Strona główna | Spis treści |
Zwykle ludzie nie są świadomi, że gdy pojawia się problem w środowisku, uderza on w wiele innych istnień, żyjących w skomplikowanej pajęczynie życia. Więc ważne jest zrozumienie, iż do rozwiązania tego problemu ekologicznego konieczne jest myślenie nie tylko o ludziach, którzy są nim dotknięci. Powinniśmy myśleć także o innych istotach, których także on dotyczy i o tym, w jaki sposób rozwiązanie tego problemu przez ludzi wpłynie na ich życie.
Potrzebne jest tu wprowadzenie pojęcia ekologii wewnętrznej. Wiele problemów ekologicznych jest wynikiem zaburzeń ludzkiej umysłowości, jak choćby rozbudowanej zachłanności, kompleksów niższości lub wyższości, nienawiści, zazdrości i egoizmu, zarówno indywidualnego, jak i grupowego. Tak więc rozbudowywanie wewnętrznej ekologii jest wielkim krokiem w kierunku zrównoważonej ekologii świata.
Nasuwa się tutaj porównanie do medycyny konwencjonalnej, która nie szuka przyczyn choroby, starając się wyleczyć jej skutki. Objawy są wskaźnikami problemu, przyczyny na ogół leżą o wiele głębiej. Tak więc usuwanie objawów bez dotarcia do przyczyny problemu nie będzie prawdziwym rozwiązaniem. Doprowadzi nas to jedynie do innych problemów i objawów, jako że przyczyna problemu wciąż pozostaje tam, gdzie była. Tak więc jeśli wycieki ropy są problemem ekologicznym - nie wystarczy znaleźć nowe sposoby usuwania wycieków. Musimy dowiedzieć się, dlaczego jest tyle wycieków i dobrać się do przyczyny. Będziemy musieli przeanalizować społeczne, ekonomiczne i polityczne, jak również ekologiczne czynniki problemu i znaleźć rozwiązanie, które może wymagać zmian na wielu poziomach społeczeństwa (nie tylko na poziomie ekologicznym), ponieważ tego wymaga ostateczne rozwiązanie problemu. Tak więc głębsze badanie problemów środowiskowych, podobnie jak głębsze i holistyczne spojrzenie na problem ekologiczny, zawierałoby takie czynniki, zarówno w analizie problemu, jak i w rozwiązaniu.
Czasami można odnieść wrażenie, że życie w mieście utrudnia zachowanie wewnętrznej równowagi. Więcej niż połowa z 6 miliardów istnień ludzkich żyje w miastach. Żyjąc w mieście narażeni jesteśmy na więcej psychicznych i fizycznych stresów. Ale wciąż można znaleźć wewnętrzną równowagę, jeśli tylko będziemy czynnie dążyć w tym kierunku. Możesz zaaranżować domowe środowisko tak, że będzie dla Ciebie źródłem pokojowych odczuć. Możesz także wprowadzić tam wiele roślin domowych. Możesz jeść ekologiczne pożywienie wyhodowane bez pestycydów i nawozów sztucznych. Możesz także wyjeżdżać z miasta na wieś, aby mieć kontakt z naturą. Możesz także regularnie znaleźć trochę czasu dla siebie, wolnego od codziennych stresów, by odkryć w sobie głębsze źródła uspokojenia.
Wielu z nas marzy o ucieczce na wieś. Dzieje się tak dlatego, że w mieście większość ludzi wypadła z naturalnych rytmów życia, takich jak wschód i zachód Słońca, zmiany pór roku, fazy Księżyca, ruch gwiazd i cykle życia innych żywych istot - zarówno roślin, jak i zwierząt. W wyniku wyobcowania z natury wielu ludzi czuje się przygnębionych, na ogół nie znając przyczyny. Wyjazd na wieś pomaga przywrócić naturalną równowagę i świadomość rytmów natury oraz przywrócić równowagę umysłu i wewnętrzne uspokojenie.
