA 15370-8090
USA

Anarchistyczny Czarny Krzyż
skr. 5
60-966 Poznań 31
e-mail: rozbrat@friko2.onet.pl
strona: www.hyperreal.art.pl/bifa


początek strony

KAMPANIA "ŻADEN CZŁOWIEK NIE JEST NIELEGALNY"

OPERACJA "OBCY" - FASZYZM Z LUDZKĄ TWARZĄ?!

Od dłuższego już czasu policja wraz ze strażą graniczną prowadzą zakrojoną na szeroką skalę operację skierowaną przeciwko "nielegalnym" imigrantom. Co jakiś czas media donoszą o przeprowadzonych zatrzymaniach i deportacjach.

Wygląda to tak: oddział policji i straży granicznej, nierzadko uzbrojony w broń długą, otacza budynek, w którym przebywają obcokrajowcy, po czym zatrzymuje się (często z użyciem przemocy) znajdujących się tam ludzi i transportuje się ich do punktu zbiorczego, gdzie oczekują oni na deportację. Zazwyczaj są to sale gimnastyczne lub inne przystosowane do tego celu budynki. W Polsce istnieją także obozy deportacyjne, areszty i inne tego typu wymysły, jako żywo przypominające obozy koncentracyjne. Na rękach zatrzymywanych osób maluje się markerami numery identyfikacyjne, tereny obozów otoczone są podwójnym płotem z drutem kolczastym...

Operacja "OBCY", prowadzona dzięki cichej (i głośnej) aprobacie polskiego społeczeństwa, ma według nas charakter rasistowski i realizowana jest pod dużą presją Unii Europejskiej. Cała operacja prowadzona jest pod przykrywką walki z przestępczością - co jest jawnym kłamstwem, bo represje obejmują tylko i wyłącznie bogu ducha winnych biedaków - uciekinierów z biednych lub objętych wojną krajów, których jedyną "winą" jest to, że znaleźli się na terenie RP.

Uważamy, że żaden człowiek nie jest nielegalny. Każdy ma prawo mieszkać, gdzie chce, bez względu na status majątkowy, kolor skóry czy pochodzenie. Namawiamy do czynnego przeciwstawienia się operacji "OBCY". Musimy powiedzieć NIE dla tworzenia nowych "żelaznych" granic w Europie. W Poznaniu w ciągu kilku ostatnich miesięcy pojawiło się wiele napisów i naklejek przeciwko "Obcemu". Niedługo następne uderzenie!!!

Uderzaj teraz - jutro mogą uznać NIELEGALNYM i Ciebie!!!

OPERACJA "OBCY" STOP!!!

ZATRZYMAĆ DEPORTACJE!!!

NIKT NIE JEST NIELEGALNY!!!

Kontakt:

Kolektyw "ROZBRAT"
skr. 5
60-966 Poznań 31
tel. 0-603/24-72-45 (Tomek Lisiecki)

typ

początek strony

BAW SIĘ, ILE CHCESZ!!!

Chcesz zrobić komuś kawał? Jakiejś firmie niszczącej środowisko, dzielnicowemu czy nazi-skinheadowi? Chcesz, aby policja wraz ze strażą graniczną odwiedziła ich i narobiła im troszkę zamieszania w życiu?

Żaden problem. Chwyć słuchawkę i wykręć 0-800/42-23-22 i powiedz np.: Zdzichu przemyca alkohol i miesza go z metylem. Panowie zróbcie coś, bo już pół imprezy nic nie widzi!!!

Lub coś bardziej oficjalnego. Np.: Pod tym adresem (tutaj adres danej firmy, nazi-skinheada czy dzielnicowego) weszło kilka dni temu kilkunastu ludzi i przebywa tam cały czas. Ktoś przynosi im codziennie jedzenie. Wyglądali na bardzo zmęczonych i brudnych... Dalsza część zależy już tylko od Waszej inwencji.

