Strona główna | Spis treści |
Na średniowiecznym grodzisku koło Wrześnicy gm. Sławno, w sobotę dnia 24.7.99, już po raz czwarty odbyła się "Sobota na grodzisku". Zorganizowały ją - Sławieński Dom Kultury i Fundacja "Dziedzictwo", która pomaga naukowcom z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w prowadzeniu badań naukowych. Oglądano turniej wojów i rycerzy z Chorągwi Piastów z Oławy koło Wrocławia, pokazy średniowiecznych tańców, spróbować strzelania z łuku, zobaczyć, jak w średniowieczu wyrabiano korale dla niewiast.
Badania we Wrześnicy prowadzone są już od 1986 r. przez grupę naukowców pod kierownictwem dr Włodzimierza Rączkowskiego. Odkryty gród pochodzi z przełomu IX i X wieku. Był otoczony wałem ziemnym, wysokim na 6 m, zachowały się - fosy, drogi, resztki budynków, piec do pieczenia chleba, kilka odważników ze Skandynawii, szczątki lnu.
W imprezie uczestniczyła wielka rzesza turystów i mieszkańców powiatu sławneńskiego.
W niedzielę dnia 25.7.99 przy dolmenie - grobowcu megalitycznym sprzed 5000 lat w Borkowie gm. Malechowo pow. sławieński - odbyły się I Spotkania z Prehistorią - Borkowo 99. Ich głównym organizatorem było lokalne stowarzyszenie "Mała Ojczyzna", przy wsparciu władz gminnych.
Na spotkaniu można było obejrzeć grobowiec sprzed 5000 lat, jedyny w regionie koszalińskim, walki gnieźnieńskich wojów i średniowiecznych rycerzy, zabawić się przy ognisku oraz spróbować wypiekanych podpłomyków, uczestniczyć w pozorowanym pochówku w dolmenie. Na spotkania przybyły ogromne rzesze turystów i mieszkańców Ziemi Koszalińskiej.
Dolmen - to grobowiec megalityczny z głazów narzutowych, nakrytych czterema kamieniami stropu, ważącymi kilka ton. Znajduje się po około 35 km od brzegu Bałtyku i Koszalina.
Bernard Konarski
ul. Rzemieślnicza 10D/6, 76-243 Koszalin