Strona główna | Spis treści |
28 maja br. w Mielnie dokonano odbioru sieci wodociągowej i kanalizacyjnej Mielna i Unieścia. Mają one po 6 km długości, budowa trwała 8 lat, kosztowała ca 21 mln zł.
Na mierzei pomiędzy Bałtykiem a Jeziorem Jamno, w pobliżu drogi Unieście - Łazy ma stanąć w niedalekiej przyszłości - 10 elektrowni wiatrowych, które zasilą w prąd - Mielno - Łazy - Unieście, a także nieco wesprą Koszalin.
Coraz gorzej przedstawia się stan techniczny resztek kościoła, na wysokim brzegu Bałtyku w Trzęsaczu. Nie ma pieniędzy na umocnienie klifu. Potrzeba ca 1,4 mln zł. Obiekt jest unikatowym reliktem w skali całej Europy.
Koszalin, 24.6.99
Stowarzyszenie Gmin Pojezierza Drawskiego wspólnie z Drawskim Parkiem Krajobrazowym zajęło I miejsce w Polsce w konkursie turystycznym organizowanym przez prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.
Szczególne uznanie zdobyły cztery ścieżki przyrodnicze - Dolina Pięciu Jezior, Spyczyna Górna, Przełom Rzeki Dąbnicy i Wyspa Bielawa na Jeziorze Drawsko. Laureaci przygotowują kolejne inicjatywy, mając nadzieje na uzyskanie pieniędzy z programu SAPART. Pierwsza z nich zakłada rozwiązanie problemów gospodarki ściekowej na terenie zrzeszonych gmin, druga natomiast pobudzenie aktywności agroturystycznej z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych gmin. Chodzi o to, aby każda z nich mogła zaprezentować własne walory turystyczne, np. atrakcje wodne, jazdę konną, ciekawe zajęcia na deszczowe dni itp., i aby wszystkie wzajemnie uzupełniały się i przyciągały turystów oraz wczasowiczów.
2 x Bernard Konarski
Jeszcze w tym roku w pobliżu Mielna, na mierzei pomiędzy Bałtykiem a Jeziorem Jamna, na odcinku pomiędzy Unieściem a Łazami ma rozpocząć się budowa 10 elektrowni wiatrowych. Wiatraki nad Bałtykiem ma budować polsko-niemiecka spółka "Wind Power". Pierwsze dwa staną jeszcze w br., tuż przy kanale w Unieściu, łączącym Jezioro Jamno z Bałtykiem. Powstająca elektrownia zostanie zaprezentowana w Hanowerze na targach "Expo 2000".
Elektrownia na pewno przyda się gminie Mielno, bowiem dostarczy energii dla ca 6000 gospodarstw domowych. Budowa rozpocznie się tuż po sezonie wczasowym, bowiem konstrukcje są naprawdę potężne, więc ich transport mógłby być uciążliwy dla turystów.
Wszystkie potrzebne ekspertyzy zostały już wykonane, elektrownia będzie pracowała cicho, nie zagraża też środowisku naturalnemu. Polska i Niemcy zawarły porozumienie w sprawie tej inwestycji. Łączny koszt budowy wyniesie ca 10 mln. marek. Trwają rozmowy z Zakładem Energetycznym w Koszalinie, który będzie nabywcą wytwarzanego prądu. Budowa elektrowni wiatrowych jest jednym z warunków wejścia do Unii Europejskiej, bowiem obowiązuje tam zasada, że ca 25% energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych.
Można przypomnieć, że od kilku miesięcy pracują już takie elektrownie we wsi Cisowo koło Darłowa. Jest ich pięć, mają po 70 m wysokości, zasilają w prąd całą wieś i okoliczne przysiółki.
Bernard Konarski
ul. Rzemieślnicza 10d/6, 73-243 Koszalin
Wg prognoz Polska dostosuje się do europejskich norm ochrony środowiska najwcześniej za 20 lat. Oczywiście pojawiła się już propozycja ugody w tej dziedzinie...
W hiszpańskiej Pampelunie rokrocznie odbywają się z okazji święta San Fermina tak zwane "encierros". Encierros to gonitwy byków przez całe miasto, zaczynające się o 800 rano i trwające około czterech minut. Oprócz sześciu byków w gonitwie uczestniczy też ok. 2 tys. uciekających przed nimi mężczyzn. Entierros jest osiem, a ich celem jest miejsce, w którym wieczorem odbywają się corridy.
Święto to ma czterystuletnią tradycję, a od bieżącego roku można je obserwować via internet.
13.7. w Holandii na karę jednego miesiąca więzienia skazano dwóch członków jednej z holenderskich partii. Przyczyną było zamieszczanie w internecie treści rasistowskich.
W czasie jednej z obław policja z Bangladeszu natknęła się na dwie skute łańcuchami małpy. Zwierzęta te były wytresowane do handlowania narkotykami - gdy jednej z nich wręczano pieniądze, druga przynosiła używki. Ludzi, którzy małpy wytresowali zatrzymano, a je same przekazano do zoo.
16.7. ludzie oglądający Teleexpress mieli okazję zobaczyć buldoga o imieniu Harley. Pies ten ma cokolwiek specyficzne jak na psa hobby - jeździ na deskorolce.
Wicemarszałek Sejmiku Śląskiego - Jan Rzymełka - zapowiedział promowanie dojeżdżania do pracy rowerami. Pojawiła się także propozycja stawiania przed urzędami stojaków na rowery oraz tworzenie nowych ścieżek do szkół. Propozycje skierowane są głównie do prezydentów i burmistrzów. Ciekawe jak będzie z praktyką [pytanie retoryczne]?
6 x Marcin "Narciarz" Opolski
Norwegia otrzymała prawo do odłowu kilkuset wielorybów do końca czerwca tego roku. Niestety (na szczęście?) wielorybnicy nie wykorzystali limitu i w związku z tym nie zaprzestali połowów po 30 czerwca, co wywołało falę protestów wśród organizacji ekologicznych. Greenpeace, jak zwykle postanowił więc ruszyć na pomoc wielorybem i, jak zwykle, statek "Sirius", który wpływał pomiędzy łowionego ssaka i łódź wielorybniczą, został aresztowany przez norweską policję pod zarzutem stwarzania zagrożenia dla innych ludzi. Statek odholowano do Stavanger, a aktywistów umieszczono w areszcie. Dwa dni później, w środę 14 lipca zarówno łódź, jak i jej załoga zostały zwolnione z racji braku podstaw do zatrzymania.
W Norwegii rozkręca się coraz większa debata nt. przyszłości wielorybnictwa, a sprzedawcy narzekają, że mięso tych pięknych ssaków zalega w magazynach i nie cieszy się już zainteresowaniem klientów.
ze Stavanger
Izabela Kołacz
e-mail: ikolacz@hotmail.com