Strona główna   Spis treści 

ZB nr 18(144)/99, 1-15.12.99
UCHWAŁY - OŚWIADCZENIA

SUKCES!


Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa
Jagiellońska 25, 40-032 Katowice
tel. 255-41-61 wew. 509 fax 256-11-34

Katowice, 16.9.99

Wasz znak:

Nasz znak: ŚR-VII-4/6134-Pk/ZZJPKb/3c/99

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Zielona Tarcza"
Przemysłowa 7/2
46-250 Wołczyn

W związku z Państwa interwencją w sprawie corocznej organizacji pokazów pirotechniki i laserów na terenie gminy Olsztyn, w granicach Parku Krajobrazowego "Orlich Gniazd", uprzejmie informuję, że problem zapewnienia właściwej ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych rejonu wzgórza zamkowego w Olsztynie był przedmiotem sesji Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego w czerwcu '99.

Wojewódzka Komisja Ochrony Przyrody, po przeprowadzeniu wizji terenowej, wysłuchaniu argumentów organizatora pokazów, przedstawicieli Rady Gminy i Wójta Gminy Olsztyn oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zaopiniowała negatywnie organizację imprezy pod nazwą "Międzynarodowy pokaz pirotechniki i laserów" na wzgórzu zamkowym w Olsztynie k/Częstochowy.

Jednocześnie wyjaśniam, że warunki bezpieczeństwa imprez masowych, tryb wydawania zezwoleń na ich przeprowadzenie, a także zasady odpowiedzialności organizatorów tych imprez za wyrządzone szkody regulują przepisy ustawy z 22.8.97 o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 1997 r., nr 106, poz. 680 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami tej ustawy przeprowadzenie imprezy masowej (w tym przypadku pokazu pirotechniki i laserów) wymaga uzyskania zgody właściwego wójta, burmistrza bądź prezydenta wydanej w formie decyzji administracyjnej (art. 8 ww. ustawy). W przypadku organizacji imprezy masowej na terenie parku krajobrazowego jednym z warunków wydania ww. decyzji jest przedłożenie pisemnej zgody dyrektora parku krajobrazowego na przeprowadzenie imprezy.

Z informacji będących w dyspozycji tut. Wydziału wynika, że organizator pokazów nie wystąpił do Zarządu Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych o wyrażenie zgody na organizację imprezy na terenie parku krajobrazowego. Pokaz został przeniesiony do miejscowości Rudniki położonej poza granicami parku.

Z poważaniem

Zastępca Dyrektora Wydziału
Elżbieta Flakus



Por. Matusiak Joanna, Park Jurajski i fajerwerki czyli chwilowe zwycięstwo ekonomii nad ekologią, 2(92)/97, s. 4

początek strony

UCHWAŁY III WALNEGO ZEBRANIA CZŁONKÓW OTOP

III Walne Zebranie Członków Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w dniu 20.3.99 w Gdańsku uchwaliło kierunki działania OTOP na lata 1999-2004, podejmując 7 uchwał w ważnych sprawach szczegółowych. Na podkreślenie i spopularyzowanie wśród nas wszystkich (nie tylko miłośników ptaków) zasługują poniższe wnioski, pełne konkretów i postulatów korzystnych dla przyrody. Byłoby wskazane, aby jak najwięcej czytelników ZB zechciało w swych listach i roboczych kontaktach z władzami samorządowymi i in. popierać te rozwiązania, także na swoim terenie.

Andrzej Mirski

UCHWAŁA WS. OCHRONY SYSTEMÓW PRZYRODNICZYCH NA TERENACH MIEJSKICH

My, członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, zgromadzeni na Walnym Zebraniu, zaniepokojeni rabunkowym charakterem planowania przestrzennego na terenach miejskich, w którym przeznacza się do intensywnej zabudowy enklawy zieleni - ostoje miejskiej fauny i tereny wypoczynku mieszkańców, zwracamy się do władz samorządowych polskich miast z apelem o:

Apelujemy zarazem do wszystkich członków OTOP o bliższe zajęcie się tematyką ochrony awifauny miast - ze względu na ważną rolę, jaką pełni ona w tworzeniu właściwych, proprzyrodniczych zachowań rosnącej rzeszy mieszkańców dużych miast.

