Strona główna | Spis treści |
Takim mini-rajem jest Centrum Kultury, Ekologii i Sportu przy ul. Bacha 15 nad Potokiem Służewskim w Warszawie, kierowane przez mgr Ewę Willman, prezesa Stow. Mieszkańców Służewa. Działa ono od 1991 r. Mieści się w przygotowanym względnie dobrze do swoich funkcji baraku pozostałym po budowie metra. Dużo pomysłowości i trudu w jego zorganizowanie włożyli społecznicy skupieni wokół Andrzeja Bogusławskiego.
Rozwija ono wiele form aktywności. Są to zajęcia artystyczne, muzyczne, plastyczne, sportowe dla dzieci i młodzieży, spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania z autorami (zwłaszcza związanymi z tematyką warszawską). Dużym powodzeniem cieszą się: międzyszkolny zespół wokalistyczny, służewski salon kulturalny, studio mody dla dziewcząt, turnieje pingpongowe i piłki nożnej. Zespół wokalny pokusił się nawet o wystawienie w teatrach stołecznych nader udanego muzikalu Orfeusz i Euredyka w Krainie Tęczy. Przygotował także kabaret szkolny. Co miesiąc odbywają się koncerty muzyki poważnej. Do wielce udanych należą takie imprezy okolicznościowe jak Dzień Dziecka, Dzień Ziemi, Dni Sportu, Wianki na Potoku, Lato w mieście.
Zainteresowanie budzą zajęcia w ramach warsztatów ekologicznych pod hasłem "przyroda wokół nas". Prowadzi je dr Jacek Zakrzewski, pracownik naukowy SGGW-AR. Młodzi uczestnicy zdobywają tu, sposobem poglądowym, wiedzę o ziemi, wodzie, powietrzu, florze i faunie. Dzieje się to w żywej scenerii otoczenia Centrum i jego wyposażenia. Podczas letnich spacerów w toku takich zajęć można tu spotkać kaczki i łyski z przychówkiem, pływające po stawach przyległych do Potoku, usłyszeć śpiew kosa lub innego ptaka ukrywającego się w trzcinach. Dawniej, zanim rzeczkę zamieniono w kanał ściekowy, częstymi bywalcami - upatrującymi zdobyczy w jej wodach - były zimorodki, jak również inne okazy barwnej awifauny. Zostały one jednak wyparte na skutek presji urbanizacyjnej w bardziej niedostępne rejony doliny Wisły.
Dużą atrakcją - na skalę całej stolicy - jest gospodarstwo dziecięce. Do jego utworzenia posłużyły doświadczenia holenderskie. Składa się ono z pomieszczeń dla kóz, drobiu (kury, kaczki), gołębi i małych zwierząt (króliki, świnki morskie, chomiki i inne gatunki). Jest ono doglądane przez lekarza weterynarii Piotra Darowskiego. Przyciąga wycieczki nawet z odległych szkół stołecznych, na przykład z Woli czy Żoliborza.
Od czerwca '99 ukazuje się miesięcznik "Potok", wydawany przez Stow. Mieszkańców Służewa. Jego narodzinom towarzyszyła wystawa malarstwa Elżbiety Szarejko, zorganizowana w siedzibie Centrum. Zespół redakcyjny czasopisma tworzą: Piotr Kitrasiewicz, Elżbieta Malinowska, Janusz Partyka, Ewa Pacholak, Barbara Kazimierczak-Czekańska. Wsparciem merytorycznym i radą służą im Maria Szreder - kompozytorka i publicystka, Piotr Darowski - lekarz weterynarii, Tadeusz Władysław Świątek - historyk Mokotowa, Jacek Zakrzewski - pracownik naukowy SGGW-AR. Miesięcznik prezentuje bogaty zestaw tematów. Składają się nań informacje o istotnych problemach życia lokalnego, o kontrowersyjnych planach inwestycyjnych, o imprezach kulturalnych, przyrodzie, sporcie, staraniach o proekologiczne zagospodarowanie dorzecza Potoku Służewskiego.
Kierownictwo Centrum reaguje elastycznie na liczne potrzeby swojej klienteli. Dużo wysiłku wkłada w wyjednanie dotacji na poszczególne przedsięwzięcia i formy działania. Stawia zwłaszcza na te instytucje i współpracowników, którym bliskie są ideały krzewienia poczucia ochrony przyrody, rozwoju kultury i sportu. Przyświeca mu myśl Stanisława Staszica: Czym skorupka za młodu nasiąknie...
