ZB nr 12(138)/99, 1-15.9.99
OGŁOSZENIA
DOBRE MIEJSCE NA ZIEMI
... z widokiem na Tatry, wszystkie góry świata oraz na przyszłość!
Może być schronieniem dla zmęczonych światem, poszukujących Drogi, wracających do Natury, do Ziemi, do Ciszy...
Może być także przystanią, której od dawna szukasz, a którą teraz możesz współtworzyć od początku.
Sama niewiele zrobię. Potrzebuję pomocy! Odezwij się, zanim to miejsce porośnie lasem!
Elżbieta Orzechowska
Pasierbiec 73
34-601 Limanowa
oraz wyjątkowo grzecznościowy tel. 0-14/613-31-88 (Tęczowa Dolina)
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie rozpisuje I edycję Konkursu na zadania z zakresu edukacji ekologicznej oraz propagowania działań proekologicznych i zasady zrównoważonego rozwoju.
PRZEZ EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ ROZUMIE SIĘ W SZCZEGÓLNOŚCI:
- dodatkową edukację prowadzoną w przedszkolach, szkołach podstawowych, zawodowych, średnich oraz szkołach wyższych;
- edukację nieformalną prowadzoną w formie szkoleń, wykładów, prelekcji, przedsięwzięć artystycznych, konkursów;
- opracowywanie i wydawanie publikacji o tematyce ekologicznej;
- organizowanie (przez dłuższy czas) demonstracji, pikiet, happeningów i widowisk mających na celu propagowanie postaw, zachowań i działań proekologicznych wśród społeczeństwa;
- wszelkie inne formy rozprzestrzeniania informacji i wiedzy o stanie środowiska i możliwościach jego poprawy, w tym także prowadzenie bibliotek ekologicznych.
Z KONKURSU WYŁĄCZONE SĄ:
- sympozja naukowe,
- finansowanie wcześniej przeprowadzonych i zakończonych zadań,
- wynajem pomieszczeń, budynków, zakup wyposażenia biur dla organizacji - nie związane bezpośrednio z realizacją zadania,
- przygotowywanie projektów przedsięwzięć (bez fazy realizacji),
- jednorazowe wydarzenia o ograniczonym zasięgu i krótkotrwałych efektach,
- prenumerata czasopism,
- wspieranie publikacji w mass mediach.
Okres realizacji zgłoszonych zadań nie może przekraczać 12 miesięcy.
Najlepsze, wyłonione w drodze konkursu, zadania mogą otrzymać dofinansowanie ze środków Funduszu w maksymalnej kwocie 50 tys. zł, jednakże dotacja nie może przekroczyć 60% wartości przedsięwzięcia. Pozostała kwota zadania finansowana jest ze środków własnych lub sponsorów zadania.
W KONKURSIE MOGĄ UCZESTNICZYĆ:
- organizacje społeczne, w tym stowarzyszenia i fundacje, których celem statutowym jest ochrona środowiska, a siedzibą zarządu lub oddziału jest województwo małopolskie,
- jednostki i zakłady budżetowe (państwowe i samorządowe) oraz jednostki naukowo-badawcze,
- państwowe instytucje i urzędy działające statutowo na rzecz ochrony środowiska,
- osoby prawne dysponujące publikatorami (np. książka, prasa, radio, telewizja).
Termin składania wniosków: do 15.9.99.
Formularze wniosków i szczegółowe zasady można otrzymać pod adresem:
WFOŚiGW
ul. Kanonicza 12 (II p.),
31-002 Kraków
tel. 422-94-90
|
Złożono do druku 20.8.99.
...to tytuł nowej książki wydanej przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot. Jest to tłumaczenie najnowszego raportu The International Society for Ecology and Culture, dające możliwość zapoznania się z dyskusją nt. ekologii i ekonomii prowadzoną przez autorytety pracujące nad ww. problematyką.
Książka przybliża tak podstawowe zagadnienia jak globalizacja, współczesny model nauki i edukacji, media, technologie, podział dóbr, wolny rynek, polityka rządów, korporacje, umowy międzynarodowe, dotowanie transportu i rozwoju infrastruktury oraz wpływ tych zjawisk na pogłębianie się kryzysu ekologicznego.
Rzetelnie i w popularnej formie opracowany raport szanowanej instytucji, jasno wyjaśniający mechanizmy prowadzące do niszczenia przyrody i więzów społecznych to niezbędny materiał edukacyjny dla uczestników ruchu ekologicznego, aktywistów społecznych, dziennikarzy, samorządowców, polityków i wszystkich, którzy zauważają konieczność zmiany kierunku obecnej cywilizacji.
