Strona główna   Spis treści 

ZB nr 14(140)/99, 1-15.10.99
RAPORTY - RELACJE - SPRAWOZDANIA

ŻENADA W ŁASKARZEWIE

4.6.99 z okazji Światowych Dni Ochrony Środowiska odbyło się po raz czwarty uroczyste otwarcie nowowybudowanego wysypiska śmieci w Łaskarzewie (woj. mazowieckie).

Wcześniej oglądaliśmy oczyszczalnię ścieków. Na dużych podglądowych tablicach można przeczytać jak bardzo niebezpieczne są nieoczyszczone ścieki. Czają się w nich bakterie tyfusu, żółtaczki i cholery. Oczyszczalnia położona jest po przeciwnej stronie miasta Łaskarzew. W założeniu budowlanym ścieki z wysypiska dowożone miały być do oczyszczalni beczkowozem!!!

Faktycznie lądowały i lądują one w otaczającym wysypisko lesie.

Ten stan rzeczy budzi nieśmiałe protesty zastraszonej lokalnej społeczności. Paradoksem jest, że te związki, spływające drenami do pobliskiego odstojnika, zamiast trafić do oczyszczalni chemicznej, wypompowywane były przez pięć dni do pobliskiego lasu. Pompowaniem zajmowała się OSP (Ochotnicza Straż Pożarna) Łaskarzew na zlecenie pana Burmistrza. Tekst ten, opublikowany w lokalnej gazecie "Nasze sprawy" nr 24 (35), nie wywołał żadnych reakcji.

4 czerwca rano wywożono odcieki ze śmietniska beczkowozem. Spuszczono je (wg relacji mieszkańców okolicznych) kilometr dalej na terenie dzikiego wysypiska śmieci w lesie. Sam tam byłem i smrodliwy dół w środku lasu oglądałem. A w dole tysiące much. Zaprosiliśmy telewizję WOT (Warszawski Ośrodek Telewizyjny), która to sfilmowała i kilku dziennikarzy z klubu EKOS.

A tymczasem na wysypisku śmieci w Łaskarzewie byli pan Oleksy z SLD, pan K. Szamałek (człowiek prezydenta), pan Radziejowski z MOŚZNiL i wielu innych pomniejszych gości. Jedzono pieczone na ruszcie świnie i smażone kiełbasy, pito wódkę i piwo, a małe dziewczynki w białych bluzeczkach recytowały wiersze o potrzebie sprzątania ziemi.

Zrozpaczeni mieszkańcy Łaskarzewa dzwonią (23.6.99), że gnój z wysypiska nadal wylewany jest do okolicznego lasu.

Jak długo jeszcze?

Jarema Dubiel
tel. 0-22/618-37-81


początek strony

WIEŚCI Z KOSZALIŃSKIEGO

25 sierpnia w Sarbinowie z rury o średnicy ca 1 m, niedaleko głównego wejścia na plażę, spływały do Bałtyku ścieki. Utworzyła się plama o długości kilkuset metrów i szerokości kilkudziesięciu metrów. Jest to podobno rura odprowadzająca ścieki z pól, istniejąca od czasów przedwojennych. Urząd Gminy w Mielnie zapowiada zajęcie się sprawą.

* * *

W Dębnie w woj. zachodniopomorskim - montowane są dwie 24 m elektrownie wiatrowe. Będą dawały po 100 kilowatów prądu na godzinę.

Bernard Konarski


początek strony

ZARZUCAMY SIEĆ

W dniach 28-29.6.99 w Łukowie (100 km od Warszawy) odbyło się pierwsze spotkanie Wiejskich Alternatywnych Społeczności.

