Strona główna   Spis treści 

ZB nr 14(140)/99, 1-15.10.99
PREZANTACJE

GRECE - ŚWIEŻY POWIEW IDEI

Jakiś czas temu dostałem anonimową przesyłkę (kserokopie) na temat nowego ruchu polityczno-filozoficznego GRECE. Ucieszyła ona mnie niezmiernie. Prawdę mówiąc nie wiedziałem, że tak unikalne poglądy mają swoich przedstawicieli również w szerszych elitach politycznych. Sprawa dotyczy potępienia demokracji jako systemu najgorszego z możliwych. Myślę, że teksty są na tyle ważne, iż należy je przedstawić szerszej rzeszy czytelników.

W tekście Tomasza Gabisia pt. Demokratyczne wojny totalne (zamieszczone w Historia i polityka) o demokracji można przeczytać m.in.:

Wynalazek wojen totalnych zastrzeżony został dla ery demokratycznej [...] A przecież dla każdego powinno być oczywiste, że kontekst ten czy też ramy w jakich te wojny się rozgrywały tworzy demokracja we wszystkich swoich przejawach: politycznych, ideologicznych, psychologicznych, prawnych, moralnych [...] Trzecia Rzesza nie była bowiem, jak starają się nam wmówić demokraci, zaprzeczeniem demokracji, ale podobnie jak komunizm jej logicznym dopełnieniem. Hitler jak rasowy demokrata pisał w Mein Kampf, że należy "podbić serca mas", a na łamach "Voelkischer Beobachter" z 10.11.38 określił się jako arcydemokrata. Kiedy indziej mówił o germańskiej demokracji. Z kolei Rudolf Hess określał system panujący w Niemczech jako najnowocześniejszą demokrację świata opartą na zaufaniu większości. Zarówno narodowy socjalizm jak i komunizm wywodzą swoją władzę od suwerennego ludu i są lokalnymi i historycznymi odmianami demokratyzmu. Sojusznik Niemiec, Włochy, były demokracją faszystowską, czy też, jak ją określał Mussolini zorganizowaną, scentralizowaną, autorytarną demokracją na narodowych podstawach.

Alternatywą wobec demokracji ma być Nowa Prawica skupiona wokół ruchu GRECE. Jarosław Tomasiewicz w artykule Na prawo od Prawicy (z periodyka "Graal") pisze:

Nowa Prawica szuka natchnienia przede wszystkim w starożytnej Grecji [...] Credo Nowej Prawicy wyłożył de Benoist w książce Vu de droite: "Prawicową nazywam - uznając to za czystą konwencję - taką postawę, która zróżnicowanie świata i wynikającą z tego względną nierówność, uważa za rzecz słuszną, zaś stopniową homogenizację świata, głoszoną i realizowaną przez tysiąclecia ideologię egalitaryzmu, za postawę niepożądaną. Jako prawicowe oceniam doktryny głoszące, że względne nierówności bytu tworzą układ sił, którego produktem jest proces historyczny (...) Oznacza to, że dla mnie wrogiem nie jest lewica, lecz wszelkie idee egalitarystyczne, które plenią się nieprzerwanie od dwóch tysiącleci". [...] Nowa Prawica odrzuca więc ideę równości jako sprzeczną z naturą. Egalitaryzm nie zastąpił naturalnych, arystokratycznych elit rządami wszystkich - bo takowe są niemożliwe - lecz elitami biurokracji lub biznesu wyłonionymi w drodze selekcji negatywnej, która preferuje cwaniaków, nikczemników i słabeuszy. Demokracja okazała się tyranią miernot [...] Nowa Prawica broni nie tyle nierówności, ale różnorodności w ogóle.

Jak możemy przeczytać w dalszej części tekstu, ruch GRECE dystansuje się także od rasizmu, faszyzmu i chrześcijaństwa totalnego. Jednocześnie potępia ksenofobię i promuje ideę jedności europejskiej.

Robert Surma

Adres głównego organu GRECE:

"Elements"
70, rue Compans
75019 Paris
Francja

dłoń

początek strony

POLSKA IZBA EKOLOGII

Z inicjatywy Posła Cz. Śleziaka (SLD) powstaje organizacja samorządu gospodarczego: Polska Izba Ekologii.

Izba ma działać jako izba gospodarcza. Jej zadaniem ma być reprezentowanie interesów gospodarczych zrzeszonych w niej podmiotów gospodarczych, w szczególności wobec organów administracji publicznej, w zakresie działalności ekologii i szeroko rozumianej ochrony środowiska. Izba ma m.in. udzielać pomocy i doradztwa zrzeszonym w niej podmiotom, opiniować akty prawne i uczestniczyć w ich przygotowywaniu, dokonywać ocen funkcjonowania przepisów prawnych, uczestniczyć w pracach instytucji opiniodawczo-doradczych.

Kontakt:

Poseł Czesław Śleziak (SLD)
Św. Jana 10
40-021 Katowice
tel./fax 0-32/25-38-940
e-mail: czeslaw.sleziak@sejm.gov.pl
strona: www.sejm.gov.pl

mgr Piotr Szkudlarek
tel. 0-22/849-61-52 wew. 26
e-mail: szkud@wp-pwn.com.pl
strona: www.prawo.lex.pl/korporacje/personalne.shtml?id=11291




ZB nr 14(140)/99, 1-15.10.99

Początek strony