Wydawnictwo "ZB" | Okładka | Spis treści ]

DONOSY - ZB nr 11(156)/2000, październik 2000

ŚMIERTELNA DIETA

Jak czytamy w czasopiśmie "The Week", ukazującym się w indyjskim stanie Kerala, niedawno pewien weterynarz z okręgu Kutch w zachodnich Indiach usunął z żołądka chorej krowy 45 kilogramów plastikowych toreb. Poza tym wydobył też odzież, skorupy orzechów kokosowych, zwój drutu i śrubę. W Indiach bezpańskie krowy żywią się głównie na śmietnikach. Nawet krowy, które mają właścicieli, często w drodze na pastwisko jedzą śmieci leżące przy drodze. Jak mówi wspomniany weterynarz, dr Jadeja, spożycie plastiku jest dla krowy tak samo groźne jak pryszczyca. Niestrawne przedmioty zatrzymują się w jej brzuchu i uniemożliwiają trawienie. Często taka krowa jest skazana na śmierć. Doktor Jadeja dowiedział się o takich wypadkach od szewców, którzy znajdowali mnóstwo plastiku w żołądkach krów, gdy oprawiali te zwierzęta dla pozyskania skór. ("Przebudźcie się!" 2000, nr 13)

ZBAWIENNY KOŁNIERZ

W niektórych rejonach RPA hodowcy owiec musieli w każdym sezonie liczyć się ze stratą nawet 40% młodych zwierząt, które padały ofiarą szakali. Ponosili znaczne straty finansowe, a ponadto gwałtownie wzrosła populacja szakali. Próby ich wytępienia okazały się nieskuteczne, a nawet szkodliwe dla innych przedstawicieli fauny. Jednakże w ostatnich latach wymyślono bardzo sprytne rozwiązanie. Chodzi o półplastyczny kołnierz zakładany owcom, który można regulować i wielokrotnie użytkować, a który nie ogranicza ruchów zwierzęcia i nie wyrządza szkody szakalowi. Uniemożliwia mu jedynie zagryzienie ofiary. Jak podaje czasopismo "Natal Witness", hodowcy stosujący te kołnierze natychmiast zauważyli, iż szakale przestały wyrządzać szkody. A poza tym ich populacja się zmniejszyła, gdyż zostało im jedynie naturalne pożywienie: owady, gryzonie, padlina. ("Przebudźcie się!" 2000, nr 11)

2 x Robert Surma

DZIURA NICZYM ZSRR

Z obserwacji przeprowadzonych za pomocą satelity NASA wynika, iż dziura ozonowa nad Antarktydą ma rozmiar 28,3 miliona km2, co oznacza, że jest ona większa, niż obszar byłego ZSRR przed rozpadem (tj. 22,4 mln km2)*). Obecnie promieniowanie ultrafioletowe jest silniejsze o około 20%, niż na początku lat 80.


*) Informację tę ogłoszono 16.9. br., czyli w Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej. Na podstawie: PAP.

BOBRZA POLONIA

Bobry na wyspach brytyjskich wyginęły w XIII w. Reintrodukcja gatunku nastąpiła trzy lata temu, gdy placówka Polskiej Akademii Nauk w Popielinie wysłała do Wielkiej Brytanii dwie bobrze pary. Z kolej wiosną tego roku wysłano parę z czterema młodymi i jeszcze jednego samca.

W Polsce przed wojną było około 400 bobrów, jednakże większość z nich żyła na terenach, które po wojnie zostały utracone na rzecz byłego Związku Radzieckiego. Reintrodukcję na terenie Polski rozpoczęto w 1958 r., po sprowadzeniu kilkunastu bobrów z ZSRR. Aktualnie liczebność tych zwierząt w kraju ocenia się na 12 000, w tym 7 000 w części północno-wschodniej.


Na podstawie: PAP.

WŁOSI PORZUCAJĄ TYSIĄCE ZWIERZĄT

Organizacja ekologiczna Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA) podała do wiadomości publicznej statystyki, z których wynika, iż w czasie wakacji, we Włoszech porzucono 110 000 zwierząt domowych, z czego większość zmarła z głodu, a niektóre trafiły do laboratoriów. Liczba porzuconych zwierząt jest niestety większa, niż w poprzednim roku.

Wiele zwierząt wyrzucanych jest z jadącego samochodu, co wedle szacunków PETA doprowadza do przeszło 4 000 wypadków każdego roku.


Na podstawie: PAP.

POWRÓT SŁONI

Rozpoczęło się planowane na pięć lat odnawiania równowagi w świecie zwierzęcym wyniszczonej 25-letnią wojną domową Angoli. Pierwszym etapem tych działań - nazwanych jako Operacja "Arka Noego" - było wysłanie 9 września przez RPA do Angoli 30 słoni.

Reintrodukcja słoni w Angoli budzi mieszane uczucia wśród członków Międzynarodowej Fundacji Opieki nad Zwierzętami [IFAW). Rzecznik Fundacji, Jason Bell, powiedział CNN, iż pomysł odnowienia populacji jest wspaniały, lecz należy zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo. Na przetrzebienie populacji gatunkowych w Angoli wpłynęła bowiem nie tylko wojna, ale też kłusownicy, używający do polowań między innymi min.

Wedle ustaleń słonie trafią do obszaru o powierzchni 20 000 hektarów, który jest otoczony ogrodzeniem pod napięciem i strzeżony przez żołnierzy. Na terenie, o którym mowa, nigdy nie prowadzono działań zbrojnych.


Na podstawie: PAP.

W POŚCIGU ZA KROWĄ

Tytułem wstępu należy się wyjaśnienie: pomimo komediowo-sensacyjnego stylu niniejszej informacji, jest ona autentyczna.

Grupa olsztyńskich policjantów kierująca kilkoma radiowozami uczestniczyła w nocy z 17 na 18.9. w pościgu za krową. Ścigana przez godzinę wymykała się radiowozom, po czym zbiegła do lasu. Przyczyną pościgu było wykroczenie - krowa beztrosko spacerowała po ulicach miasta, zamiast grzecznie zejść na chodnik.

Wspomniany czworonóg to recydywistka. Cztery dni wcześniej to samo zwierzę uciekło z Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Komentarz: cokolwiek by nie mówić o tym zdarzeniu i policjantach w nim uczestniczących, niech to nie będą słowa złe, bo inni policjanci w innym mieście mogliby strzelać - ci myśleli o złapaniu zwierzęcia. A skutek... nie jest najgorszy, bezdomni będą mieli mleko.


Na podstawie: alternatywny punkt informacyjny WATAHA http://eko.wroc.pl/wataha

MORSKIE OKO UPRZĄTNIĘTE

20.10. zakończyła się akcja sprzątania dna Morskiego Oka. Z dna wyłowiono śmieci, do których zapakowania potrzeba było dwudziestu worków, a wśród ich zawartości znalazły się między innymi majtki i sztuczna szczęka.


Na podstawie: Teleexpress, 20.10.2000.

Marcin "Narciarz" Opolski
www.most.org.pl/wolfpunk
eko.wroc.pl/wataha




DONOSY - ZB nr 11(156)/2000, październik 2000
Wydawnictwo "ZB" | Okładka | Spis treści ]