UCHWAŁA WS. ZABEZPIECZENIA WARTOŚCI PRZYRODNICZYCH POLSKI W PROCESIE WCHODZENIA DO UNII EUROPEJSKIEJ

Stan zachowania wartości przyrodniczych w Polsce jest jedną z niewielu dziedzin, w której kraj nasz wykazuje dużą przewagę nad Unią Europejską. Związane jest to zarówno z przetrwaniem w naszym kraju takich pereł europejskiej przyrody jak Puszcza Białowieska, dolina środkowej Wisły, dolina Biebrzy, doliny Bugu i Narwi, jak również z utrzymaniem prawie w całym kraju dużego potencjału przyrodniczego terenów użytkowanych rolniczo. Z całą pewnością przyroda Polski jest w dużo lepszym stanie niż w innych krajach o porównywalnych warunkach klimatycznych. Ta sytuacja stanowi olbrzymią szansę dla uratowania wielu elementów przyrody, często unikatowych na skalę Europy.

Przed wejściem do Unii Europejskiej Polska musi trwale zabezpieczyć swoje zasoby przyrodnicze. Dla osiągnięcia tego celu konieczna jest rozbudowa systemu obszarów chronionych oraz opracowanie i wdrożenie mechanizmów prawno-ekonomicznych, które zapewnią faktyczną ochronę zasobów przyrodniczych na całym obszarze naszego kraju. W tym celu konieczne jest:

Ochrona przyrody powinna być uwzględniona przy omawianiu wszystkich dziedzin na każdym etapie negocjacji z Unią Europejską oraz w procesie dostosowawczym. Eksperci przyrodnicy powinni brać udział i wspomagać proces negocjacyjny, co najmniej na etapie przygotowywania kolejnych wersji stanowisk negocjacyjnych. Dla zabezpieczenia pożądanych efektów negocjacji należy dążyć do:

Walne Zgromadzenie zobowiązuje Zarząd OTOP do podjęcia działań zmierzających do realizacji wyżej wymienionych postulatów.

UCHWAŁA WS. ZAGOSPODAROWANIA WISŁY I JEJ DOLINY

My, członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, zgromadzeni na Walnym Zebraniu, biorąc pod uwagę, że:

uznając, że:

podkreślając, że żyjemy w czasach, w których:

wyrażamy przekonanie, że najwłaściwszą formą zagospodarowania Wisły jest jej rekonstrukcja i zachowanie jej jako cieku swobodnie płynącego, przynajmniej na odcinku określanym mianami Wisły Środkowej i Wisły Dolnej.

Domagamy się odstąpienia od planów kaskadyzacji Wisły Dolnej oraz przywrócenia tej rzece charakteru cieku swobodnie płynącego przez:

  1. rozebranie zapory we Włocławku, lub
  2. wykonanie obejścia tej zapory (kanału derywacyjnego) i umożliwienie Wiśle utworzenie nowego koryta na tym odcinku.

Walne Zebranie Członków OTOP zobowiązuje Zarząd Towarzystwa do:

wystąpienia do Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o wciągnięcie Wisły, na odcinku obejmującym Wisłę Środkową i Wisłę Dolną, na listę obszarów objętych ochroną w ramach Konwencji Ramsar.

Adres:

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
Hallera 4/2
80-401 Gdańsk
skr. 335, 80-958 Gdańsk
tel. 0-58/3412693
fax 0-58/3412693
e-mail: office@otop.most.org.pl

rysunek


ZB nr 18(144)/99, 1-15.12.99

Początek strony