Inicjatorką i sercem idei jest Nicol Grospierre-Słomińska z Dąbrówki. Nad projektem stworzenia sieci wiejskich społeczności alternatywnych. Pracuje od ponad roku. Pierwszym etapem były jej podróż po Polsce i zbieranie informacji o wnioskach, które ożywił duch migracji z miasta, a ekolodzy, artyści i inni zapaleńcy próbują stworzyć tam początki alternatywnych społeczności. Trzeba bowiem dodać, że wszyscy - i ci z długoletnim stażem, i ci dopiero zaczynający egzystencję na wsi - jesteśmy na początku drogi tworzenia prawdziwych społeczności. Wiele jest jednak pięknych przykładów działań wspólnotowych, na rzecz Matki Ziemi, ekologicznego podejścia do rzeczywistości i ważną sprawą jest wzajemna wymiana doświadczeń, pomysłów na życie blisko natury, na budowanie społeczności, ale też domów, pieców, oczyszczalni czy wiatraków. Mamy projekt wakacyjnej wymiany dzieciaków, zaplanowaliśmy w celu wzmocnienia tego nowo powstającego Ruchu i zaprezentowania się szerszej publiczności zorganizowanie Festiwalu Wiejskich Alternatywnych Społeczności latem 2000 na stacji Wolimierz. Chcemy, żeby każda społeczność pokazała tam to, czym już może się pochwalić: swoje wyroby, wypieki, produkty ekologiczne, teatry i zespoły muzyczne działające w poszczególnych miejscach. Nicol opracowuje również informator sieci Wiejskich Alternatywnych Społeczności, zawierający ofertę poszczególnych wiosek, a także osób indywidualnych chcących prowadzić warsztaty, przyjmować eko-turystów, sprzedawać swoje wyroby czy sztukę. ptak

Jeśli chcecie dołączyć się do sieci WAS, które określiły się jako społeczności, ośrodki wiejskie i ludzie, których celem jest życie w harmonii z naturą oraz prowadzenie alternatywnej działalności społecznej i zarobkowej wobec obecnego systemu niszczącego Ziemię, zapraszamy na najbliższe spotkanie, które zaplanowaliśmy we wrześniu. Odbędzie się w Dąbrówce, jako temat przewodni ich corocznego święta stowarzyszenia "Dla Ziemi".

Szczegółowych informacji prosimy szukać pod adresem:

Stowarzyszenie Ekologiczne
"Dla Ziemi"
Bratnik 5
21-132 Kamionka
tel. 0-601/445051

Zarzucamy sieć na wszystkie WAS! Dołącz do nas. Razem będzie w sam raz.

Jemiołka z Wolimierza


początek strony

SPRAWOZDANIE
Z DZIAŁALNOŚCI STOWARZYSZENIA
"OBYWATELSKA LIGA EKOLOGICZNA"
W OKRESIE 1.7.98 - 30.6.99

MERYTORYCZNE

KAMPANIA "GDAŃSK MIASTEM DLA ROWERÓW"

  1. W odpowiedzi na przyjęcie przez Urząd Miasta wcześniejszych postulatów - koordynacja powstawania społecznego zespołu doradczego ds rozwoju komunikacji rowerowej w Gdańsku (zespół powstał na przełomie sierpnia i września '98, w jego skład wchodzi kilkunastu przedstawicieli środowisk naukowych związanych z komunikacją miejską, urbanistyką, architekturą, ekologią transportu oraz naczelnicy i przedstawiciele wybranych wydziałów UM; w spotkaniach zespołu uczestniczy Prezydent Miasta).
  2. Koordynacja techniczno-informacyjna społecznych prac zespołu rowerowego (prace te były następnie regularnie przekazywane na piśmie stronie urzędowej, jako postulaty, opinie i inicjatywy); w ramach prac zespołu opracowano kilkadziesiąt inicjatyw i postulatów, z czego znaczna część została zrealizowana przez władze miasta; na wniosek zespołu m.in.: rozpisano przetargi na wykonanie standardów technicznych dla systemu infrastruktury rowerowej miasta, projektu sieci tras rowerowych, wedle których w najbliższych latach będzie realizowana budowa tejże infrastruktury, zrealizowano instalację 10 parkingów rowerowych umożliwiających przypinanie ramy roweru, liczne drobne korekty inżynieryjne dróg, zaopiniowano też projekty wykonawcze aktualnie budowanych dróg, które były przygotowane jeszcze przed powstaniem zespołu.
  3. Lobbing we władzach samorządowych na rzecz wzrostu nakładów na realizację infrastruktury rowerowej (udało się doprowadzić do wpisania do projektu budżetu na rok 2000 sumy 2 mln zł na wykonawstwo, co w porównaniu z poprzednim rokiem oznacza blisko potrojenie nakładów).
  4. Organizacja przejazdów/happeningów rowerowych z okazji 1 dnia wiosny '99 oraz Ogólnopolskiego Dnia Bez Samochodu '99, w których łącznie wzięło udział ponad 700 rowerzystów, w tym - w publicznej dyskusji z władzami miasta - ponad 500 rowerzystów.
  5. Wydanie i rozkolportowanie trzech numerów biuletynu rowerowego "Niezła Jazda" (w nakładzie 5000 - 7000 tys. egz. każdy), w tym także umieszczenie ich wersji internetowych na stronach WWW stowarzyszenia.
  6. Wydanie licznych ulotek nieregularnych, naklejek oraz plakatów popularyzujących korzystanie z roweru jako środka transportu.
  7. Całoroczna współpraca z lokalnymi i ogólnopolskimi mediami (akcje faksowe, przekazywanie pakietów informacyjnych, udział w programach), która zaowocowała pojawieniem się kilkudziesięciu artykułów, programami radiowymi i telewizyjnymi poświęconymi komunikacji rowerowej.
  8. Przygotowanie i rozprowadzenie kilkudziesięciu rowerowych pakietów informacyjnych dla radnych, urzędników, osób ze środowisk opiniotwórczych Gdańska.
  9. Zakończenie budowy sieci dystrybucyjnej rowerowych materiałów edukacyjnych w gdańskich sklepach rowerowych i sportowych (obecnie materiały stowarzyszenia są dostępne praktycznie we wszystkich sklepach tego typu, głównie w oznakowanych i estetycznych dystrybutorach samoobsługowych).
  10. Stworzenie bazy adresowej osób zainteresowanych współpracą z kampanią rowerową i uczestnictwem w imprezach organizowanych w jej ramach (obecnie w bazie znajduje się blisko 100 namiarów pocztowych i e-mail na takie osoby)

