Strona główna   Spis treści 

ZB nr 18(144)/99, 1-15.12.99
WYDARZENIA

20 ROCZNICA
OGŁOSZENIA ŚW. FRANCISZKA PATRONEM EKOLOGÓW

29.11.99 minęło 20 lat od wydania przez Ojca Świętego Jana Pawła II decyzji ogłaszającej św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów.

W czasach współczesnych, gdy zjawisko kryzysu ekologicznego jest powszechnie znane, gdy również zawiodło szereg programów ekologicznych, Kościół dał nam wielką pomoc z nieba i drogowskaz w trudnych wyborach dróg rozwoju świata. Papież w wydanym 29.11.79 dokumencie pt. "Inter sanctos" napisał: Franciszek "odnosił się do przyrody jako do cudownego daru udzielonego przez Boga rodzajowi ludzkiemu". Franciszkowy przykład jest - wg Jana Pawła II - "najpiękniejszym dowodem słuszności chrześcijańskiej metody ochrony stworzeń i żywiołów przed bezrozumnym niszczeniem".

Rocznica ta jest więc dobrą okazją, zarówno do uczczenia Brata Franciszka jako patrona ekologów, jak też do refleksji nad jej przyjęciem do naszej duchowości, do programów duszpasterskich czy do edukacji proekologicznej.

Okazję tę próbował wykorzystać Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu - REFA zapraszając na liturgiczną celebrację Rocznicy oraz do kręgu dyskusyjnego, poświęconego takiej refleksji. Uroczyste liturgie w intencji ekologów odbyły się m.in. we Wrocławiu w franciszkańskim kościele św. Karola Boromeusza oraz w Krakowie w bazylice św. Franciszka. Na krakowskie spotkanie oprócz Mszy św. złożyły się również: teatralna inscenizacja o Bracie Franciszku - przyjacielu stworzenia przygotowana przez studentów franciszkańskiego seminarium duchownego oraz panel dyskusyjny nt. "Aktualność franciszkańskiej propozycji dla współczesnej ekologii".

Natomiast w Lublinie okolicznościowe spotkanie w dzień Rocznicy zorganizowali wspólnie uczestnicy REFA oraz Koło Naukowe Studentów Ochrony Środowiska KUL. Towarzyszyła mu medytacja nad tekstem "Pieśni słonecznej" zawierającej najistotniejsze wątki franciszkowej relacji do przyrody oraz rozmowa o przesłaniu "ekologicznej" katechezy Jana Pawła II w Zamościu.

Wszędzie Rocznica była rzadką okazją do wspólnej modlitwy i dyskusji zawodowych ekologów, działaczy ruchów ekologicznych oraz braci franciszkanów. Wspominano wiele wspólnych działań sprzed 10 czy 15 lat, żałując, że w latach dziewięćdziesiątych brakowało często chęci do współpracy. Życzono więc sobie, aby kolejna dekada była bardziej owocnym czasem dla działań proekologicznych oraz dla głoszenia chrześcijańskiej wizji Boga, człowieka i przyrody.

Stanisław Jaromi
e-mail: REFA@ofmconv.opoka.org.pl




ZB nr 18(144)/99, 1-15.12.99

Początek strony