Wydawnictwo można zamawiać pod adresem:
- Tezą niniejszej publikacji jest założenie, że rozwój molochów działających na wciąż powiększającej się arenie gospodarki globalnej nie jest efektem procesu naturalnego czy wynikiem ewolucji, ale jest głównie rezultatem ludzkich decyzji - szczególnie posunięć politycznych podejmowanych przez rządy w naszym imieniu. Takie decyzje mogą być zmieniane, podobnie jak kierunek naszego wspólnego życia społecznego i gospodarczego. Chociaż właśnie ludzkie decyzje są bezpośrednią przyczyną wzrostu roli korporacji i stworzenia gospodarki globalnej, nie oznacza to, że mamy do czynienia z teorią spiskową. Sytuacja jest analogiczna do modelu propagandy opisanej przez Noama Chomsky'ego, który wyjaśnia mechanizm cenzury w mediach - działa ona nie poprzez sekretne machinacje starszych panów spotykających się w zadymionych pomieszczeniach, ale poprzez całkiem prosty układ warunków, który w końcu sprawia, że nawet reporterzy i wydawcy o dobrych intencjach odgrywają pewną rolę w cenzurowaniu informacji.
- Nie może być żadnych wątpliwości, że znakomita kondycja amerykańskiego wielkiego biznesu jest bezpośrednim rezultatem kształtowania społeczeństwa w procesie edukacji w taki sposób, aby być chciwym, pełnym strachu, zawistnym, znudzonym, bez talentu, rozproszonym. Gospodarka złożona z małych firm i niewielkich gospodarstw wymaga inteligencji, kompetencji, pomysłowości i współodczuwania - nasza zaś potrzebuje dobrze zarządzanej masy. Jednakowi, bez ducha, bez rodziny i bez przyjaciół czy poczucia wspólnoty, bez żadnych bogów, konformiści - tacy ludzie są najlepsi. Ludzie, którzy wierzą, że różnica miedzy cola a pepsi jest czymś, o co warto się bić.
- Nawet jeśli w krajach Północy poczyniony został rzeczywisty postęp w kierunku zdrowego środowiska, to ten rodzaj porównań pomija sposób, w jaki konsumpcyjny styl życia rozwinięty i kultywowany w tych krajach niszczy ekosystemy odległe o tysiące mil w krajach biedniejszych. Reguły wolnego rynku dają spółkom możliwość lokowania produkcji gdziekolwiek im to odpowiada, silniejsze ekologicznie regulacje prawne krajów Północy spowodowały przeniesienie szkodliwego dla środowiska przemysłu do krajów Południa - poza zasięgiem wzroku wrażliwych obywateli krajów rozwiniętych i poza zasięgiem agencji odpowiedzialnych za monitoring rozwiązań prawnych. Wpływ konsumpcji krajów rozwiniętych jest więc silnie odczuwany na biednym Południu, gdzie rządy często poświęcają jakość miejscowego środowiska naturalnego w zamian za zagraniczne inwestycje. Rząd Filipin np. zamieścił ogłoszenie w magazynie "Fortune" obwieszczając, do jakiego stopnia jest gotów zaspokoić potrzeby biznesu z Północy: Aby przyciągnąć spółki takie, jak twoja zlikwidowaliśmy góry, zrównaliśmy z ziemią dżunglę, osuszyliśmy bagna, przesunęliśmy koryta rzek, przenieśliśmy miasta. (...) Wszystko po to, aby twoja firma łatwiej mogła robić interesy właśnie u nas. Podczas gdy wielu Amerykanów powitało z zadowoleniem przepisy prawne ograniczające wpływ przemysłu paliwowego i samochodowego na środowisko, kultura samochodowa ciąży na nieznających samochodu odległych społecznościach. W północno-wschodniej Kolumbii całe plemię U'wa zagroziło masowym samobójstwem, jeśli Occidental Petroleum dostanie koncesję na wydobywanie ropy na ich ziemiach.
Producent oferuje torby z surówki niebarwionej. Na życzenie klienta nadruk. Zapraszam hurtownie i sklepy. Kontakt:
Krawiectwo Lekkie - Handel
Lucyna Radecka
34-789 Bystra Podhalańska 281
tel. 0-604/486855
Kasia Głowacka za przybycie do Krakowa i pomoc w ZB.
"Peryferia kobiet" - za nocleg dla naszej wolontariuszki.
Agata Jałyńska i pani Halina Swałtek za chęć pomocy.
Rysiek Skrzypiec i Krzysiek Wychowałek za skuteczny fundraising!
Janek Bocheński za rady.
Andrzej Żwawa
ZB nr 12(138)/99, 1-15.9.99
Początek strony