Zwróć uwagę na efekty, jakie zachodzą w Twoim ciele i umyśle w związku z rzeczami, do których na ogół nie przywiązujesz większej wagi. Bardziej świadomie korzystaj z wody, powietrza, którym oddychasz, pożywienia, które spożywasz, ubrań, które nosisz, telewizji, radia, telefonu, komputera, których używasz; bądź świadom czynności i codziennych obowiązków, które wykonujesz, miejsca, w którym żyjesz, energii, którą zużywasz, a nawet śmieci, które produkujesz każdego dnia. Spróbuj być bardziej świadomy w kontaktach z ludźmi, z którymi się stykasz. Zadaj sobie co jakiś czas pytanie: "Czy mój styl życia jest częścią problemów, czy też rozwiązaniem kryzysu ekologicznego?" Jeśli tylko staniesz się bardziej świadom swego codziennego życia i przyniesie to efekt w środowisku - będzie o wiele łatwiej dokonać zmiany.
Bardzo istotne jest bycie świadomym konsumentem, ponieważ ekologia może dotyczyć nawet codziennych zakupów. To, co codziennie kupujesz i z czego korzystasz, jest tym, co pozwala Ci tworzyć swoje osobiste środowisko, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Ma to ogromny wpływ na Ciebie, ale także na środowisko naturalne. W naszym materialistycznym społeczeństwie wywiera się na nas ogromną, komercyjną presję, aby kupować, kupować, kupować i konsumować, konsumować, konsumować. Zadaj sobie pytanie przed zamówieniem czegokolwiek: "czy tak naprawdę ja albo moja rodzina potrzebujemy tego, aby żyć zdrowo, szczęśliwie i w zrównoważony sposób?". Jeśli odpowiedź brzmi: nie - po prostu nie kupuj tego.
Warto zastanowić się także czasami nad tym, czy istnieje jakieś powiązanie pomiędzy postępem technologicznym a kryzysem ekologicznym. W naszym ukierunkowanym materialistycznie społeczeństwie postęp technologiczny przyczynił się do obecnego kryzysu ekologicznego. Ponieważ żywe istoty postrzegane są głównie jako przedmioty materialne i wykorzystywane z tego powodu oraz ponieważ zysk, a nie równowaga ekologiczna i szczęście ludzkie, jest głównym wskaźnikiem ekonomicznym sukcesu, znaleźliśmy się w pogłębiającym się kryzysie ekologicznym. Postęp techniczny nie jest zły sam w sobie. Ale ludzie nie mogą korzystać z niego w sposób, który niszczy nasze środowisko i tą delikatną równowagę żywych istot w świecie, w którym żyjemy i od którego zależymy.
Jeśli ktoś poprosiłby mnie o receptę na szczęśliwe życie w zgodzie z naturą - odpowiedziałbym, że jest to możliwe. Jest to powiązane ze zrozumieniem celu naszego życia i sposobu, w jaki do niego docieramy. Celem życia nie jest gromadzenie przedmiotów, które mogą dać Ci jedynie tymczasowe zadowolenie, ale nigdy nie dadzą Ci szczęścia i spokoju ducha. Możesz nauczyć się, jak żyć szczęśliwie wśród przedmiotów, które powstały w harmonii z naturą, które są Ci naprawdę potrzebne do życia w zrównoważony sposób. Możesz podjąć działania, które rozwijają i wyrażają pełnię Twoich ludzkich możliwości i które tworzą harmonię pomiędzy Tobą i innymi istotami żyjącymi. Możesz także wspomagać innych w osiąganiu tej harmonii w ich własnym życiu. Jednakże ostatecznym celem Twego życia jest odkrycie i realizacja prawdy o samym sobie, kim naprawdę jesteś w najgłębszej warstwie swej osobowości i tę prawdę musisz wpisać w swoje własne życie. Poszukiwanie tej najwyższej prawdy to przygoda na duchowej ścieżce. Do tego teorie i filozofie nie bardzo Ci się przydadzą. Musisz być praktyczny i dowiedzieć się, które praktyki duchowe sprawdzają się w Twoim życiu. Potrzeba do tego właściwego przewodnika. Ale nie martw się. Gdy uczeń jest gotowy - pojawi się i nauczyciel.
Richard Richardson
34-146 Stryszów 156,
e-mail: richard@microvita.com
tłumaczenie Piotr Smyrak