ZB nr 19(145)/99, 16-31.12.99
PREZENTACJE
ZIELONA SZKOŁA W AUGUSTOWIE
Augustów - miasto uzdrowiskowe nad rzeką Nettą leżące na równinie Augustowsko-Suwalskiej w centrum Zielonych Płuc Polski. Wokół rozciąga się Puszcza Augustowska z obszarami szczególnie cennymi przyrodniczo przecięta wstęgą Kanału Augustowskiego, Kanału Bystrego i rzeki Rospudy. Jeziora Pojezierza Augustowskiego mają najczystsze wody w Polsce. Duże kompleksy bagienne nad Rospudą należą do najcenniejszych obszarów błotnych w Europie - rosną tam rzadkie gatunki roślin, m.in. jest to już jedyne zachowane stanowisko miodokwiatu krzyżowego z rodziny storczykowatych. Augustów jest miejscem wypadowym do wielu wycieczek; tak pieszych po sześciu oznakowanych szlakach wokół miasta czy ścieżkach dydaktycznych przygotowanych przez nadleśnictwa, jak też rowerowych, kajakowych, samochodowych. Stąd można wybrać się na jednodniowe wyprawy do Wigierskiego Parku Krajobrazowego, Suwalskiego Parku Krajobrazowego czy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nie brak też atrakcji w samym mieście - las, woda, czyste powietrze, rezerwaty przyrody, krajobraz - mogą być miejscem do odpoczynku jak i nauki.
PROPONUJEMY NASTĘPUJĄCE ZAJĘCIA
Prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach:
- Bocian biały - Piotr Malczewski - fotograf, ornitolog, instruktor uprawniony do pracy z dziećmi.
- Zdrowy dom - Elizeusz Zdzisław Bartkowiak - ekolog, lider Stowarzyszenia "Oś".
- Rower nie truje - Krzysztof Bujnowski - geodeta, lider "Sekcji Rowerzystów Miejskich" z Augustowa.
- Krajobraz i zioła - Wojciech Batura - historyk, znawca regionu, pojezierza suwalsko-augustowskiego; Irena Batura - polonistka, dysponuje wiedzą o przyrodzie regionu.
- Przemiany krajobrazu - Karol Chodkiewicz - leśnik w nadleśnictwie Białobrzegi.
- Ochrona płazów - Anna Krzystofiak - biolog, zajmuje się płazami oraz pszczołami.
- Fotografia przyrodnicza, zajęcia warsztatowe - Lech Krzysztofiak - biolog, pracuje w Wigierskim Parku Narodowym; Piotr Malczewski, Marek Wawrzynowicz - leśnik, fotograf przyrody.
- O zdrowe środowisko - środki zaradcze - Elizeusz Zdzisław Bartkowiak
- O znaczeniu muchy - czyli o funkcji owadów w środowisku - Lech Krzysztofiak.
- Opowieść o Dolinie Rospudy - Elizeusz Zdzisław Bartkowiak.
- Rośliny chronione - Lech Krzysztofiak.
PROPONUJEMY PROJEKCJE SLAJDÓW ITP.
"Bocian Biały", "Płazy", "Świat owadów", "Gatunki chronione roślin", "Puszcza Augustowska", "Czarna Hańcza", "Kanał Augustowski".
FORMA MULTIMEDIALNA
"Opowieść o Dolinie Rospudy" - słowo, muzyka, obraz.
ZAKWATEROWANIE
- Gospodarstwo agroturystyczne państwa Monwidów - położone we wsi Mazurki, nieopodal jeziora Necko, wokół Puszcza Augustowska. Jest to jeden z najpiękniejszych zakątków gminy Augustów. Pokoje 2 - 5 osobowe, duże i przestronne. Zapewnione jest jednocześnie wyżywienie.
- Pensjonat BEPIS w Augustowie, położony w lesie Borki, nad jeziorem Necko. Pokoje trzyosobowe, stołówka, świetlica. Możliwość na miejscu czynnego wypoczynku, spacerów po lesie. Niedaleko do centrum miasta. Hotel "Leśnik" - pokoje 4-osobowe po 25 PLN, 3 i 2 osobowe droższe. Wyżywienie dzienne 22 PLN od osoby.
WYPRAWY
ROWEROWE
Współpracujemy z wypożyczalnią rowerów p. Jana Bukłako. Posiada ona obecnie 20 rowerów, które w każdej chwili mogą być do dyspozycji, przy zamówieniu ich z odpowiednim wyprzedzeniem.
Istnieje możliwość pożyczenia dodatkowych rowerów, należy je jednak zamawiać z ponad miesięcznym wyprzedzeniem.
KAJAKOWE
Współpracujemy z wypożyczalnią kajaków i innego sprzętu wodnego "Sirocco". Wspólnie z nimi możemy przygotować kilkudniową lub kilkugodzinną wyprawę kajakową rzekami Rospuda, Czarna Hańcza, Szczebra oraz szlakami biebrzańskimi itp.
Wyprawy należy zamawiać z ponad miesięcznym wyprzedzeniem.
PIESZE
Wędrówki od gospodarstwa Monwitów nad Rospudę. Trasą przy jeziorze Sajno i wiele innych szlaków w rejonie Augustowa.
AUTOKAROWE
Autobus można pożyczyć od kilku firm przewozowych w mieście. Wtedy przed nami wyprawy do Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Wigierskiego Parku Narodowego, do mostu pod Stańczykami itp.
Wyprawy należy zamawiać z ponad miesięcznym wyprzedzeniem.
ZB nr 19(145)/99, 16-31.12.99
Początek strony