KAMPANIA "NIE CHCEMY SKOŃCZYĆ NA ONKOLOGII"

Celem kampanii jest wspieranie lokalnych społeczności Trójmiasta w procesach konsultacji projektów inwestycji groźnych dla środowiska i zdrowia ludzi):

  1. Udział w kilkunastu postępowaniach administracyjnych w sprawie lokalizacji inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi, bądź mogących pogorszyć stan środowiska; m.in. w postępowaniu ws wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla realizacji fabryki polistyrenu francuskiego koncernu Elf w Porcie Północnym w Gdańsku (postępowanie zakończone niedopuszczeniem do powstania tej inwestycji przez władze miasta m.in. pod presją organizacji ekologicznych), w postępowaniach w sprawie lokalizacji hipermarketów, stacji benzynowych itp. - obecnie część tych postępowań została zakończona, część jest w toku, od niektórych decyzji złożone zostały odwołania do wyższych instancji oraz do NSA.
  2. Współorganizacja wraz z Gdańskim Porozumieniem Organizacji Ekologicznych przedwyborczej (tj. przed wyborami samorządowymi '98) konferencji ekologicznej pt. "Zrównoważony rozwój Gdańska", w ramach której OLE przygotowało m.in. wystąpienie dotyczące sytuacji transportowej miasta i potencjalnych konfliktów związanych z niezrównoważonym modelem rozwoju transportu.
  3. Udział w pracach komitetu sterującego projektu "Koncepcji Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi dla aglomeracji Gdańsk - Gdynia" przy Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku oraz w komitecie doradczo-opiniującym przy wykonawcy projektu (szwedzko-polskim konsorcjum firm konsultingowych). Projekt zakończył się niepowodzeniem ze względu na rozbieżności pomiędzy lansowanym przez część wykonawców a oczekiwanym przez zleceniodawcę (UW w Gdańsku), władze trójmiejskich gmin oraz organizacje ekologiczne zrównoważonym modelem systemu zagospodarowywania odpadów.
  4. Udział w pracach sektora ekologicznych NGO's w procesie konsultacji społecznych realizowanych od października '98 przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Gdańsku w ramach spotkań powstałego miejskiego Okrągłego Stołu Lokalnej Agendy 21.
  5. Opracowanie referatu pt. "Środowiskowe skutki hipermarketyzacji" na konferencję pt. "Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe w województwie pomorskim" zorganizowaną przez
    Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

KAMPANIA NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU W GDAŃSKU

To nowa kampania, rozpoczęta przez Stowarzyszenie w czerwcu '99.

  1. Opracowanie założeń kampanii, jej loga oraz materiałów informacyjnych skierowanych do radnych, urzędników samorządowych, lokalnych mediów.
  2. Zorganizowanie happeningu pt. "Drzewa umierają stojąc... przy jezdni" otwierającego oficjalnie kampanię; happening został połączony ze złożeniem postulatów transportowych władzom miasta oraz z konferencją prasową w zabytkowym wagonie tramwajowym.

