Strona główna | Spis treści |
Część pierwsza - popołudniowa - to propozycja adresowana do dzieci i młodzieży.
W tym roku pragniemy skierować uwagę młodych ludzi na problemy związane z ochroną przyrody i zagadnień pokrewnych (w tym również promocją zdrowego stylu życia), dlatego też imprezy dla dzieci i młodzieży przebiegać będą pod hasłem "Za pan brat z przyrodą".
Druga część pleneru - wieczorna - to koncerty i występy uznanych gwiazd polskiej estrady, prezentujących rozmaite style muzyczne w myśl zasady "dla każdego coś miłego".
Oświęcim, 25.4.2000
Szanowni Państwo!
Mamy przyjemność poinformować Państwa, że Towarzystwo na rzecz Ziemi, we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Zagospodarowania Odpadów "3R" i z Centrum Prawa Ekologicznego, organizuje ogólnopolską konferencję pt.:
W ostatnim okresie polskie ustawodawstwo w zakresie odpadów podlega ciągłym zmianom. Niemal równocześnie z podpisaniem przez Prezydenta tzw. małej nowelizacji ustawy o odpadach, do Sejmu trafił projekt nowej regulacji prawnej w tym zakresie. Rada Ministrów zaakceptowała też dwa inne projekty ustaw związanych z odpadami:
Projekty te zapewne w najbliższych dniach trafią do Sejmu. Przewiduje się, że nowe ustawy "odpadowe" wejdą w życie 1.1.2001 i spowodują jakościową zmianę w podejściu do problematyki zagospodarowania odpadów w Polsce.
Zmianom ulegają też przepisy Unii Europejskiej - w ub. roku wprowadzono dyrektywę dot. składowisk odpadów, która m.in. wprowadza zakaz składowania odpadów nieprzetworzonych, trwają końcowe prace nad dyrektywami dot. złomu elektrycznego i elektronicznego oraz wyeksploatowanych pojazdów, w bliskiej perspektywie należy się też spodziewać zmian dyrektyw dot. opakowań i spalania odpadów.
Celem konferencji jest zapoznanie przedstawicieli samorządów lokalnych, administracji państwowej, podmiotów gospodarczych i pozarządowych organizacji ekologicznych z najnowszymi krajowymi i unijnymi przepisami w zakresie odpadów - już obowiązującymi lub mającymi wejść w życie w najbliższym czasie. Stworzy im to możliwość wcześniejszego przygotowania na zmiany w przepisach, a w przypadku przedsiębiorców podjęcia odpowiednich decyzji gospodarczych (inwestycyjnych).
Uczestnicy konferencji i osoby do których trafią materiały konferencyjne otrzymają informacje o najnowszych i najlepszych rozwiązaniach prawno-organizacyjnych w wybranych krajach członkowskich UE (ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec), dzięki czemu będą mogli podjąć działania w celu przeniesienia ich na polski grunt. Zostaną też przedstawione aktualne informacje nt. finansowania inwestycji w gospodarce odpadami z funduszu ISPA.
Zakres tematyczny konferencji:
Referaty wygłosią przedstawiciele - Centrum Prawa Ekologicznego, Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań, Spółki "Ekoekspert", Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ekologii Miast "OBREM", Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Ministerstwa Środowiska oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Zagospodarowania Odpadów "3R".
Konferencja odbędzie się 19-21.9.2000 w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Osieczanach k. Myślenic, u podnóża Beskidu Średniego.
Koszty uczestnictwa w konferencji obejmujące materiały konferencyjne (w tym teksty dyrektyw i projektów ustaw), materiały uzupełniające nt. systemu zagospodarowania odpadów w Niemczech i innych krajach UE, zakwaterowanie na czas trwania konferencji, pełne wyżywienie (możliwość zamówienie posiłków wegetariańskich) i przejazd z/do Krakowa wynoszą 500 zł.
Szczegółowy program konferencji oraz informacje organizacyjne prześlemy po wyrażeniu przez Państwa chęci uczestnictwa i odesłaniu blankietu zgłoszeniowego.
Zgłoszenia uczestnictwa prosimy dokonać do dnia 15.8.2000
na formularzu.
Towarzystwo na rzecz Ziemi
ul. Zamkowa 1/50, 32-600 Oświęcim
tel./fax: 0-33/8422120, 8441934
e-mail: office@tnz.most.org.pl, http://free.ngo.pl/tnz
konto: PKO B.P. O/Oświęcim, nr 10201417-534-270-1
Oświęcim, 4.5.2000
Szanowni Państwo!
Mamy przyjemność poinformować, że dzięki dotacji z funduszu PHARE (Program Małych Dotacji DEMOKRACJA) Towarzystwo na rzecz Ziemi organizuje warsztaty pt.:
Podstawowym celem warsztatów "Mam prawo wiedzieć, mam prawo uczestniczyć" jest uświadomienie działaczom społecznym ich uprawnień w zakresie dostępu do informacji i sposobów ich pozyskiwania oraz możliwości udziału w procesach (procedurach) podejmowania decyzji przez organy administracji publicznej. Warsztaty pozwolą uczestnikom na zapoznanie się z podstawowymi aktami prawnymi, a przede wszystkim ukażą możliwość praktycznego zastosowania zawartych w nich przepisów - pisanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu administracyjnym, zakładanie stowarzyszeń i stowarzyszeń zwykłych, wnoszenia zażaleń oraz odwołań, składanie skarg do Naczelnego Sądu Administracyjnego etc.
Uwaga: warsztaty nie są przeznaczone dla studentów i absolwentów prawa.
Zakres tematyczny:
Warsztaty odbędą się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Osieczanach k. Myślenic, u podnóża Beskidu Średniego. Uczestnictwo jest bezpłatne (przewidujemy jedynie odpłatność w wysokości ok. 25 zł za dyskietkę ze zbiorem aktów prawnych i wzorów dokumentów). Szczegółowy program oraz dalsze informacje organizacyjne prześlemy po otrzymaniu zgłoszenia uczestnictwa, które prosimy przesłać do 31.8.
Rezygnacja z uczestnictwa w warsztatach powinna nastąpić
z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Osoby, które
zrezygnują z uczestnictwa w późniejszym terminie,
a także te, które nie wezmą udziału w całych
warsztatach zostaną obciążone kosztami wynajmu
ośrodka i przygotowania materiałów (ok. 200 zł/osobę).