Stanisław Abramczyk
Centrum Kultury, Ekologii i Sportu, Bacha 15, Warszawa |
Co jest efektywnym działaniem? Wierzymy, że powszechna edukacja jest tu najlepszym rozwiązaniem. Jednak przy światowej populacji w liczbie 7 miliardów potrzebujemy planu by dotrzeć do jak największej ilości członków naszych społeczności ze sposobem na kreowanie podtrzymywalnej przyszłości. Jako Education for a Sustainable Future (ESF) zaadoptowaliśmy 3-stopniowy plan edukowania na masową skalę. Im więcej ośrodków powstanie i zaadoptuje tę strategię, tym głębsza nasza nadzieja iż wspólnym wysiłkiem, promując nową drogę życia, postrzegającą wszystkie problemy jako holistyczne i nierozerwalne udowodnimy naszą efektywność w kreowaniu trwałych zmian.
Zadaniem ESF jest edukacja na rzecz podtrzymania istnienia. W szerokich ramach tego zagadnienia możemy dotykać tematów, którymi nie zajmują się inne organizacje walczące o wyzwolenie Ziemi. Będziemy na przykład promować weganizm (ścisły wegetarianizm) i życie wolne od narkotyków gdyż uważamy je istotną część naszej misji. Bycie wolnym/wolną od trucizn weganem/weganką nie jest niezbędne by być aktywnym w ESF, jednakże każdy od tzw. "radykalnych" wegan do tzw. "głębokich" ekologów jest mile widziany w naszych kręgach.
Mimo, iż ESF będzie stosować, jeśli zajdzie
potrzeba, akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa bez
używania przemocy to nigdy nie wykorzysta do swych celów
tzw. akcji bezpośredniej. Będziemy popierać każdą
taką akcję, o ile żadna żywa istota nie zostanie
w jej trakcie skrzywdzona, jednak nie będziemy ich postrzegać
jako działań ESF. Tu nie ma żadnej filozofii,
ESF nie jest też ruchem w powszechnym tego rozumieniu, to
raczej sieć aktywistów wierzących w nadrzędność
prawdy mówiącej, że nasze obecne społeczeństwo
jest nie do przyjęcia i że edukacja jest natychmiastowo
potrzebna by zmienić kierunek, którym podąża
nasz gatunek, jeśli ma on w ogóle przetrwać.
ESF w Polsce: Kielecka 3, 16-400 Suwałki, e-mail: kargo19@excite.com |
Naszym wystąpieniom publicznym towarzyszy zbieranie pieniędzy na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Za zebrane pieniądze kupujemy karmę dla psów i kotów.
Każdego roku w listopadzie organizujemy ogólnopolski Dzień bez Futra (25.11), w grudniu i przed Świętami Wielkanocnymi urządzamy Świąteczny Marsz Wegetariański, połączony z poczęstunkiem wegetariańskim, w kwietniu międzynarodowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych (24.4) wraz z wystawą zdjęć katowanych zwierząt. Dodatkowo działamy w Komisji do spraw nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt.
Nasze plany na przyszłość to przede wszystkim organizowanie prelekcji z zakresu ochrony zwierząt, projekcje filmów, praca w Komisji i zwrócenie się z programem edukacyjnym, w zakresie ochrony zwierząt, do szkół.
Przede wszystkim chcemy wpłynąć na ludzkie myślenie i postępowanie, uwrażliwić ludzi i uświadomić im, że zwierzęta czują, cierpią i pragną szczęścia tak samo jak oni.
Stowarzyszenie nasze utrzymuje się jedynie ze składek członkowskich, dlatego prosimy Państwa o wsparcie finansowe, ale nie tylko. Liczymy na ludzi, którzy mogą nam zaoferować przede wszystkim bezpłatne usługi kserograficzne, drukarskie oraz na tych, którzy zajmują się projektowaniem rysunku. Czekamy na osoby, mogące tłumaczyć wydawnictwa i filmy z języka niemieckiego i angielskiego na język polski. Zainteresowanych czynnym włączeniem się w naszą działalność prosimy o kontakt.
Adres do korespondencji:
Ruch Wyzwolenia Zwierząt skr. 55 53-350 Wrocław 15 tel. 367- 83- 57 czynny w czwartki 16-18 e-mail: mtryzno@polbox.com Nr konta, na które można wpłacać pieniądze: BSK S.A. o/Wrocław 10501575- 2205949510 |
Zapraszam do Baru Wegetariańskiego (Natur Eco Art) w Bydgoszczy, przy ulicy Gdańskiej 22 (w podwórzu). Mikołaj Kurczewski |