Ta akcja ma na celu dezorganizację Komendy Głównej Straży Granicznej i Policji, w ramach akcji "OBCY". Ma ona na celu ograniczenie przekraczania w nielegalny sposób granicy przez imigrantów czy nielegalnego pobytu "cudzoziemców" (czyżby byli oni z Marsa?).

Kochani, a więc do dzieła!!! Nie pozwólmy, aby hordy barbarzyńców ze Sri Lanki, Rwandy, Rumunii zabierały nam pracę, żebrały na ulicy i gwałciły nasze żony.

Już dziś zostań szpiclem.
Zupełnie za darmochę.

UWAGA!!! Straż graniczna może mieć urządzenie wyświetlające numer telefonu osoby dzwoniącej. Spróbuj dzwonić z automatu publicznego!!!

Dzwoń:

tel. 0-800/42-23-22

Anarchistyczny Czarny Krzyż
skr. 5, 60-966 Poznań 31
e-mail: rozbrat@friko2.onet.pl
strona: www.hyperreal.art.pl/bifa


początek strony

ACK ŻYCIE
krok w przyszłość
Jako że zainteresowanie ACK ŻYCIE jest spore i ze względu na liczne zapytania Czytelników przedstawiamy ponownie założenia ogólne Wolnościowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych ACK ŻYCIE i równocześnie zachęcamy do włączenia się do tej inicjatywy. W przyszłym "Biuletynie" zamieścimy szczegółowy regulamin Ubezpieczalni.
Pomysł powołania alternatywnej ubezpieczalni nie jest nowy. Swoje spółki ubezpieczeniowe czy kasy zapomogowe anarchiści organizowali już w ubiegłym wieku... (obecnie w ten sposób działają kasy związkowe lub Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych). W zasadzie sieć ACK i cała jej działalność jest taką ubezpieczalnią, ciągle brakowało jednak speeda, by rozpocząć realizację. Teraz jednak zrobiliśmy krok dalej i po prostu zaczęliśmy to robić. Prosimy o wsparcie i przyłączenie się do tej inicjatywy nie tylko osoby "zagrożone", ale również całą rzeszę ludzi związanych z działaniami @wolnościowymi, choć nie będącymi bezpośrednio narażonymi na represje. Niech to ubezpieczenie będzie wsparciem dla ludzi, którzy coś robią i narażają się (wolnościowcy to jeden organizm - wszyscy tworzą jedną całość funkcjonalną - i teoretycy, i zadymiarze i reszta...). Od "zwykłego" ACK ta nowa forma różni się tym, że pomoc (pokrycie kosztów obsługi prawnej i sądowych - na początku w ramach posiadanych środków - później w 75%, a jak będzie dużo osób ubezpieczonych to i w 100%) przysługuje (jest pewna) tylko osobom ubezpieczonym. Nad finansami ACK ŻYCIE czuwa rada złożona z przedstawicieli ACK, co pół roku przedstawiając sytuację finansową (dla zainteresowanych członków - po przesłaniu koperty ze znaczkiem). Poza tym ACK działa i nadal gromadzi środki na zwykłym koncie na pomoc, z którego mogą korzystać wszyscy na starych zasadach.

ZAŁOŻENIA ACK ŻYCIE:
- składka 5 zł co 3 miesiące (10 zł na pół roku - po tej pierwszej wpłacie otrzymujesz kartę ACK ŻYCIE);
- wpłata na konto ACK ŻYCIE + swoje dane (jeśli ktoś nie chce podawać adresu - wystarczy imię i nazwisko + miasto);
- wpłacający na pierwsze pół roku - 10 zł - dostaje potwierdzenie w postaci legitymacji ubezpieczeniowej (z numerem identyfikacyjnym i alarmowym numerem telefonu);
- odział poznański prowadzący ACK ŻYCIE zobowiązuje się do publikacji raportów finansowych dla wszystkich zainteresowanych ubezpieczonych (co pół roku);
- pomoc wydawana będzie w trybie przyspieszonym po przedstawieniu dokumentacji (dopuszczony jest też tryb ekspresowy w przypadku aresztowanych);
- ACK ŻYCIE za grzywny wydane na podstawie orzeczenia Kolegium ds. Wykroczeń - płaci po wyczerpaniu drogi prawnej (tj. jeśli Sąd - po odwołaniu skazanego - podtrzyma orzeczenie kolegium);
- inne szczegóły omówione w regulaminie.

