Strona główna | Spis treści |
Rajd rozpoczął się w Seattle w Stanach Zjednoczonych 6.8.98 - w rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Trasa przebiega przez 5 kontynentów, Amerykę Północną i Południową, Afrykę, Europę i Azję. W sumie ponad 40 krajów, około 26 000 km w ciągu 17 miesięcy.
Obecnie podróż kontynuuje 11 uczestników z 7 krajów, wśród nich 2 Polaków: Sławek Płatek z Radomia, który uczestniczy w rajdzie od samego początku, oraz Waldek Grabka z Wrocławia, który przyłączył się do grupy w czerwcu tego roku, kiedy rajd odwiedził Polskę. Poza nimi w wyprawie biorą jeszcze udział rowerzyści z Chorwacji, Litwy, Meksyku, Niemiec, Peru i Włoch.
Głównym patronem rajdu jest UNESCO, a organizatorom i uczestnikom przyświeca idea niesienia pokojowego przesłania do wszystkich mieszkańców ziemi. Kolejnym z celów tego przedsięwzięcia jest promocja najnowszych, nowoczesnych środków komunikowania się jako narzędzia budowania demokracji i wzajemnego zrozumienia. Grupa na całej trassie, dzięki przenośnemu komputerowi, ma możliwość łączenia się z siecią internet, więc każdy, za pośrednictwem specjalnie utworzonej strony internetowej, może śledzić relacje i wydarzenia w poszczególnych krajach przez nich odwiedzanych, a poprzez pocztę elektroniczną można skontaktować się z wszystkimi uczestnikami rajdu. Grupa jest otwarta dla wszystkich i już ponad 600 rowerzystów wzdłuż całej trasy w wielu krajach przyłączało się do niej, by choć przez krótki czas wziąć udział w podróży dookoła świata.
Główny koordynator i lider rajdu Sigitas Kucas przed wyruszeniem na tą wyprawę powiedział:
W każdym odwiedzanym mieście od Seattle do Buenos Aires, od Amsterdamu do Szanghaju zamierzamy rozpowszechniać nasze przesłanie. Chcemy zwrócić uwagę na wzrost zagrożenia ludzkości z powodu wojen i zanieczyszczenia środowiska. Chcielibyśmy popierać powszechne ludzkie wartości i oczywiście promować rower jako najbardziej zdrowy i przyjazny dla środowiska środek transportu.
Wszyscy którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat rajdu mogą odwiedzić stronę internetową (w jęz. ang.):
strona: http://www.peaceride.org |
bądź poprzez e-mail skontaktować się z polskimi uczestnikami:
e-mail: slawek@gmpr.lt e-mail: waldek@gmpr.lt |
Leszek Sowiński
e-mail: lechsowa@polbox.com
Poznań, 27.10.99