INNE DZIAŁANIA EDUKACYJNE I WYDAWNICZE STOWARZYSZENIA książki

  1. Przygotowanie, wydanie i rozprowadzenie broszury edukacyjnej "Rady na odpady" popularyzującej proekologiczną wizję zagospodarowywania odpadów komunalnych i niebezpiecznych (w nakładzie 5 tys. egz.)
  2. Skład pierwszego numeru lokalnego, comiesięcznego biuletynu ekologicznego "Środowisko Lokalne"; obecnie biuletyn znajduje się w druku.
  3. Współpraca z lokalnymi, regionalnymi i ogólnopolskimi mediami w zakresie edukacji ekologicznej; tu również współpraca z pismami ekologicznymi i ogólnie sektora NGO's.

WSPÓŁPRACA Z INNYMI ORGANIZACJAMI EKOLOGICZNYMI

  1. Organizacja XI Kongresu Federacji Zielonych w Lubiatowie - sierpień 1998 r. (w dwudniowej imprezie wzięło udział blisko 100 uczestników kilkunastu organizacji ekologicznych - stowarzyszeń, fundacji i grup nieformalnych z całej Polski).
  2. Przygotowania do organizacji XII Kongresu FZ w Istebnej, w sierpniu '99.
  3. Obsługa techniczna prac Gdańskiego Porozumienia Organizacji Ekologicznych - nieformalnego porozumienia skupiającego kilkanaście organizacji ekologicznych działających na terenie Gdańska (w tym przygotowywanie pism, opracowanie projektu graficznego logo oraz listownika GPOE, druk materiałów).
  4. Pomoc prawna dla koalicji na rzecz ratowania bagien doliny rzeki Rospudy na suwalszczyźnie (porady prawne w zakresie postępowania administracyjnego, przygotowywanie pism i ekspertyz prawnych).

ROZWÓJ LICZEBNY ORGANIZACJI, POPRAWA JEJ ZASAD FUNKCJONOWANIA, WEWNĘTRZNEGO PRZEPŁYWU INFORMACJI, POPRAWA SYTUACJI FINANSOWEJ, ITP. DZIAŁANIA WEWNĘTRZNE

  1. Wydanie różnorodnych materiałów promocyjnych stowarzyszenia.
  2. Rozbudowa ogólnych stron WWW stowarzyszenia.
  3. Rozbudowa członkowskiej bazy danych stowarzyszenia wraz ze wzrostem jego liczebności do ok. 60 uczestników.
  4. Opracowanie ostatecznej wersji listownika i logo OLE.
  5. Komputeryzacja zasobów książkowych Ligi.
  6. Przygotowanie kompletnej bazy danych trójmiejskich mediów, która jest wykorzystywana we wszystkich działaniach i kampaniach stowarzyszenia.
  7. Przeprowadzenie szkoleń fundraisingowych dla uczestników OLE.
  8. Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej - m.in. usług reklamy, dzięki której stowarzyszenie wzmocniło swoją sytuację finansową i częściowo uniezależniło się od dotychczasowych, wąskich źródeł finansowania swojej działalności (tj. dotacji innych organizacji i instytucji).

FINANSOWE

WPŁYWY monety

Darowizny od osób fizycznych 88, -
Darowizny od osób prawnych 0, -
Dotacje 17 154,73
Działalność gospodarcza 18 453,20
Odsetki bankowe 145,88
OGÓŁEM 35 841,81

WYDATKI

Obsługa bankowa 105, -
Działalność statutowa 30 162,99
Koszty osobowe 5 480, -
OGÓŁEM 35 747,99

Nadesłał

rzecznik stowarzyszenia OLE
Roger Jackowski

Kontakt ze stowarzyszeniem (adres do korespondencji):

Stowarzyszenie "Obywatelska Liga Ekologiczna"
(trójmiejska grupa Federacji Zielonych)
Zbyszka z Bogdańca 56, 80-419 Gdańsk
tel./fax (i automat zgłoszeniowy czynny całą dobę): 0-58/520-10-20
e-mail: trojmiasto@fz.most.org.pl
strona: www.most.org.pl/ole

Trudno byłoby drukować raporty wszystkich stowarzyszeń i fundacji, jednak OLE - dając raport do publikacji - dało dobry przykład jawności działań (i finansów). Sama lektura raportu to okazja do obejrzenia jak wygląda profesjionalizm bez biurokracji, więc nie można się nią znudzić. OLE - gratuluję wam!

Andrzej Żwawa




ZB nr 14(140)/99, 1-15.10.99

Początek strony