ACK ŻYCIE - PO PROSTU ZRÓB TO!

Ubezpieczalnia zacznie w pełni sprawnie funkcjonować przy dużej ilości ubezpieczonych. Działa tu tzw. efekt skali - im więcej ludzi, tym każdemu lepiej (a więc w interesie KAŻDEGO ubezpieczonego jest namówić do ubezpieczenia znajomych). Cała firma opiera się na zaufaniu i odpowiedzialności. Pieniądze ACK ŻYCIE (po konsultacji ze specjalistami w zakresie ekonomii) będą lokowane na pewnych lokatach o najwyższym oprocentowaniu w bankach nie zaangażowanych (przynajmniej oficjalnie) w żadne pomysły w stylu budowa autostrad, obsługa wojska czy policji. Grupa poznańska prowadzi kartotekę i rozliczenia, przyjmuje też wpłaty; grupy lokalne ACK i FA wchodzące w projekt zbierają kasę u siebie i wraz z listami przesyłają do Poznania.
Ubezpieczalnia jest otwarta dla każdego, kto zapłaci składkę. 10 zł na pół roku nie stanowi bariery nie do pokonania, nawet dla ubogich.
Twórz alternatywę - ACK ŻYCIE - ODPOWIEDZIALNOŚĆ, PEWNOŚĆ, ZAUFANIE I BEZPIECZEŃSTWO. UDERZAJ TERAZ!
Wysyłka pieniędzy na konto ACK ŻYCIE (jeśli ktoś już ma numer polisy, to prosimy o wpisanie).
Ubezpiecz się już dziś!
Konto ACK ŻYCIE:
PEKAO SA o/Poznań 12401747-70159185-2700-201112001 MACIEJ R. (bez żadnych dopisków typu ACK czy tym podobnym, na odwrocie napisz dane - adres/ksywę/ i jeśli już masz - numer ubezpieczenia ACK ŻYCIE).
W rubryce "tytuł wpłaty" NIC NIE PISAĆ!!! (np. ubezpieczenie lub pierwsza składka etc.)

ACK ŻYCIE. Nasi klienci polecają nas przyjaciołom!


ZAŁOŻENIA WOLNOŚCIOWEGO
TOWARZYSTWA UBEZPIECZEŃ WZAJEMNYCH ACK ŻYCIE
Działalność ACK ŻYCIE opiera się przede wszystkim na zaufaniu, odpowiedzialności i poczuciu solidarności jego uczestników. Inicjatywa ta skierowana jest nie tylko do osób bezpośrednio zaangażowanych w działalność wolnościową, ekologiczną, na rzecz wyzwolenia zwierząt, squaterską, artystyczną itp., lecz także do tych, którzy nie angażują się bezpośrednio w tego typu akcje, ale popierają ideę takich działań. Mogą oni potraktować ACK ŻYCIE jako fundusz solidarnościowy z aktywistami, którzy ze względu na swoją postawę i działania narażają się na represje ze strony aparatu państwowego.
Zasady funkcjonowania ACK ŻYCIE są proste i łatwe:
Ubezpieczalnia pełną parą rusza wraz z dniem 1.1.99. Ze względu na niewielkie zasoby finansowe, którymi dysponuje ACK ŻYCIE w okresie rozruchu osoby ubezpieczone nie mogą jeszcze liczyć na pełną pomoc finansową.
W Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych, jakim jest nasze ACK ŻYCIE, bazę finansową stanowią składki i dotacje, działa tzw. efekt skali - więc w interesie każdego ubezpieczonego jest zdobyć do tej idei jak największą ilość osób popierających.

Czas dorosnąć. Zrób ten krok! Ubezpiecz się w ACK ŻYCIE!


ZB nr 8(134)/99, 1-15.7.99

Początek strony